کد خبر : 78581

قیمت خودرو 3 نرخی می شود

قیمت خودرو 3 نرخی می شود

خط ترمز قیمت خودروهای پرتیراژ ایران خودرو و سایپا به آخرین روز هفته نیز رسید. خودروهای داخلی هفته سوم تیرماه ۱۴۰۱ را بدون تغییر پشت سرگذاشتند. با این حال خبرهای مرتبط با عرضه خودرو در بورس کالا موجب شد تا رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت با انتقاد از این موضوع آن را موجب سه‌نرخی شدن خودروها عنوان کند.

به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا، واکاوی بازار خودروی تهران نشان می‌دهد در هفته جاری به‌جز کاهش قیمت یک تا دو میلیون تومانی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و افت ۲ تا سه میلیون تومانی خودروی کوئیک، قیمت بقیه خودروها همچنان ثابت باقی مانده است.

این وضعیت به طور مشابه در گروه خودروهای مونتاژی و خارجی نیز دیده می‌شود و قیمت‌ها با نرخ‌های اعلامی یک ماه پیش هیچ تفاوتی نداشته است.

«سعید موتمنی» رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت ضمن تایید این رکود سنگین گفت: تولید و عرضه فعلی از سوی خودروسازان، جوابگوی نیاز بازار نیست.

وی بیان داشت: اگر همچنان شاهد صف کشیدن مردم برای خرید خودرو و شرکت در قرعه‌کشی هستیم، به دلیل سود بالای موجود در آن و اختلاف ۴۰ تا بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت کارخانه‌ای و بازاری خودروها است، در حالی که بارها گفته‌ایم اگر عرضه به میزان کافی انجام شود دیگر صفی برای خرید خودرو تشکیل نخواهد شد.

موتمنی همچنین با انتقاد از عرضه خودروها در بورس و قیمت‌گذاری آن، این مساله را موجب سه‌نرخی شدن خودروها عنوان کرد که به التهابات در بازار دامن خواهد زد.

 

 

وی حتی پیش‌بینی کرد: با عرضه خودروها در بورس، قیمت برخی انواع خودروها از میزان فعلی بیشتر شود.

نرخ‌گذاری در حاشیه بازار یا عرضه در بورس، دو پیشنهاد ارائه شده به‌عنوان جمع‌بندی نظرات صنعت خودرو در خصوص اصلاح شیوه قیمت‌گذاری بود که هفته گذشته نیز طبق روال جلسات قبلی به شورای‌عالی امنیت ملی ارائه شد.

شب گذشته شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار، عرضه خودرو در بورس کالا را با هماهنگی وزارت صمت مصوب کرد.

عرضه خودرو در بورس کالا در تاریخ ۱۸خردادماه امسال با درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلیق  شده بود.

قیمت محصولات ایران خودرو

به گزارش اقتصادنیوز،  روند ثبات قیمت در بازار خودروهای داخلی از چهارشنبه گذشته و پس از از پایان تعطیلات نیز این روند ادامه داشت، بطوریکه در حال حاضر بازار خودرو نزدیک به ۱۰ روز است که تغییر قیمتی ندارد. علاوه بر بازار خودرو به گفته فعالان این بازار نرخ دلار هم این روزها بدون تغییر بوده و ظاهرا این ثبات به طولانی بودن تعطیلات عید در کشورهای منطقه باز می گردد.

از جمله محصولات پرتیراژ ایران خودرو می‌توان به «پژو ۲۰۷ دنده ای»، «پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای»، «سمند LX» ، «سمند LX با موتورEF۷ » و «سمند سورن پلاس»، «دنا معمولی» ، «رانا پلاس» و «دنا پلاس توربو اتوماتیک» اشاره کرد.

 ارزیابی ها نشان دهنده آن است که خانواده دنا امروز تغییر قیمت نداشته است، با این شرایط «دنا معمولی» امروز ۳۹۲ میلیون تومان قیمت خورد و «رانا پلاس» در بازار ۳۰۲ میلیون دست به دست شد. اما «دنا پلاس توربو اتومات»در بازار بدون تغییر ۵۱۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از سوی دیگر رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در میان خانواده سمند هم بدون تغییر در بازار قیمت گذاری شد. با این شرایط امروز «سمند LX» در بازار تغییر قیمت نداشت و ۳۰۵ میلیون تومان قیمت خورد و «سمندLX با موتورEF۷» هم در بازار ۳۵۲ میلیون تومان باقی ماند، «سمند سورن پلاس» هم امروز ۳۵۵ میلیون تومان در بازار قیمت خورد.

با توجه به ارزیابی بازار می توان گفت «پژو ۲۰۷ دنده‌ای» در بازار امروز  ۳۹۹ میلیون قیمت خورد و تغییر قیمتی در بازار نداشت و «پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای» هم ۴۰۵ میلیون تومانی شد.

 

ارسال نظر
نظرات کاربران
بیشتر
دیگر رسانه ها