کد خبر : 82932

تغییر عجیب قیمت خودرو بعد از نصب دی لایت!

 تغییر عجیب قیمت خودرو بعد از نصب دی لایت!

آنطور که به نظر می‌رسد قیمت خودروهای داخلی به بهانه نصب دی لایت با افزایش مواجه شده است.

به گزارش خودروتک ، یکی از موارد مهمی که در استاندارد ۸۵ گانه ذکر شده نصب دی لایت روی خودروهای داخلی است.

در همین راستا پراید وانت نیز که هنوز تولید آن ادامه دارد به دی لایت مجهز شده اما افزایش قیمت ۱۱.۲ میلیون تومانی در کارخانه را تجربه کرده است.

سایر خودروهای داخلی مانند پژو پارس، رانا، و نیسان آبی نیز افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

این در حالی است که دی لایت در گران‌ترین حالت ممکن حدود ۲ میلیون تومان قیمت دارد.

در ادامه لیست میزان افزایش قیمت خودروها در کارخانه بعد از نصب دی لایت آورده شده است.

 

اثر دی لایت در ایمنی خودروها

در سطح جهان، شرکت‌های خودروسازی به دنبال پیشرفت در سطح ایمنی خودروها هستند، زیرا تأمین ایمنی سرنشینان برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال، در بازار خودرو ایران، شرکت‌های خودروسازی با اجرای استانداردهای اجباری که توسط سازمان استاندارد تعیین شده، محدود هستند. در برخی موارد، برای بخش‌های خاصی از خودروها مانند خودروهای کار و تجاری، استانداردهای متفاوتی در نظر گرفته شده است. برای مثال، نصب دی لایت به عنوان استاندارد اجباری برای وانت‌ها در ایران تعیین شده است.

تعدادی از شرکت‌های خودروسازی مانند زامیاد، کارا و سایپا ۱۵۱، روی خودروهای خود چراغ روشنایی روز نصب کرده‌اند تا استانداردهای ایمنی را دریافت کنند. با این حال، نصب این چراغ‌ها، موجب افزایش قیمت خودروها شده است و هزینه آن‌ها در بازار آزاد بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن‌ها است. همچنین، می‌توان پرسید که آیا این استانداردهای ایمنی واقعا باعث افزایش سطح ایمنی خودروها در جاده‌ها شده‌اند؟ در کشورهای توسعه یافته، شرکت‌های خودروسازی به دنبال ایجاد استانداردهای جدیدی برای بخش ایمنی خودروها هستند، اما در بازار ایران، شرکت‌های خودروسازی تنها در صورت اجبار مجبور به اجرای استانداردها هستند.

با توجه به رانتی بودن بازار خودرو ایران، شرکت‌های خودروسازی به امکانات جدید نیازی ندارند و تنها در صورت اجباری شدن استانداردها، آن‌ها را اجرا می‌کنند. علاوه بر این، تنها استانداردهایی که با تکنولوژی موجود در کشور امکان دارد، اجباری می‌شوند و ممکن است برای گران‌فروشی خودروها بهانه‌ای شوند. برای اینکه بتوان به سطح ایمنی خودروها رسید، نیاز به اجرای استانداردهای جدید و ایجاد فضای رقابتی در بازار خودرو داریم.

تاریخچه استفاده از دی لایت

دی لایت (Daytime Running Light) یا چراغ روشنایی روز، یک سیستم روشنایی در خودروهاست که در طول روز و زمان‌هایی که نور خورشید کافی است، روشن می‌شود تا خودرو در برابر دید پذیری کمتر، به خوبی قابل رؤیت باشد. این سیستم برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ توسط خودروساز کانادایی ولوو معرفی شد.

در اوایل دهه ۸۰ میلادی، کانادا برای اولین بار از دی لایت برای افزایش ایمنی خودروها استفاده کرد. سپس در دهه ۹۰ میلادی، دیگر کشورها نیز از این سیستم استفاده کردند و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، دی لایت به عنوان یک ضرورت ایمنی برای خودروها تلقی می‌شود.

در ایران، نصب دی لایت به عنوان استاندارد اجباری برای خودروهای تجاری و وانت‌ها تعیین شده است و در سال‌های اخیر، برخی شرکت‌های خودروسازی نیز دی لایت را به صورت داوطلبانه در خودروهای سواری خود نصب کرده‌اند.

از مزایای استفاده از دی لایت، افزایش دید پذیری خودرو در زمان‌های روز و کاهش خطر وقوع تصادفات است. همچنین، این سیستم باعث کاهش مصرف سوخت و دیگر قطعات الکترونیکی خودرو نیز می‌شود.

 
منبع: روزگار خودرو

 

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها