کد خبر : 77303

بسیاری از مشارکت‌‌‌کنندگان در اولین دوره از طرح فروش و تخصیص خودرو به ‌صورت یکپارچه که تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اجرایی شد، پس از اعلام نتایج اولیه در سامانه جزو «برنده اول» طرح بوده‌‌‌اند، اما حال که می‌‌‌خواهند برای واریز وجه اقدام کنند با پیام «شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌‌‌کشی هستید» روبه‌‌‌رو شده‌‌‌اند.

به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا، سه‌‌‌شنبه سه هفته پیش (۲۷ اردیبهشت‌ماه) اولین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با عرضه محصولات شش خودروساز دولتی و خصوصی به مدت یک هفته (تا سه‌‌‌شنبه ۳ خرداد) اجرایی شد. پس از پایان مهلت ثبت‌‌‌نام متقاضیان در این طرح، قرعه‌‌‌کشی آن دوشنبه هفته گذشته (۹ خردادماه) انجام و با تاخیر قریب به ۳۰ ساعت نتایج اعلام شد.

طی دو روز اخیر تعدادی از افراد شرکت‌کننده در این سامانه در تماس‌هایی از موضوعی مشترک گلایه کرده‌‌‌اند. به گفته این افراد، پس از اعلام نتایج در روز ۱۱ خرداد (پیش از تعطیلات) اسامی آنان به عنوان منتخبان اول (اصلی) اولین فروش‌خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اعلام شد، اما حال که می‌‌‌خواهند برای واریز وجه خودرو یا مبلغ علی‌‌‌الحساب اقدام کنند، موفق به واریز نمی‌‌‌شوند؛ چرا که با پیام «شما جزو منتخبین رزرو قرعه‌‌‌کشی این دوره سامانه یکپارچه تخصیص خودرو هستید» مواجه شده‌‌‌اند.

بر این اساس، این افراد باید منتظر بمانند تا چنانچه برندگان اصلی در مهلت تعیین‌شده برای پرداخت وجه که تا پایان امشب (ساعت ۲۴ سه‌‌‌شنبه ١٧ خرداد) در نظر گرفته شده است، پرداخت وجه انجام ندادند، از لیست رزروی‌‌‌ها جایگزین شوند. بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه شده‌‌‌اند، مشتریان متقاضی محصولات گروه صنعتی ایران‌‌‌خودرو هستند. یکی از این مشتریان می‌‌‌گوید: در روز اولی که نتایج اعلام شد، برنده یک دستگاه تارا اتوماتیک در طرح پیش‌‌‌فروش شدم. طی این چند روز پس از آنکه مبلغ علی‌‌‌الحساب خودرو را فراهم کردم، دوباره به سامانه برای واریز وجه مراجعه کردم اما امکان ثبت‌‌‌نام ندارم؛ چراکه در لیست رزروی‌‌‌ها قرار گرفته‌‌‌ام. وقتی با شرکت ایران‌‌‌خودرو تماس گرفتم در جواب اعلام کردند مشکل از جانب ما نیست و تاکنون ۱۵۰۰ نفر با امور مشتریان این شرکت تماس گرفته‌‌‌اند. بر این اساس شماره‌‌‌ای مرتبط با امور سامانه به من داده شد که به سبب هجوم تماس‌‌‌ها موفق به برقراری ارتباط نشده‌‌‌ام.

آن‌طور که مشخص است، مشکل پیش‌آمده به عدم‌تفکیک برندگان اصلی از منتخبان رزرو مربوط می‌شود. البته پیش از این نیز مسوولان ذی‌ربط وزارت صمت تاکید کرده‌‌‌ بودند که این وزارتخانه تنها ناظر بر فروش و تخصیص خواهد بود. به گفته آنان، بخش نظارت از بخش اجرایی کاملا جدا شده و دولت به ‌‌‌هیچ عنوان دخالتی در کار (به‌‌‌ویژه در فعالیت بنگاه‌‌‌های خصوصی) نخواهد داشت. اجرای کار با خودروسازان است و دولت نظارت خواهد کرد که کارها به‌درستی انجام شود. موضوع از خودروسازان و وزارت صمت مورد پیگیری قرار گرفت. ایران‌‌‌خودرو اختلال ایجادشده را از سوی وزارت صمت دانسته و اعلام کرد: ما لیست منتخبان را از وزارت صمت دریافت کرده‌‌‌ایم و دخالتی در این کار نداشته‌‌‌ایم. بسیاری از مشتریان با این شرکت تماس گرفته‌‌‌اند؛ اما با توجه به اینکه مشکل از سوی ما نیست، اطلاعات دقیقی هم در دست نیست. سایپا نیز اعلام کرد که هنوز تماسی که دال بر این مشکل باشد، نداشته و در نهایت وزارت صمت نیز اعلام کرد که موضوع در دست پیگیری است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها