کد خبر : 83227

ایربگ چگونه عمل میکند و در چه سرعتی باز میشود؟

ایربگ چگونه عمل میکند و در چه سرعتی باز میشود؟

ماژول ایربگ خودرو یا electric crash unit وظیفه کنترل اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، ذخیره اطلاعات تصادف و تبادل اطلاعات با موتور خودرو را بر عهده دارد.

ایربگ چگونه عمل میکند و در چه سرعتی باز میشود؟

ایربگ‌ها به یک ویژگی ایمنی استاندارد در خودروهای مدرن تبدیل شده‌اند، اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که ایربگ چگونه عمل میکند و در چه سرعتی باز میشود؟ ما در این مقاله، توضیح مفصلی در مورد روش عملکرد ایربگ یا همان کیسه هوا و عوامل مختلفی که می‌تواند بر سرعت باز‌شدن آن تأثیر بگذارد، ارائه می‌دهیم.

درک اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، می‌تواند به رانندگان و مسافران کمک کند، ایمن بمانند و همچنین تعمیرکاران را در تعمیرات و تنظیم ایربگ خودرو یاری دهد.

1

ایربگ چگونه عمل میکند

ایربگ خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟

قبل از بررسی اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، خوب است تعریفی از این قطعه امنیتی و وظایف آن ارائه دهیم.

ایربگ خودرو (Car Airbag)، یک وسیله ایمنی است که برای محافظت از سرنشینان در صورت تصادف، نصب می‌شود. این وسیله هنگام برخورد شدید، از محل خود خارج شده و پر از هوا می‌شود و سرنشینان را از برخورد محکم به دیواره‌های خودرو ایمن نگه‌داشته و در بسیاری از موارد، جان آن‌ها را حفظ می‌کند.

معمولاً چندین ایربگ در خودرو وجود دارد که هر کدام وظایف خاصی را انجام می‌دهند. بیایید با انواع ایربگ خودور و وظایف آن‌ها آشنا شویم.

 • ایربگ‌های جلو: رایج‌ترین نوع ایربگ‌ها، ایربگ جلو هستند و در فرمان و داشبورد قرار می‌گیرند. آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در تصادفاتِ از روبه‌رو به‌کار گرفته شوند تا از راننده و سرنشین جلو در برابر برخورد با سطوح سخت خودرو، محافظت کنند.
 • ایربگ‌های جانبی: این ایربگ‌ها در کناره‌های صندلی‌ها یا درب‌ها قرار دارند و در یک برخورد جانبی برای محافظت از سرنشینان از صدمات ناشی از نیروی ضربه، باز می‌شوند. آن‌ها برای محافظت از سر، قفسه سینه و شکم طراحی شده‌اند.
 • ایربگ‌های پرده‌ای: این ایربگ‌ها با عنوان کیسه‌های هوای پرده‌ای جانبی (side-curtain airbags)نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها از سقف خودرو باز شده و شیشه‌های جانبی را می‌پوشانند تا از سر سرنشینان در هنگام واژگونی یا برخورد جانبی محافظت کنند.
 • ایربگ‌های زانو: این کیسه‌های هوا در قسمت پایینی داشبورد یا ستون فرمان قرار دارند و برای محافظت از زانوها و پاهای راننده در هنگام تصادف از جلو باز می‌شوند.
 • کیسه‌های هوای کمربند ایمنی: این کیسه‌های هوا در کمربند ایمنی تعبیه شده‌اند و در هنگام برخورد از قفسه سینه و دنده‌ها محافظت می‌کنند.

به‌طور کلی، وظیفه اصلی کیسه‌های هوا، کاهش خطر آسیب جدی یا مرگ است. این کیسه‌ها با ایجاد یک اثر بازدارنده در هنگام برخورد و کمک به توزیع نیروی ضربه در سراسر بدن، نیرو را به‌حداقل می‌رسانند.

بیایید ببینیم ایربگ چگونه عمل میکند؟

2

ایربگ‌های خودرو

ایربگ چگونه عمل میکند؟

فیزیک پشت عملکرد کیسه‌های هوا بسیار ساده است؛ حسگرها به‌دنبال حرکاتی هستند که نشان می‌دهند وسیله نقلیه دچار برخورد شده است و در صورت تشخیص تصادف، کیسه هوا را شلیک می‌کنند. ما در اینجا به‌صورت مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم که ایربگ چگونه عمل میکند.

 1. تشخیص برخورد: سیستم کیسه هوا در خودرو شامل سنسورهایی است که برخورد را تشخیص می‌دهد. این سنسورها عوامل مختلفی مانند کاهش سرعت، نیروی ضربه و جهت ضربه را اندازه‌گیری می‌کنند.
 2. انتقال سیگنال: هنگامی‌که سنسورها برخورد را تشخیص می‌دهند، سیگنالی را به ماژول کنترل کیسه هوا ارسال می‌کنند که به‌عنوان واحد کنترل الکترونیکی (ECU) نیز شناخته می‌شود. ECU اطلاعات حسگرها را پردازش کرده و تعیین می‌کند که آیا باز‌شدن کیسه هوا ضروری است یا خیر.
 3. عملکرد بادکننده: اگر ECU تشخیص دهد که بازشدن کیسه هوا ضروری است، سیگنال الکتریکی را به بادکننده کیسه هوا ارسال می‌کند. بادکننده حاوی یک کاتالیزور شیمیایی (معمولاً آزید سدیم یا مواد مشابه) است، که مشتعل شده و از انفجار سریع گاز (نیتروژن یا آرگون) برای بادکردن کیسه هوا استفاده می‌کند.
 4. بازشدن کیسه هوا: انفجار سریع گاز، باعث بادشدن کیسه هوا در چند میلی‌ثانیه می‌شود. بسته به‌نوع کیسه هوا، کیسه از موقعیت ذخیره‌شده خود در داخل فرمان، داشبورد، صندلی یا پوشش سقف، بیرون می‌آید.
 5. اثر بالشتکی: با بازشدن کیسه هوا، یک اثر بالشتکی ایجاد می‌شود که انرژی حرکت رو به جلو سرنشین را در هنگام برخورد، جذب می‌کند. این اثر به‌کاهش نیروی ضربه بر بدن سرنشین، کمک کرده و خطر آسیب جدی یا مرگ را به‌حداقل می‌رساند.
 6. جذب: پس از بازشدن، کیسه هوا به‌سرعت شروع به تخلیه می‌کند تا به سرنشین اجازه دهد آزادانه و ایمن در داخل خودرو حرکت کند. فرآیند کاهش حجم کیسه نیز به جذب بخشی از انرژی ضربه کمک می‌کند.

پس از بازشدن، کیسه هوا، قابل استفاده مجدد نیست و باید توسط یک تکنسین خبره، تعویض شود. علاوه‌بر کیسه هوا، سایر سیستم‌های ایمنی در خودرو، مانند کمربند ایمنی و مناطق مچاله، همگام با ایربگ‌های هوا عمل می‌کنند تا در صورت برخورد، محافظت کاملی را از راننده و سرنشینان ارائه دهند.

اکنون که دانستیم ایربگ چگونه عمل میکند، خوب است درباره سرعت بازشدن و اجزای سازنده ایربگ بیشتر بدانیم.

ایربگ در چه سرعتی باز می‌شود؟

برای سرنشینان بدون کمربند، کیسه هوای جلو معمولاً زمانی باز می‌شود که تصادف معادل ضربه به دیوار سفت و سخت با سرعت 16 تا 19 کیلومتر در ساعت باشد. برای سرنشینان دارای کمربند ایمنی، اکثر کیسه‌های هوا در آستانه بالاتری حدود 25 کیلومتر در ساعت باز میشوند زیرا کمربند‌ها به تنهایی برای محافظت تا این سرعت مناسب هستند.

با این حال لازم است در نظر داشته باشید که کیسه‌های هوا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت برخوردی که معیارهای خاصی را برآورده می‌کند، باز ‌شوند. بازشدن کیسه هوا توسط سنسورهایی تعیین می‌شود که عواملی مانند کاهش سرعت، نیروی ضربه و جهت ضربه را تشخیص می‌دهند. این سنسورها طوری کالیبره شده‌اند که کیسه‌های هوا را در هنگام تشخیص برخوردی که معیارهای از پیش تعیین‌شده را برآورده می‌کنند، فعال کنند. به‌عبارت دیگر، سرعت برخورد تنها عامل عملکرد ایربگ نیست.

در نهایت هم متاسفانه خودروهای ایرانی دارای مشکلات بسیاری در ایربگ هستند و بدلیل عدم کنترل کیفیت ایربگها در تصادفات درست عمل نمی‌کنند. از طرفی برخی مالکان هم بدلیل هزینه تعمیرات بالای ایربگ ماشین این سیستم را خاموش می‌کنند که ریسک جانی بالایی دارد.

3

ایربگ باز شده

اجزای سازنده ایربگ ماشین

درک اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، تا حد زیادی وابسته به درک اجزای سازنده آن و روش عملکرد هرکدام از قطعات دارد. بیایید با اجزای سازنده کیسه هوا آشنا شویم تا بهتر درک کنیم که ایربگ چگونه عمل میکند.

 • ماژول ایربگ (Airbag Module): این جزء اصلی سیستم ایربگ است که از خود کیسه هوا، بادکننده و سیستم حسگر تشکیل شده است. ماژول ایربگ معمولاً برای کیسه هوای راننده در فرمان و برای کیسه هوای سرنشین جلو در داشبورد قرار دارد. ماژول ایربگ خودرو به‌عنوان electric crash unit نیز شناخته می‌شود. این بخش وظیفه کنترل اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، ذخیره اطلاعات تصادف و تبادل اطلاعات با موتور خودرو را برعهده دارد. بنابراین، اگر ماژول کنترل ایربگ خراب باشد، ممکن است کیسه هوای خودرو در صورت برخورد، پاسخ ندهد.
 • بادکننده کیسه هوا (Airbag Inflator): بادکننده وسیله‌ای است که حاوی یک پیشران شیمیایی است که به‌سرعت گاز تولید می‌کند تا کیسه هوا در هنگام تحریک، باد شود. بادکننده، در پاسخ به یک برخورد توسط سیستم حسگر، فعال می‌شود.
 • سنسورهای تصادف (Crash Sensors): این سنسورها برای تشخیص تغییرات ناگهانی در شتاب یا کاهش سرعت، طراحی شده‌اند که نشان‌دهنده برخورد است. سنسورها سیگنال‌هایی را به ماژول ایربگ ارسال می‌کنند تا بازشدن کیسه هوا را آغاز کنند.
 •  فنر ساعتی یا Clock Spring وظیفه انتقال سیگنالها و جریان الکتریکی را برعهده دارد این سیگنالها از غربیلک فرمان به سیستم کنترل مرکزی ارسال می شوند همچنین در زمان وقوع تصادف با دریافت جریان برق و ارسال آن به کیسه هوا باعث باز شدن سریع ایربگ خواهد شد.
 • سیستم عیب‌یاب (Diagnostic System): سیستم عیب‌یابی، وضعیت سیستم کیسه هوا شامل سنسورها، بادکننده و سیم‌کشی را کنترل می‌کند. برای اطمینان از اینکه کیسه‌های هوا به‌درستی کار می‌کنند و در صورت نیاز باز می‌شوند، این سیستم به‌طور خودکار بررسی می‌کند که ایربگ چگونه عمل میکند.
 • دسته سیم (Wiring Harness): دسته سیم، اجزای مختلف سیستم کیسه هوا را به هم متصل می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به‌طور مؤثر با هم ارتباط برقرار کنند.
 • پوشش فرمان و داشبورد: پوشش فرمان و داشبورد، شامل ماژول ایربگ برای کیسه هوای راننده و سرنشین هستند. آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که به کیسه هوا اجازه می‌دهد، در هنگام فعال‌شدن از طریق یک دهانه مشخص در پوشش، باز شود.

عمر مفید ایربگ ماشین چقدر است؟

گذشته از اینکه ایربگ چگونه عمل میکند و اجزای آن چیست، عمر مفید کیسه هوا معمولاً حدود 10 تا 15 سال است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که طول عمر بسته به‌نوع و مدل خودرو و همچنین میزان نگهداری کیسه هوا در طول سال‌ها، می‌تواند متفاوت باشد. برخی از مقالات، عمر کیسه‌های هوای جدید را تا پایان عمر خودرو می‌دانند؛ با این حال لازم است عمر مفید خودرو، در نظر گرفته شود.

نکات نگهداری ایربگ یا کیسه هوای خودرو

برای نگهداری ایربگ علاوه‌بر اطلاع از اینکه ایربگ چگونه عمل میکند، لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

 • بازرسی‌های منظم: مهم است که سیستم کیسه هوا، به‌طور منظم توسط یک تکنسین واجد شرایط بازرسی شود. تکنسین بررسی می‌کند ایربگ چگونه عمل میکند و آیا عملکرد آن صحیح است یا خیر.
 • اجتناب از دستکاری: به هیچ وجه سعی نکنید پوشش‌های کیسه هوا را بردارید و یا قطعات کیسه را از هم جدا کنید.
 • اجتناب از ضربه: از ضربه‌زدن به فرمان، داشبورد یا سایر مناطقی که کیسه‌های هوا در آن قرار دارند، خودداری کنید.
 • استفاده مناسب از کمربند ایمنی: اگر کمربند ایمنی ببندید، کیسه‌های هوا در سرعت بالاتری باز می‌شوند و نیاز به تعویض آن‌ها کم‌تر می‌شود.
 • از رطوبت جلوگیری کنید: آب می‌تواند بر حسگرها و سیم‌کشی سیستم کیسه هوا تأثیر بگذارد و منجر به اختلال در عملکرد شود.
 • بررسی چراغ‌های هشدار: اگر چراغ هشدار کیسه هوا روی داشبورد روشن است، احتمالا مشکلی در عملکرد وجود دارد و لازم است با مراجعه به تکنسین بررسی کنید که ایربگ چگونه عمل میکند.

جمع‌بندی

ایربگ یکی از اجزای مهم ایمنی خودرو است. ما در این مقاله بررسی کردیم که ایربگ چگونه عمل میکند، از چه اجزایی ساخته شده و چطور می‌توان از آن نگهداری کرد. شما می‌توانید لوازم ایربگ خودروهای چینی نظیر جک، لیفان، ام وی ام، ولکس و جیلی و سایر قطعات یدکی خودروهای چینی را از فروشگاه اینترنتی اعتماد یدک خریداری کنید.

اعتماد یدک در تهران، میدان بهارستان، خیابان صفی علی شاه، پلاک 40، طبقه همکف با کد پستی 1146937161 قرار دارد. علاوه ‌بر مراجعه حضوری و خرید آنلاین، می‌توانید با شماره تلفن 02191007023 برای مشاوره قبل از خرید، تماس بگیرید.

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها