کد خبر : 82565

ماجرای توقف تولید پژو 206 و حذف آگهی از دیوار

ماجرای توقف تولید پژو 206 و حذف آگهی از دیوار

طی انتشار خبر توقف تولید پژو 206، این خودرو و جایگزین فعلی‌اش، یعنی پژو 207، در بازار آزاد با افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای همراه شد. این افزایش قیمت تا جایی ادامه داشت تا قیمت 207 در آگهی‌های فروش تا یک میلیارد تومان هم پیش رفت و در سایت دیوار به حالت غیرقابل نمایش درآمد. چرا دیوار اقدام به چنین کاری کرد؟

به گزارش خودروتک به نقل از تجارت نیوز، هفته گذشته بود که ایران خودرو در اقدامی ناگهانی خبر توقف تولید پژو 206 را منتشر و اعلام کرد که تولید این خودرو در اسفند سال جاری متوقف خواهد شد. به نظر می‌رسید که بازار کشور خود را آماده خداحافظی با این مدل پژو محبوب است، اما این شرکت خودروسازی طی اقدامی عجیب در وب سایت خود محصولی با نام پژو ۲۰۷ تیپ پنج را معرفی کرد.

گویا این خودروساز دولتی قصد دارد پژو ۲۰۷ را با داشبورد پژو ۲۰۶ روانه بازار کند. آن‌گونه که ایران خودرو اعلام کرده است: این پژو 207 است که جایگزین 206 می‌شود.

حال که تمام توجه‌ها به سمت پژو 207 جلب شده و خریداران 207 را به عنوان جایگزین فعلی پژو 206 می‌دانند، فروشندگان این خودرو را با قیمتی بالاتر از حد انتظار آگهی کردند و مبلغ پیشنهادی آن‌ها تا یک میلیارد تومان نیز رسید.

سقف‌شکنی 207 طی یک هفته

باید به این نکته نیز اشاره کرد که قیمت 207 از زمان اعلام توقف تولید پژو 206، حدود 30 میلیون تومان افزایش داشت و هم‌اکنون 207 صفر پانوراما 874 میلیون تومان قیمت دارد. پژو 206 تیپ دو نیز تنها طی چهار روز، 15 میلیون تومان افزایش یافت و به 497 میلیون تومان رسید.

هم‌زمان با این اتفاق بود که برخی از سایت‌های آگهی‌ خرید و فروش خودرو، مانند دیوار و شیپور، قیمت 207 را به حالت غیرقابل نمایش درآورند.

حال این مساله مطرح می‌شود که چرا چنین سایت‌های مرجعی اقدام به حذف قیمت این خودرو کرده‌اند؟

زمانی که دیوار و شیپور قیمت پژو 207 را به حالت غیرقابل نمایش درآوردند، برخی بر این باور بودند که مسئولان به جای حل مشکل مجدداً به سمت پاک‌کردن صورت مساله رفته‌اند و اقدامی در رابطه با التهاب و شوک جدید بازار صورت نخواهد گرفت. این دسته از افراد بر این عقیده‌اند که نمایش یا عدم نمایش قیمت‌ها مساله‌ای نیست که بتوان با کمک آن بازار را سامان داد.

پژو 207

چرا قیمت پژو 207 از دیوار حذف شد؟

پیگیری‌ها حاکی از آن است که سایت‌های خرید و فروش خودرو، مانند دیوار این اقدام را در رابطه با هر خودرویی که قیمت ثبت‌شده آن توسط آگهی‌دهنده بالاتر از حدی که سایت مشخص کرده است باشد، گزینه قیمت بر حالت غیرقابل نمایش در می‌آید و این اقدام هیچ‌گونه ارتباطی با کنترل بازار یا عامل دیگری ندارد.

در این میان، باید یادآور شد که پیش از این، در سال 1399 نیز قیمت خودرو و مسکن در سایت دیوار به حالت غیرقابل نمایش درآمده بود. طبق اطلاعیه‌ای که سایت دیوار منتشر کرد، بنا به دستور قضایی، سایت دیوار مجبور به عدم نمایش قیمت مسکن و خودرو شده بود که البته این دستور قضایی با شکایت وزارت صمت صادر شد و پس از ابلاغ به دیوار و دیگر سایت‌های آگهی مسکن و خودرو، اجرایی شد.

طبق تجربیات گذشته، دور از ذهن نیست که عدم نمایش قیمت پژو 207 در این سایت‌ها به دستور وزارت صمت یا دولت باشد و سایت‌های آگهی خرید و فروش خودرو، به دلیل ترس از فیلترینگ یا جریمه دست به اجرای دستور باشند.

حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که مسئولان چگونه می‌توانند تبعات توقف تولید پژو 206 را کنترل کنند تا پژو 206 و جایگزین فعلی آن، یعنی پژو 207 را به خودروهایی تبدیل نشوند که خرید آن برای عموم مردم سخت‌تر از گذشته شود.

 

ارسال نظر
نظرات کاربران
بیشتر
دیگر رسانه ها