کد خبر : 83237

چطور از وضعیت بیمه ثالث و بدنه خودروی خود مطلع شویم؟

بیمه یکی از دغدغه‌های مهم صاحبان خودرو است. آگاهی از وضعیت بیمه‌های مختلف خودرو، به‌ویژه شخص ثالث اهمیت زیادی دارد. رانندگی بدون این بیمه غیرقانونی است و بروز هرگونه خطری بدون آن یا بیمه بدنه می‌تواند هزینه‌های بسیار سنگینی به‌همراه بیاورد. اما چطور و چگونه می‌توانید از وضعیت بیمه خود مطلع شوید؟ راه‌های متنوع و آسانی برای آگاهی از این موضوع در دسترس‌اند. در ادامه، شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم. بنا به سلیقه و امکاناتی که در اختیار دارید، از یکی از روش‌ها استفاده و شرایط بیمه‌نامه‌تان را بررسی کنید.

روش‌های مختلف اطلاع از وضعیت بیمه

برای اینکه ببینید، بیمه شخص ثالث دارید یا خیر و نسبت به وضعیت بیمه بدنه خودرو اطلاعات کسب کنید، یکی از روش‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده از درگاه ملی خدمات دولت هوشمند؛
 • به‌کارگیری نرم‌افزار دولت همراه؛
 • مراجعه به سامانه سنهاب؛
 • بررسی به‌کمک پلاک؛
 • استفاده از کد QR؛
 • ارسال پیامک.

همان‌طور که می‌بینید، روش‌های مختلفی برای ارزیابی این وضعیت وجود دارد و دستتان در انتخاب باز است.

۱.استفاده از درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

با مراجعه به سایت ملی خدمات دولت هوشمند هم می‌توانید از وضعیت بیمه شخص ثالث و بدنه خود باخبر شوید. در این سامانه هم از شما اطلاعات خودرو مانند شماره موتور، شماره شاسی، کد ملی و شماره بیمه‌نامه خواسته می‌شود. باید اطلاعات دیگری نظیر شماره VIN و پلاک خودرو را هم در اختیار داشته باشید و در طی مراحل مختلف وارد سامانه کنید. روند کسب اطلاع از وضعیت بیمه در این سامانه هم بسیار ساده است و بعد از پشت‌سرگذاشتن چند مرحله از اوضاع باخبر می‌شوید.

۲.به‌کارگیری نرم‌افزار دولت همراه

دانلود و نصب نرم‌افزار دولت همراه هم راه دیگری برای کسب آگاهی از وضعیت بیمه خودرو و تمدید بیمه شخص ثالث خودرو یا بدنه است. این نرم‌افزار را روی تلفن همراه یا تبلت نصب کنید و با ورود به آن، درباره وضعیت بیمه خود مطلع شوید. با این روش، سریع و ساده می‌توانید وضعیت بیمه ماشینتان را استعلام بگیرید. همیشه حواستان به تاریخ اعتبار بیمه‌نامه‌هایتان باشد و با یکی از روش‌های متنوع استعلام‌گیری، این موضوع را پیگیری کنید. گاهی‌اوقات، با فکر اینکه بیمه خودرویتان تمام نشده، رانندگی می‌کنید و اتفاقاتی رخ می‌دهد که عواقب سنگینی از نظر مالی و... برایتان به‌همراه می‌آورند.

۳.مراجعه به سامانه سنهاب

سامانه سنهاب بستری است که سازمان بیمه مرکزی تدارک دیده تا کاربران بتوانند با مراجعه به آن از وضعیت بیمه خود مطلع شوند. برای آگاهی از وضعیت بیمه در این سامانه به داشتن اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • کد یکتا؛
 • شماره بیمه؛
 • کد VIN.

با ورود اطلاعات مربوط به خودرو در بخش‌های مربوط در سامانه، وضعیت بیمه برایتان به‌نمایش درمی‌آید. باید حواستان به پیامکی هم باشد که به شماره‌تان ارسال می‌شود و حکم کد تأیید برای استفاده از خدمات سایت را دارد.

در این سامانه می‌توانید از اطلاعات خودرو به شیوه‌های مختلف استفاده کنید و با روش‌های گوناگون وضعیت بیمه‌نامه‌تان را استعلام بگیرید:

 • در سامانه، گزینه استعلام با کد VIN را وارد کنید، این کد و شماره موبایل را در جایگاه مخصوص بنویسید، کد ارسالی به تلفنتان را وارد کنید و اطلاعات بیمه را ببینید.
 • در سامانه، گزینه استعلام با شماره بیمه‌نامه را انتخاب کنید، نام شرکت بیمه، شماره ملی و بیمه‌نامه را وارد و اطلاعات بیمه را مشاهده کنید.
 • در سنهاب، گزینه استعلام با کد یکتا را انتخاب کنید، شماره ملی و کد یکتای بیمه‌نامه را وارد کنید و وضعیت بیمه را ببینید.

از میان روش‌های مختلف، موردی را انتخاب کنید که برایتان ساده‌تر است؛ حق انتخاب با شما است.

۴.بررسی به‌کمک پلاک

سایت درگاه ملی خدمات دولت هم سامانه‌ای برای کسب اطلاعات درباره وضعیت بیمه خودرو است. برای استعلام بیمه بدنه خودرو یا بیمه شخص ثالث باید اطلاعات زیر را در سایت مذکور وارد کنید:

 • شماره موتور، شاسی و VIN؛
 • شماره بیمه‌نامه و پلاک؛
 • کد ملی و شرکت بیمه.

۵.استفاده از کد QR

شرکت‌های بیمه مختلف، کد QR مخصوصی دارند که با اسکن‌کردن آن می‌توانید وضع بیمه‌نامه‌تان را بررسی کنید. این کدها روی بیمه‌نامه درج می‌شوند و برای استفاده از آن‌ها می‌توانید از دوربین موبایل یا تبلت کمک بگیرید. روش اسکن‌ بسیار ساده است و اگر یک‌بار، امتحان کنید، متوجه سهولت و کاربردی‌بودن آن می‌شوید.

روش کار به این شرح است:

 • کد را روی بیمه‌نامه پیدا کنید؛
 • دوربین گوشی خود را در حالت زوم به‌سمت آن بگیرید؛
 • اگر دوربین گوشی حالت زوم ندارد، از نرم‌افزار گوگل‌لنز یا دوربین در بخش سرچ گوگل برای اسکن استفاده کنید؛
 • بعد از اسکن‌کردن کد، اطلاعاتی درباره وضعیت بیمه برایتان روی صفحه موبایل یا تبلت ظاهر می‌شود.

۶.ارسال پیامک

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید به‌کمک آن از اعتبار بیمه‌نامه‌های خود باخبر شوید، ارسال پیامک است. با فرستادن پیام‌هایی مخصوص به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱، به‌راحتی از وضعیت بیمه شخص ثالث یا بدنه مطلع می‌شوید. برای این کار باید یکی از این قالب‌های پیامکی را به شماره مذکور ارسال کنید:

 • 1 * کد ملی بیمه‌گذار * کد بیمه‌نامه چاپ‌شده؛
 • 2 * کد ملی بیمه‌گذار * شماره یکتای بیمه‌نامه؛
 • 3 * کد ملی متعلق به شماره تلفن همراه استعلام کننده * VIN.

این روش برای کسانی مطلوب است که به اینترنت دسترسی ندارند و نمی‌توانند با مراجعه به سامانه‌های مختلف، اقدام به استعلام‌گرفتن از بیمه‌نامه‌های شخص ثالث و بدنه خود کنند.

استعلام شرایط بیمه بدنه و شخص ثالث در بیمه بازار

توجه به مقوله بیمه برای صاحبان خودرو بسیار ضروری و واجب است. بدون بیمه‌های شخص ثالث و بدنه، مدیریت بسیاری از موقعیت‌ها و حوادث سخت و سنگین می‌شود. برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه بیمه بازار مراجعه کنید. این سامانه که بستری آنلاین است، امکان واردکردن اطلاعات خودرو و دریافت فهرستی کامل از شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع بیمه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با مشاهده تعرفه‌ها و شرایط هر بیمه‌گر می‌توانید دست به انتخاب بزنید و بیمه شخص ثالث، بدنه و... را به‌طور آنلاین خریداری کنید. بیمه بازار سامانه‌ای امن، معتبر و خوش‌سابقه است که خرید بیمه را راحت و ساده کرده است. در عرض چند دقیقه، بیمه موردنظرتان را خریداری می‌کنید و به‌راحتی هزینه آن را آنلاین می‌پردازید. با یکی از روش‌های گفته‌شده در این مقاله، از وضعیت بیمه‌تان مطلع شوید و با مراجعه به بیمه بازار، خریدی امن، دل‌چسب و شیرین را امتحان کنید.

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها