کد خبر : 83204

پشت پرده لغو ناگهانی طرح فروش سایپا

پشت پرده لغو ناگهانی طرح فروش سایپا

گرچه پیش از این اعلام شده بود که ثبت‌نام برای چهار محصول گروه خودروسازی سایپا که دارای ظرفیت خالی از مرحله‌ قبلی عرضه بود، از ساعت ۱۱ روز گذشته آغاز می‌شود، اما با رسیدن به روز مقرر، این شرکت اعلام کرد این مرحله از فروش فعلا لغو شده؛ حال آنکه زمان مشخصی نیز برای برگزاری دوباره آن اعلام نکرد.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، طبق اطلاعیه این شرکت که در رسانه‌ها بازنشر شده، مشکلات سیستمی دلیل لغو طرح‌های فروش فوری و پیش‌فروش سایپا به مناسبت عید فطر بوده است.

سناریوی سومی که می‌تواند مطرح باشد، امکان دخالت سیاستگذار است. اواخر سال گذشته دو خودروساز بزرگ کشور توانستند برای تعدادی از محصولات خود مجوز اجرای طرح فروش و ثبت‌نام، خارج از فرآیند سامانه یکپارچه فروش را کسب کنند که سایپا بخشی از آن را نیز اجرایی کرد؛ اما همچنان سیاستگذار مایل است فروش خودروها در سامانه یکپارچه انجام شود.

بنابراین می‌توان این فرض را هم در نظر گرفت که ممکن است سیاستگذار برای این مرحله از فروش کارشکنی‌هایی را انجام داده باشد که منجر به لغو این طرح شود، به این امید که بتواند دوباره فروش خودرو را در سامانه یکپارچه متمرکز کند. احتمال چهارم هم به مشکلات داخلی شرکت خودروساز برمی‌گردد که موجب شده فعلا این خودروساز آمادگی اجرای طرح فروش فوری و پیش‌فروشی را که اعلام کرده بود، نداشته باشد.

به هر حال ملغی شدن این طرح آن هم در آغازین روز فروش، سوالات زیادی را ایجاد و افراد بسیاری را ناامید کرد. به عبارت دیگر لغو طرح‌های فروش مذکور درحالی رخ داد که پیش‌بینی می‌شد به دو دلیل استقبال زیادی از آن شکل بگیرد؛ یکی از این موارد موج جدید رشد قیمت در بازار است. رشد نرخ دلار از ابتدای امسال باعث شد قیمت خودرو در بازار نیز افزایشی شود، بنابراین اختلاف بین قیمت کارخانه و بهای محصول در بازار رو به رشد رفت. در چنین شرایطی متقاضیان خرید خودرو امید داشتند که با طرح فروش سایپا برای عید فطر بتوانند خودروی مورد نیاز خود را به قیمت کارخانه خریداری کنند.

 

ارسال نظر
نظرات کاربران
دیگر رسانه ها