کد خبر : 83233

پژو پارس؛ خودرویی تا دم مرگ رفت‌ و برگشت

پژو پارس؛ خودرویی تا دم مرگ رفت‌ و برگشت

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

به گزارش خودروتک ،  24 دی‌ماه سال 1402 بود که اسلام‌پناه -رئیس سازمان ملی استاندارد ایران - ضمن تأکید بر اینکه قانون مربوط به استانداردهای اجباری در صنعت خودرو، قطعاً اجرا می‌شود و تولیدکنندگان نیز بایستی خود را با قوانین استاندارد انطباق دهند، اعلام کرد که ایران‌خودرو تنها تا نیمه اسفندماه سال 1402 برای خودروی پژو پارس مجوز تولید خواهد داشت.

پس از آن برابر قانون عمل خواهد شد و سازمان استاندارد مسئولیتی در قبال پیش‌فروش‌های پس از مهلت قانون توقف تولید، ندارد. تولیدکنندگان خودرو بایستی بن‌سازه‌های تولیدات خود را منطبق بر استانداردهای ملی کشور قرار داده و بر اساس مجوزهای لازم ازجمله رعایت استانداردهای ۸۵ گانه اقدام به ‌پیش‌فروش خودروهای خود کنند؛ اما کمی بعد در هشتم بهمن‌ماه مدیرعامل ایران‌خودرو از رایزنی صورت گرفته با سازمان ملی استاندارد برای تمدید این مهلت و توافق بر تمدید این مهلت تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد.

استاندارد بی‌اطلاع است

15 اسفندماه ایران‌خودرو ضمن اشاره به مصاحبه اخیر رئیس سازمان ملی استاندارد، در خصوص موافقت با ادامه تولید محصول پژو پارس، از مساعدت ایشان مبنی بر مجوز تداوم تولید پژو پارس، تشکر و اعلام کرده است که بر مبنای مجوز کتبی سازمان ملی استاندارد، متقاضیان به ترتیب اولویت جهت واریز وجه فراخوان شده و در نوبت تحویل خودرو پارس قرار خواهند گرفت.

البته اسلام‌پناه در رابطه با تعیین تکلیف تولید پژو پارس و پاسخ به درخواست ایران‌خودرو از این سازمان در قالب نامه‌ای مبنی بر صدور مجوزی شفاف (کتبی) برای ادامه روند تولید پژو پارس، اظهار کرد: در رابطه با این نامه اطلاعی ندارم؛ بایستی در نامه‌ای واصل شده به سازمان استاندارد این موضوع را پیگیری کنم؛ اما اگر ایران‌خودرو به ما نامه‌ای ارسال کرده است، پاسخ خود را خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص چگونگی ادامه روند تولید پژو پارس، پیش از این مطالبی عنوان کرده‌ام و آن، مطالب فصل‌الخطاب است. استاندارد خودرو برای ما مهم است، مردم نیز برای ما مهم هستند.

فرار به جلو یا شیطنت؟

ایران‌خودرو ۲ روز پس از انتشار مصاحبه رئیس سازمان ملی استاندارد مبنی بر ادامه تولید خودروی پژو پارس در سال آینده تا مشخص شدن نتایج آزمون بین‌المللی این خودرو، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: خودروی پژو پارس با مساعدت سازمان ملی استاندارد همچنان تولید خواهد شد و ثبت‌نام‌کنندگان به نوبت خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: پیرو مصاحبه تلویزیونی مورخ نهم اسفندماه آقای دکتر اسلام‌پناه، رئیس محترم سازمان استاندارد، ضمن تشکر از مساعدت ایشان مبنی بر مجوز استمرار تولید پژو پارس، به اطلاع متقاضیان فراخوان نشده این خودرو می‌رساند، برمبنای مجوز کتبی سازمان ملی استاندارد، متقاضیان به ترتیب اولویت جهت واریز وجه فراخوان شده و در نوبت تحویل خودرو پارس قرار خواهند گرفت.

سازمان ملی استاندارد بر اجرای قوانین و لزوم رعایت استانداردهای ۸۵ گانه برای خودروها تأکید فراوان دارد خروج برخی خودروها از خطوط تولید خودروسازان هم یکی از دلایلش سختگیری‌های سازمان استاندارد است. توقف تولید پراید، سمند، پژو ۲۰۶ و تیبا در همین راستا انجام شد. چندی پیش هم ماجرای استاندارد خودروی وانت نیسان خبرساز شد.

عقب‌نشینی ملایم

بعد از همه این پیگیری‌ها و رایزنی‌ها، درنهایت سازمان ملی استاندارد ضمن ارائه شروطی، با ادامه تولید خودروی پژو پارس ضمن رعایت نکات ایمنی و استانداردها موافقت کرد. اسلام‌پناه در گفت‌وگویی در این رابطه اظهار کرد: ضمن اخذ تعهدات اصلاح، بهبود و ارتقاء کیفیت و ایمنی خودروهایی که عیوب فنی، مقرره‌ای و بعضاً کیفیت دارند (ازجمله همین خودروی پژو پارس)، ما منتظر نتایج مرکز آزمون بین‌المللی هستیم تا در جهت رفع دغدغه ثبت‌نام‌کنندگان، تولیدکنندهٔ خودرو در چند شیفت و در تیراژ بالا، به امر تولید بپردازد تا بتواند تعهدات خود را ایفا کند. وی تصریح کرد: طبیعتاً پس از اخذ نتایج آزمون بین‌المللی استاندارد، مطابق نتایج اقدام خواهد شد؛ همیشه شورای عالی استاندارد، تلاش کرده است که با در نظر گرفتن حقوق مصرف‌کننده و همچنین ایمنی، سلامت و ارتقاء کیفیت، بتواند رفتار کیفی تولید را ارتقا بدهد.

پایان خوش

درنهایت 27 فروردین محمدعلی اسفنانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی امروز به یک سال بلاتکلیفی تولید پژو پارس خاتمه داد؛ اسفنانی در نشست خبری گفته است «قرار بر این بود که پژو پارس به دلیل اینکه استانداردها را رعایت نکرده بود تولید آن متوقف شود که با رفع مشکلاتی که اعلام کردند و با دستور رئیس‌جمهور به تولید ادامه می‌دهد.»

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها