کد خبر : 80886

نمونه اولیه حافظه زیست ترین خودرو رونمایی شد. این خودرو ذرات ناشی از فرسایس تایر و ترمز خود را جمع آوری می کند.

به گزارش خودروتک به نقل از برنا؛ مرکز هوافضای آلمان(DLR) و شرکت مهندسیHWA یک وسیله نقلیه جاده ای را تولید و به طور موفقیت آمیز آزمایش کرده اند که هیچ نوع گاز گلخانه ای منتشر نمی کند. این خودرو بخشی از پروژه «ZEDU-۱» است.

نمونه اولیه خودروی مذکور که همین نام را دارد، در جاده به طور موفقیت آمیز آزمایش شد و تقریبا هیچ گاز گلخانه ای منتشر نمی کند به همین دلیل حافظ محیط زیست ترین خودروی جاده ای در جهان است.

پروفسور «تارک سیفکس»(Tjark Siefkes) مدیر انستیتوDLR برای کانسپت های خودرو است. در پروژه مذکور فناوری های نوینی ارائه شده است و ترمز دیسکی سنتی در چرخ وجود ندارد. در عوض، ترمز چند دیسکی به عنوان یک راه حل جدید برای برداشتن ترمز از چرخ و ادغام آن در واحد گیربکس موتور الکتریکی استفاده شده است.

 

همچنین محققان علاوه بر ترمز مکانیکی چند دیسکی، یک ترمز القایی برای نمونه اولیه ZEDU-۱ ایجاد کرده اند. این ترمز القایی از میدان های مغناطیسی برای ایجاد عمل ترمز استفاده می کند و تا زمانی که متوقف نشود تقریباً هیچ سایشی ایجاد نمی کند.

چرخ این خودرو از لحاظ آئرودینامیکی طوری طراحی شده تا هنگام حرکت فشار منفی تولید کند. در نتیجه سایش تایر روی یک ناحیه متمرکز می شود. یک فن در جلوی خودرو ذرات مربوط به فرسایش تایر و ترمز را از بین می برد و فیلتر می کند. به این ترتیب خودرو فقط هوای خالص منتشر  می کند.

طبق بیانیه DLR این خودرو در آزمایش اولیه به طور موفقیت آمیز تمام ذرات ریز و میکروذراتی که تایر و ترمز تا سرعت ۵۰ کیلومتر برساعت پراکنده می کنند را جمع آوری می کند. در سرعت بالاتر از حد گفته شده خودرو ۷۰تا۸۰ درصد ذرات مربوط به فرسایش خودرو را جمع آوری کرد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها