کد خبر : 77308

اعلام نتایج اولین مرحله از قرعه کشی در سامانه فروش یکپارچه خودرو با ابهامات زیادی برای برندگان و رزروی ها رو به رو شد. رئیس سازمان حمایت، علت مشکل پیش آمده در اعلام نتایج منتخبان خرید خودرو را مشخص نشدن منتخبان ذخیره از منتخبان اصلی اعلام کرد و از تخصیص خودرو در قالب طرح‌های مشخص به منتخبان ذخیره این دوره خبر داد.

نتایج قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو به زودی اعلام می شود. نتایج قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو در همان پروفایل کاربران در سامانه قابل مشاهده خواهد بود. نتایج قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو توسط وزارت صمت اعلام می شود. خودروسازان در اعلام نتایج قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو نقشی ندارند. احتمالا نتایج قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو به وسیله پیامک هم به برندگان اعلام خواهد شد.

ذخیره قرعه کشی سامانه یکپارچه هم خودرو می‌گیرند

به گزارش تسنیم، صدیف بیک زاده درباره ابهامات پیش آمده در اعلام نتایج تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه افزود: برای جلوگیری از قرعه‌کشی‌های دوباره در یک فرآیند تخصیص، حدود 12هزار نفر به عنوان منتخبان ذخیره مشخص شدند؛ اما این موضوع به‌صورت شفاف در سامانه یاد شده، مشخص نشد و ابهاماتی ایجاد کرد. 

وی در ادامه توضیح داد: برای رفع دغدغه‌های ایجاد شده برای کسانی که به عنوان منتخب ذخیره مشخص شده‌اند، هماهنگی‌های لازم انجام شده است تا در قالب سازو کار مشخصی، فرآیند تحویل خودرو با طرح‌هایی مانند فروش فوری، فوق‌العاده و پیش‌فروش که توسط خودروسازان اعلام شده است و منتخبان نیز برای آن‌ها ثبت نام کرده‌اند، پیگیری شود و برای آنان از سوی وزارت صمت تخصیص خودرو در قالب این طرح‌ها، انجام شود.

بیک زاده افزود: تعیین منتخبان ذخیره به این سبب بود که اگر به هر علتی منتخبان اصلی، فرآیند خرید خودرو را در زمان تعیین شده تکمیل نکرده یا وجه را واریز نکنند، این افراد جایگزین شوند؛ اما در سامانه یکپارچه، نفر اصلی یا ذخیره بودن مشخص نشد و متأسفانه اطلاع‌رسانی نادرست از سوی برخی خودروسازان نیز بر این ابهامات دامن زد و نگرانی‌ها را دوچندان ساخت. 

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اضافه کرد: تغییر رویه تخصیص خودرو، اعمال نظارت‌های شدید و شفاف‌سازی نیز فشار مضاعفی را بر سیستم جدید تخصیص خودرو وارد کرده بود که پیش از این، کنترل‌ها و نظارت به این حد نبوده است.

وی با اشاره به بررسی وضعیت تخصیص خودرو، یادآور شد: در فرآیند تخصیص خودرو در سامانه یکپارچه طراحی شده، قرار بود در گام نخست کنترل‌ها و نظارت‌های لازم انجام شود تا متقاضیان دارای شرایط به عنوان منتخبان اصلی تخصیص خودرو معرفی شوند.

سرگیجه برندگان ایران خودرو در قرعه کشی سامانه یکپارچه فروش خودرو

به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا، سه‌‌‌شنبه سه هفته پیش (۲۷ اردیبهشت‌ماه) اولین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با عرضه محصولات شش خودروساز دولتی و خصوصی به مدت یک هفته (تا سه‌‌‌شنبه ۳ خرداد) اجرایی شد. پس از پایان مهلت ثبت‌‌‌نام متقاضیان در این طرح، قرعه‌‌‌کشی آن دوشنبه هفته گذشته (۹ خردادماه) انجام و با تاخیر قریب به ۳۰ ساعت نتایج اعلام شد.

طی دو روز اخیر تعدادی از افراد شرکت‌کننده در این سامانه در تماس‌هایی از موضوعی مشترک گلایه کرده‌‌‌اند. به گفته این افراد، پس از اعلام نتایج در روز ۱۱ خرداد (پیش از تعطیلات) اسامی آنان به عنوان منتخبان اول (اصلی) اولین فروش‌خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شد، اما حال که می‌‌‌خواهند برای واریز وجه خودرو یا مبلغ علی‌‌‌الحساب اقدام کنند، موفق به واریز نمی‌‌‌شوند؛ چرا که با پیام «شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌‌‌کشی این دوره سامانه یکپارچه تخصیص خودرو هستید» مواجه شده‌‌‌اند.

بر این اساس، این افراد باید منتظر بمانند تا چنانچه برندگان اصلی در مهلت تعیین‌شده برای پرداخت وجه که تا پایان امشب (ساعت ۲۴ سه‌‌‌شنبه ١٧ خرداد) در نظر گرفته شده است، پرداخت وجه انجام ندادند، از لیست رزروی‌‌‌ها جایگزین شوند. بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه شده‌‌‌اند، مشتریان متقاضی محصولات گروه صنعتی ایران‌‌‌خودرو هستند. یکی از این مشتریان می‌‌‌گوید: در روز اولی که نتایج اعلام شد، برنده یک دستگاه تارا اتوماتیک در طرح پیش‌‌‌فروش شدم. طی این چند روز پس از آنکه مبلغ علی‌‌‌الحساب خودرو را فراهم کردم، دوباره به سامانه برای واریز وجه مراجعه کردم اما امکان ثبت‌‌‌نام ندارم؛ چراکه در لیست رزروی‌‌‌ها قرار گرفته‌‌‌ام. وقتی با شرکت ایران‌‌‌خودرو تماس گرفتم در جواب اعلام کردند مشکل از جانب ما نیست و تاکنون ۱۵۰۰ نفر با امور مشتریان این شرکت تماس گرفته‌‌‌اند. بر این اساس شماره‌‌‌ای مرتبط با امور سامانه به من داده شد که به سبب هجوم تماس‌‌‌ها موفق به برقراری ارتباط نشده‌‌‌ام.

آن‌طور که مشخص است، مشکل پیش‌آمده به عدم‌تفکیک برندگان اصلی از منتخبان رزرو مربوط می‌شود. البته پیش از این نیز مسوولان ذی‌ربط وزارت صمت تاکید کرده‌‌‌ بودند که این وزارتخانه تنها ناظر بر فروش و تخصیص خواهد بود. به گفته آنان، بخش نظارت از بخش اجرایی کاملا جدا شده و دولت به ‌‌‌هیچ عنوان دخالتی در کار (به‌‌‌ویژه در فعالیت بنگاه‌‌‌های خصوصی) نخواهد داشت. اجرای کار با خودروسازان است و دولت نظارت خواهد کرد که کارها به‌درستی انجام شود. موضوع از خودروسازان و وزارت صمت مورد پیگیری قرار گرفت. ایران‌‌‌خودرو اختلال ایجادشده را از سوی وزارت صمت دانسته و اعلام کرد: ما لیست منتخبان را از وزارت صمت دریافت کرده‌‌‌ایم و دخالتی در این کار نداشته‌‌‌ایم. بسیاری از مشتریان با این شرکت تماس گرفته‌‌‌اند؛ اما با توجه به اینکه مشکل از سوی ما نیست، اطلاعات دقیقی هم در دست نیست. سایپا نیز اعلام کرد که هنوز تماسی که دال بر این مشکل باشد، نداشته و در نهایت وزارت صمت نیز اعلام کرد که موضوع در دست پیگیری است.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها