کد خبر : 78297

آموزش گام به گام اعتراض به یارانه معیشتی | با این روش های ساده یارانه تان را بگیرید + تصاویر

آموزش گام به گام اعتراض به یارانه معیشتی | با این روش های ساده یارانه تان را بگیرید + تصاویر

توجه به این که تعداد زیادی از مردم نسبت به واریز نشدن یارانه معترض هستند، در این قسمت نحوه ورود به سایت اعتراض یارانه معیشتی را برای تان توضیح می دهیم. در نتیجه به سادگی می توانید وارد این سامانه شده و درخواست اعتراض تان را ثبت نمایید.

همزمان با طرح دولت برای اصلاح یارانه کالا‌های اساسی و نرخ ارز ترجیحی و نیز واریز یارانه معیشتی ، سید مرتضی موتورچی مدیر روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرد کسانی که می‌خواهند مشکلات احتمالی در توزیع یارانه معیشتی  را اعلام کنند، از طریق سامانه حمایت وزارت کار و رفاه اجتماعی، وارد شود. وی گفت: سامانه حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از همان لحظه گزارش رئیس جمهور به مردم باز شده و کسانی که نسبت به دهک بندی یارانه معیشتی  خود اعتراض دارند، با مدارک اعتراض خود را در این سامانه ثبت کنند، با توجه به ارتباط این سامانه با پایگاه رفاه ایرانیان، اطلاعات صحت سنجی شده و نتیجه رسیدگی ظرف حداکثر یک ماه اعلام می‌شود. به گفته موتورچی هر فرد بر اساس کد ملی خود می‌تواند تقاضای خود برای یارانه معیشتی  را در سامانه حمایت وزارت کار ثبت کند و نیازی به داشتن تلفن همراه به نام نیست. همچنین مدیر روابط عمومی سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: کسانی که به هر دلیلی از سال ۹۳ به این طرف از دریافت یارانه معیشتی  حذف شده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها، اعتراض خود را ثبت کنند.

آموزش اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱

همان طور که گفتیم، دولت با استفاده از اطلاعاتی که از وضعیت مالی مردم در اختیار دارد، آن ها را به سه گروه تقسیم بندی کرده است. این گروه ها به ترتیب یارانه های ۴۰۰ هزار تومانی و ۳۰۰ هزارتومانی دریافت کرده و گروه سوم هم یارانه ای دریافت نمی کنند. امکان اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ برای کسانی که در این گروه قرار گرفته اند، وجود دارد. بنابراین، اگر افراد فکر می کنند تمکن مالی شان به گونه ای نیست که از لیست یارانه بگیران کنار گذاشته شوند، باید نسبت به انجام اعتراض یارانه اقدام کرده تا درخواست شان مورد بررسی قرار گیرد. طبق اطلاع رسانی های انجام شده در این باره، در حال حاضر تنها راه ثبت اعتراض یارانه سایت تعیین شده جهت انجام این کار است و شماره پیامک اعتراض به یارانه معیشتی و یا راه دیگری در نظر گرفته نشده است. البته ثبت درخواست اعتراض از طریق سایت راحت تر انجام می گیرد و احتمال پیگیری آن در زمان سریع تری وجود دارد.

با توجه به این که تعداد زیادی از مردم نسبت به واریز نشدن یارانه معترض هستند، در این قسمت نحوه ورود به سایت اعتراض یارانه معیشتی را برای تان توضیح می دهیم. در نتیجه به سادگی می توانید وارد این سامانه شده و درخواست اعتراض تان را ثبت نمایید. برای ورود به سایت مذکور هم کافی است یک سری مراحل ساده را پشت سر گذارید که در ادامه به آن ها پرداخته ایم. این موارد به شرح زیر می باشند.

 1. ۱ابتدا باید نشانی اینترنتی این سامانه یعنی hemayat.mcls.gov.ir را در مرورگر خود قرار داده و جست و جو نمایید. برای وارد شدن به این سایت می توانید هم از گوشی موبایل و هم از سیستم های رایانه ای استفاده کنید. اما برای این که در حین کار با سامانه دچار خطا و مشکل نشوید، ترجیحا این کار را با رایانه یا لپ تاپ انجام دهید.
 2. ۲بعد از این که آدرس فوق را سرچ کردید، منتظر باشید تا گوگل نتیجه جست و جوی تان را نمایش دهد. اولین سامانه بالا آمده با همین آدرس و عنوان «معیشتی - وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» مربوط به اعتراض یارانه است. پس بر روی آن کلیک کرده و وارد شوید.

  یارانه معیشتی

 3. ۳در ادامه به صفحه اصلی سایت حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد شده و شکل زیر را مشاهده خواهید کرد. اکنون امکان ثبت اعتراض به یارانه معیشتی برای تان فراهم است.

  یارانه معیشتی

در این قسمت پاسخ سوال «برای واریز نشدن یارانه چه باید کرد» را ارائه دادیم. بنابراین، افرادی که قصد اعتراض دارند، باید با طی کردن این چند مرحله ساده به سایت مربوطه وارد شوند. در ادامه طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 در این سامانه را هم بیان می کنیم تا جهت این امر با مشکلی رو به رو نباشید.

طریقه اعتراض به یارانه معیشتی در سال 1401

با توجه به اعلام مسولین مربوطه در حوزه یارانه معیشتی، در حال حاضر مهم ترین راه اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ ورود به سایت در نظر گرفته شده برای آن و ثبت درخواست از این طریق است. اکنون که روش وارد شدن به این سامانه را می دانید، جهت ورود به آن با مشکلی رو به رو نخواهید بود. اما با توجه به این که طرح ارائه یارانه های جدید به تازگی اجرایی شده، ممکن است بسیاری از مردم معترض به عدم دریافت کمک معیشتی، روش استفاده از این سایت برای اعتراض یارانه را ندانند. به همین خاطر، در این قسمت نحوه ثبت اعتراض به عدم دریافت یارانه از طریق سایت مربوطه را به صورت مفصل برای تان توضیح می دهیم. در نتیجه، به راحتی می توانید درخواست اعتراض یارانه معیشتی خود را در این سامانه ثبت کرده و منتظر بررسی مسولین باشید. پس اگر شما هم به نسبت به دریافت یارانه اعتراض دارید، این بخش را با دقت مطالعه کنید.

طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 از طریق سامانه مربوط به این صورت است که باید یک سری اقدامات را به صورت گام به گام و پیوسته انجام داده و درخواست تان را ثبت کنید. در این بخش اقدامات مورد نیاز برای ثبت درخواست اعتراض در این سایت را برای تان آورده ایم.

 1. ۱در اولین گام باید با استفاده از روشی که در بخش قبل توضیح دادیم، به صفحه اصلی سایت ذکر شده وارد شوید. در این قسمت توضیحاتی کلی در مورد شماره ملی سرپرست، عضو خانوار و شماره حساب واریز یارانه ارائه شده است. این موارد را مطالعه کرده و سپس با کمک کشو موجود در سمت راست صفحه، به سمت پایین آن حرکت کنید. در انتهای این صفحه از سایت اعتراض یارانه، گزینه ای با عنوان «ورد به سامانه» قرار گرفته است. بر روی آن کلیک نمایید.

  یارانه معیشتی

 2. ۲با انتخاب گزینه قبل، پنجره ورودی برای تان نمایش داده می شود. در این قسمت برای ورود به حساب کاربری تان باید یک سری اطلاعات را وارد کنید. این موارد شامل شمار ملی سرپرست، شماره حساب واریز یارانه و شماره ملی یکی دیگر از اعضای خانواده می باشند. هم چنین باید تک نفره یا چند نفره بودن خانواده را هم با قرار دادن تیک در گزینه مربوطه، مشخص کنید. پس همه اطلاعات مورد نیاز برای ورود به حساب سرپرست در سامانه اعتراض یارانه معیشتی را در جایگاه خود قرار داده و کد امنیتی را هم وارد کنید. در نهایت گزینه «ورود» را بزنید تا به پنل کاربری سرپرست در سایت مذکور وارد شوید.

  یارانه معیشتی

 3. ۳در صورتی که اطلاعات خواسته شده را به درستی وارد کرده باشید، به حساب کاربری تان در سامانه مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها منتقل خواهید شد. در بخش میانی صفحه می توانید وضعیت یارانه را برای خانواده تان مشاهده کنید. اگر شرایط استفاده از یارانه را داشته باشید، مانند شکل زیر، رو به روی عنوان وضعیت یارانه عبارت «مشمول» را مشاهده می کنید. هم چنین پیام «خانوار شما مشمول دریافت یارانه نقدی دولت است. مبلغ به حساب یارانه سرپرست خانوار واریز می شود.» برای تان نمایش داده می شود. پس امکان اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ از طریق این سایت برای تان فراهم نخواهد بود.

  یارانه معیشتی

 4. ۴ اما در صورتی که بر اساس بررسی های انجام شده شرایط لازم برای استفاده از یارانه را نداشته باشید، رو به روی عبارت وضعیت، عنوان «غیر مشمول» را مشاهده می کنید. یعنی خانوار شما مشمول دریافت یارانه نقدی دولت نبوده و مبلغی به حساب تان واریز نمی شود. در این گونه موارد امکان ثبت درخواست اعتراض به صورت انلاین و از طریق همین سامانه برای شما وجود دارد. طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 در سامانه مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها را در ادامه برای شما آورده ایم. اما قبل از آن باید شناسنامه اقتصادی – اجتماعی خانواده که بر اساس آن یارانه تان حذف شده است را مطالعه کنیند.

  یارانه معیشتی

 5. ۵با کمی حرکت به سمت پایین صفحه می توانید شناسنامه اقتصادی – اجتماعی خانواده تان را ببیند. در این قسمت نام همه اعضا به دنبال سرپرست ذکر شده و مجموع درآمد ماهانه اعضای خانواده مشخص شده است. هم چنین در ادامه نوع خودرو هر کدام از اعضا هم در صورت وجود آورده شده است. اگر بعد از مشاهده اطلاعات متوجه مغایرتی شدید، می توانید مراحل ثبت اعتراض یارانه معیشتی را دنبال کنید. پس مجددا به سمت پایین صفحه حرکت نمایید.

  یارانه معیشتی

 6. ۶در بخش انتهایی صفحه گزینه ای با عنوان «درخواست بازبینی» با رنگ آبی قرار گرفته است. برای ثبت درخواست اعتراض باید بر روی این گزینه کلیک نمایید.
 7. ۷پس از انتخاب گزینه قبل، پنجره ای مانند شکل زیر نمایش داده می شود که نشان از ثبت اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ به صورت موفق دارد. گزینه سبز رنگ «پایان» را بزنید تا فرآیند به اتمام برسد.
 8. ۸بعد از ارسال درخواست اعتراض یارانه توسط کاربر در این سامانه، مسولین مربوطه نسبت به بررسی آن اقدام می کنند. در صورتی که اشتباهی رخ داده باشد، مشکل عدم دریافت یارانه فرد برطرف شده و این یارانه معیشتی به حسابش واریز می شود. اما در صورتی که پس از بررسی مدارک، هم چنان عدم نیاز به دریافت یارانه این خانوار تایید شود، درخواست اعتراض یارانه معیشتی آن ها رد خواهد شد.

همان طور که مشاهده کردید، در این بخش روش ثبت درخواست اعتراض آنلاین به دریافت یارانه را برای تان توضیح دادیم. بنابراین اکنون با طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 آشنایی داشته و می توانید با مراجعه به این سامانه نسبت به ثبت اعتراض جهت برخورداری از یارانه معیشتی اقدام نمایید. پس افرادی که می پرسند برای واریز نشدن یارانه معیشتی چه باید کرد، اکنون راه حل مناسب آن را می دانند.

شماره پیامک اعتراض به یارانه معیشتی ۱۴۰۱

در بخش های قبل نحوه ثبت اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ را برای تان توضیح دادیم. به این ترتیب، در صورتی که قصد اعتراض به عدم واریز یارانه را دارید، به راحتی می توانید با مراجعه به این سامانه اعتراض تان را ثبت کنید. اما مشاهده می شود که بسیاری از کاربران دنبال شماره پیامک اعتراض به یارانه معیشتی هستند. به طور معمول، در دوره های قبل برای ثبت اعتراض به عدم دریافت یارانه های نقدی با یارانه های خاص مانند یارانه بنزین و یارنه های مناسبتی، یک شماره پیامک با کد USSD در اختیار مردم قرار می گرفت. به این ترتیب، افراد می توانستند از طریق این شمار پیامک یا کد یو اس اس دی اطلاعات لازم را در مورد وضعیت مشمولیت یارانه خود به دست آورند. هم چنین امکان اعتراض یارانه هم از طریق این شماره یا کد فراهم می شد تا کسانی که مشمول دریافت یارانه نشده اند، بتوانند اعتراض شان را ثبت نمایند.

با توجه به اطلاعیه هایی که در رابطه با طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 منتشر شده، تا کنون شماره پیامک خاصی برای این کار در نظر گرفته نشده است. هم چنین هیچ کد ‌USSD برای ثبت اعتراض معرفی نشده تا استفاده از سایت مربوطه تنها راه  فعلی ثبت اعتراض به عدم دریافت یارانه باشد. به احتمال زیاد مهم ترین دلیل عدم ارائه شماره پیامک یا کد یو اس اس دی، راه اندازی سایت اعتراض یارانه معیشتی است. زیرا در گذشته این سامانه وجود نداشت و مردم باید از راه های دیگر برای پیگیری وضعیت یارانه یا انجام اعتراض استفاده می کردند. اما اکنون که سایت hemayat.mcls.gov.ir  به صورت تخصصی برای رسیدگی به امورات یارانه ایجاد شده، شاید دیگر نیازی به سایر روش های پیگیری از جمله شماره پیامک وجود نداشته باشد. البته هنوز هم این امکان وجود دارد که در روزهای آینده روش های دیگری برای ثبت اعتراض تعیین شود. اما فعلا تنها راه اعتراض کسانی که می پرسند برای واریز نشدن یارانه چه باید کرد، همان سامانه است.

کد رهگیری اعتراض یارانه

همان گونه که در بخش قبل توضیح دادیم، تا کنون به جز استفاده از سامانه اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ ، راه دیگری برای انجام این کار در نظر گرفته نشده است. بنابراین اگر شما هم جزء آن دسته از خانوارهایی هستید که اولین مرحله از یارانه معیشتی جدید به حساب تان واریز نشده، اما معتقدید از شرایط لازم برای بهره مندی این یارانه برخوردار می باشید، باید به سامانه مربوطه مراجعه کرده و اعتراض تان را ثبت کنید. در قسمت های قبل طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 در این سایت را به صورت کامل برای تان توضیح داده ایم. بنابراین اکنون برای ثبت درخواست اعتراض به شکل آنلاین با مشکلی رو به رو نخواهید بود. اما نکته مهم در این باره مربوط به کد رهگیری اعتراض یارانه است. زیرا همان طور که در بخش های قبل مشاهده کردید، بعد از طی شدن مراحل نام نویسی به صورت کامل و ثبت درخواست تان، هیچ گونه کد رهگیری در اختیارتان قرار داده نمی شود.

معولا برای درخواست های انلاین یک کد رهگیری صادر می شود که جهت مشاهده و بررسی نتیجه مورد استفاده قرار می گیرد. اما در هنگام ثبت درخواست اعتراض یارانه معیشتی هیچ کدی به شما داده نمی شود و فرآیند پیگیری به شکل دیگری است. روند کلی بررسی درخواست های اعتراض به این صورت است که بعد از ثبت درخواست توسط شما، این درخواست ها به مسولین مربوطه فرستاده می شوند. مسولین مدارک موجود در رابطه با وضعیت مالی و دریافت حقوق خانوار از بخش های مختلف را مورد بررسی قرار می دهند. در صورتی که درخواست شما درست بوده و به اشتباه یارانه تان قطع شده باشد، اصلاح انجام شده و این یارانه به حساب تان واریز می شود. اما اگر وضعیت مالی تان به گونه ای تشخصیص داده شود که نیاز به دریافت یارانه نداشته باشید، تقاضای شما رد می شود. اگر چه تا کنون اطلاعاتی در مورد روش پیگیری نتیجه درخواست ها منتشر نشده، اما به احتمال زیاد نتیجه نهایی بر روی گوشی موبایل سرپرست فرستاده شود.

برای واریز نشدن یارانه معیشتی چه باید کرد

تا این جای کار توضیح دادیم که بعد از سال ها در روند واریز یارانه ها تغییراتی ایجاد شده است. در واقع تا سال 1401، به جز واریز چند مرحله یارانه مناسبتی و یارانه بنزین که در همین یکی دو سال گذشته اضافه شد، تغییری در مبلغ یارانه از زمان ایجاد آن انجام نگرفته بود. اما امسال دولت جدید تصمیم گرفته تا همه یارانه ها را با یکدیگر ادغام کرده و با مبلغی افزایش به حساب سرپرست خانوارها واریز کند. با این حال، بعد از واریز اولین مرحله از یارانه معیشی جدید، اعتراض های زیادی شکل گرفته است. مهم ترین دلیل اعتراض یارانه معیشتی ۱۴۰۱ هم عدم واریز یارانه به حساب برخی افراد است. زیرا در طرح جدید واریز یارانه عادلانه، مردم به سه گروه مختلف تقسیم شده اند. دهک های اول تا سوم که 30 درصد جمعیت را تشکیل می دهند، 400 هزار تومان یارانه دریافت می کنند. دهک های چهارم تا نهم هم 300 هزار تومان و 10 درصد باقی مانده جمعیت یارانه ای دریافت نمی کنند.

اگر شما بر اساس بررسی های انجام شده در دهک دهم یا 10 درصد متمول جمعیتی کشور قرار گرفته باشید، مشمول دریافت یارانه نخواهید بود. حال ممکن است با این سوال مواجه شوید که برای واریز نشدن یارانه معیشتی چه باید کرد. در صورتی که فکر می کنید نام شما به اشتباه در لیست 10 درصد جمعیتی قرار گرفته، باید با استفاده از روش هایی که برای اعتراض در نظر گرفته شده اند، درخواست اعتراض تان را ثبت کنید. یکی از مهم ترین روش های انجام این کار استفاده از سامانه مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها است. طریقه اعتراض یارانه معیشتی 1401 در این سایت را به صورت کامل برای شما توضیح داده ایم. پس به راحتی می توانید به این سامانه مراجعه کرده و درخواست تان را ارائه دهید. همان طور که گفتیم، پس از ثبت درخواست توسط مردم، مسولین مربوطه نسبت به بررسی آن اقدام کرده و نتیجه را اعلام می کنند.

البته با توجه با این که ارائه شماره پیامک برای اعتراض به یارانه معیشتی یکی از روش های متداول اعتراض در دوره های گذشته بوده است، بسیاری از مردم به دنبال شماره ای جهت ایجاد ارتباط و ثبت اعتراض خود با استفاده از پیامک هستند. در صورتی که تا کنون تنها راه اعلام شده برای اعتراض یارانه همین سامانه مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها است. به عبارت دیگر، هیچ گونه شماره پیامک یا کد USSD خاصی برای ثبت اعتراض در نظر گرفته نشده است. بنابراین اگر یارانه معیشتی برای تان واریز نشده و قصد ارائه درخواست اعتراض دارید، باید از طریق سامانه حمایت اقدام نمایید. البته این موضوع هم امکان پذیر است که در روزهای آینده روش های دیگری برای ثبت اعتراض یارانه معیشتی فراهم شود، اما تا کنون اطلاع رسانی خاصی در این زمینه انجام نشده است. از آن جایی که عدم واریز یارانه در مرحله اول می تواند به معنی حذف شما از لیست باشد، در صورت واجد شرایط بودن، حتما جهت اعتراض اقدام نمایید.

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها