کد خبر : 59839

معاون سازمان مالیاتی کشور در مورد چگونگی محاسبه مالیات خودروهای لوکس عنوان کرده که این سازمان به‌طور سالانه ارزش هر خودرو را با جزئیات و سال ساخت اعلام و یک ضریب همگن ارائه خواهد کرد.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد؛ اظهارات این مقام مسوول در سازمان مالیاتی کشور در شرایطی است که بیشتر خودروهای وارداتی موجود در کشور به‌دلیل ممنوعیت واردات و همچنین اوج‌گیری نرخ ارز این روزها به‌عنوان محصولات لوکس شناخته می‌شوند.

آنچه مشخص است خودروهای لوکس برای شناخته شدن معیارهای خاص خود را دارد. به‌عنوان مثال خودروهایی همچون بنز و لکسوس یا بی‌ام‌و به‌عنوان خودروی لوکس شناخته می‌شوند. در برخی کشورها نیز خودروهای بالای ۷۵ هزار دلار را لوکس می‌دانند. اما کشورهایی هم هستند که بعضی امکانات را در کنار برند ملاک لوکس بودن یک خودرو قرار می‌دهند.

هر چه هست در تمام دنیا لوکس بودن معیارهای خاص خود را دارد این در شرایطی است که در ایران لوکس بودن قاعده خاص خود را دارد. به‌عنوان نمونه در سال‌های گذشته خودروهایی که حجم موتوری بالای ۲۵۰۰ سی‌سی داشتند به‌عنوان خودروی لوکس شناخته می‌شدند و واردات آنها نیز متوقف ماند. حالا نیز در کنار خودروهایی با حجم بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، قیمت نیز معیار دیگری در این زمینه محسوب می‌شود.

آنچه مشخص است در تمام دنیا نیز قیمت یک خودرو فارغ از حجم موتور یا برند و آپشن می‌تواند به‌عنوان معیار معینی برای لوکس بودن باشد. قیمت نیز بر اساس برند، امکانات، آپشن و کلاس خودرو تعیین می‌شود اما در ایران قیمت‌گذاری محصولات خارجی بسیار متفاوت از دیگر کشورها است. در ایران هر خودروی خارجی با تعرفه‌های بسیار سنگین وارد کشور می‌شود در کنار تعرفه، ده‌ها عوارض و مالیات نیز برای ورود هر خودرو تعریف شده است به‌طوری‌که واردکنندگان حتی ملزم به خروج خودروهای فرسوده هم هستند.

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها