کد خبر : 76576

خودروسازانی مثل فورد، فولکس واگن و مرسدس بنز، تا چند ماه آینده ظرفیت تولید خودروی برقی خود را فروخته اند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، مشکلات زنجیره تأمین قطعات خودرو به دلیل آثار به جا مانده از جهانگیر شدن ویروس کرونا باعث تأخیر در تحویل و کاهش تولید خودروسازان جهانی شده است.

چند سالی بود که کمپانی های خودروسازی این پا و آن پا می کردند و برای ورود به بازار خودروهای برقی مردد بودند. حالا کار به جایی رسیده است که نمی توانند پا به پای تقاضای موجود در بازار خودروی برقی تولید کنند. کسانی که می خواهند صاحب خودروهای برقی شوند باید انتظار طولانی بکشند.

در همین ماه، هربرت دییس Herbert Diess مدیر عامل گروه خودروسازی فولکس واگن گفت تا پایان سال 2022 تمام ظرفیت موجود خود را به بازار آمریکا و اروپا اختصاص داده و همه این ظرفیت را از همین الان فروخته است و دلیل آن این است که تقاضا خیلی بالاتر از حد انتظار بوده است. به بیان دیگر، هر کسی که می خواهد پورشه تایکان یا فولکس واگن آی دی.4، یا آئودی ایی.ترون خریداری کند حداقل باید تا سال 2023 صبر کند.

اُلا کالنیوس Ola Kallenius مدیر عامل مرسدس بنز هم گفته است: «تا حدود خیلی زیادی این موضوع در مورد ما هم صدق می کند.» با این که قیمت خودروهای برقی مرسدس بنز بسیار بالا است و EQS‌ این خودروساز که یک سدان برقی فوق لاکچری است 103,000 دلار قیمت دارد.

در ماه مارس هم جیم فارلی Jim Farley مدیر عامل فورد گفته است که این خودروساز دیترویت در عمل تا چند سال محصولات موستانگ مک-ایی برقی و پیکاپ لایتنینگ اف-150 برقی خود را فروخته است. تا حدودی کمبود تراشه، تحویل خودروها را به تأخیر انداخته است اما این خودروساز بیش از ظرفیت خود مشتری دارد. بعد از آن که تعداد متقاضیان فورد از 200 هزار نفر گذشت، این خودروساز پیش فروش را متوقف کرد. در حال حاضر برای سال 2022 هیچ تقاضای دیگری برای مک-ایی یا اف-150 برقی پذیرفته نمی شود.

سم فیورانی Sam Fiorani قائم مقام شرکت تحقیقاتی اتوفارکست سولوشنز AutoForecast Solutions می گوید: «این اعلام ها از سوی خودروسازان ترکیبی از اخبار کمبود تراشه و ایجاد هیاهوی روابط عمومی است.»

با این حال واقعیت هم همین را نشان می دهد که خرید یک خودروی برقی تمام-باتری در بازار آمریکا و اروپا خیلی ساده و خیلی زود اتفاق نمی افتد. با افزایش قیمت بنزین در کشورهای غربی، تقاضا برای خودروهای برقی هم رو به افزایش است.

تسلا، بزرگترین کمپانی خودروسازی برقی دنیا،‌ با این که ظرفیت تولید خود را با شدت و حدت بالا برده اما هنوز عرضه آن به پای تقاضا نرسیده است. اگر امروز کسی تسلا مدل3 را در وبسایت این کمپانی ثبت سفارش کند، زودترین زمانی که به خودروی خود خواهد رسید اواخر دسامبر خواهد بود. برخی از مدل های مثل مدل ایکس شاسی بلند و سدان مدل اس تا اوایل سال 2023 فروخته شده است.

استارت آپ های جدید مثل لوسید موتورز و ریویان هم خودروسازان برقی جدیدی هستند که اولین خودروهای خود را به تازگی عرضه کرده اند. کسانی که امروز لوسید ایر یا آر وان تی R1T ریویان را دریافت کرده اند، چند ماه یا حتی چند سال انتظار کشیده اند. هر کس از الان ثبت سفارش کند باید در صف قرار گیرد که هزاران نفر جلوی آنها هستند.

فیورانی می گوید: «یک قرن است که خودروهای بنزین سوز احتراق داخلی تولید و عرضه می شوند، تولید با تیراژ بالا و قیمت پایین خودروهای برقی مقوله جدیدی است و هنوز معلوم نیست این تقاضا تا چقدر عمیق است و تا چه زمانی ادامه پیدا می کند.»

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها