کد خبر : 74286

رانندگان خودروهای بزرگتر مثل وانت، پیکاپ و شاسی بلندها احتمال تصادف بیشتری با پیاده ها دارند تا خودروهای سواری دیگر.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، نتایج تحقیقات مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه Insurance Institute for Highway Safety معروف به IIHS منتشر شد. افزایش محبوبیت خودروهای قدبلندتر، عامل احتمالی افزایش مرگ و میر پیاده ها در خیابان ها و جاده های ایالات متحده ارزیابی شده است. محققان این پژوهش می گویند ستون های بلندتر و وسیعتر خودروهای بلندقامت، دید رانندگان را بیشتر محدود می کند و پیاده هایی که از گوشه و کنار به خودرو نزدیک می شوند به درستی تشخیص داده نمی شوند.

جسیکا سیچینو Jessica Cicchino قائم مقام رئیس تحقیقات مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه که یکی از پژوهش گران این تحقیق هم هست می گوید: «ارتباط بین نوع خاصی از تصادف پیاده ها با خودروهای بلندقامت، تلقی و نگرش نسبت به الگوهای تصادف را دچار تغییر کرده است.»

اگرچه تحقیقات پیشین هم به تأثیر ستون A در خودروها -که حدفاصل بین پنجره جلوی خودرو و بدنه را تشکیل می دهد و پایه ای برای نگهداری سقف خودرو هم هست- در ایجاد نقطه کور برای راننده اشاره کرده اند اما نویسنده این تحقیق اخیر پیشنهاد می دهد تحقیقات جامع تری روی ارتباط نقاط کور با افزایش میزان مرگ و میر انجام شود.

در سال 2020 بر اساس داده های منتشر شده توسط دولت –یعنی آخرین آمار کاملی که فعلا در دسترس است- در ایالات متحده 6519 نفر در اثر تصادف جان خود را از دست داده اند. به گزارش سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی NHTSA در سال 2020 نسبت به سال 2009 میزان مرگ و میر پیاده ها 59 درصد افزایش یافته و نسبت به سال 2019 نیز 4 درصد بیشتر شده است.

در همین دوره زمانی هم فروش خودروهای بلندقدمت، پیکاپ و وانت رشد تصاعدی داشته است. در سال 2009 فروش پیکاپ، شاسی بلند و ون 47 درصد از سهم کل فروش خودرو را داشت که در وبسایت Motorintelligence.com آمار آن موجود است. در حالی که در سال 2021 بیش از سه چهارم [75 درصد] فروش خودروهای نو را بلندقامت ها تشکیل داده اند.

همه شاسی بلندها و پیکاپ ها نقطه کور ندارند. برای مثال شاسی بلندهای جمع و جور Compact SUV بالاترین سهم فروش را در بازار آمریکا به خود اختصاص داده اند.

بیشتر تصادف پیاده ها با خودرو در حالت راه رفتن یا دویدن اتفاق افتاده و بیشتر در تقاطع ها و حاشیه جاده ها ثبت شده است.

مطالعه آمار در کارولینای شمالی نشان می دهد که احتمال تصادف پیکاپ ها با پیاده ها 42 درصد بیشتر از خودروهای سواری است و بیشتر در گردش به چپ خودروها اتفاق افتاده است. شاسی بلندها 23 درصد احتمال تصادف بالاتری با پیاده ها نسبت به خودروهای سواری عادی دارند.

در خارج از تقاطع ها احتمال تصادف با پیاده ها برای پیکاپ 80 درصد، برای اس.یو.وی 61 درصد و مینی ون ها 45 درصد بیشتر است.

به طور کلی وانت ها، شاسی بلندها و ون ها ستون A‌ بزرگتر و پهن تری دارند و دلیل آن نیاز به پاس کردن استانداردهای ایمنی در هنگام واژگون شدن خودرو است. هر چقدر خودرو بزرگتر و سنگین تر باشد، ستون A‌ آن باید محکمتر و پهن تر باشد.

کانزومر ریپورتس هم سال گذشته گزارش داد که فقط نقاط کور نیست که باعث مرگ پیاده ها می شود بلکه ارتفاع در موتور در خودروهای بلندقامت، دید راننده را کاهش می دهد.

جنیفر استاکبرگر  Jennifer Stockburgerمدیر عملیات تست خودروی کانزومر ریپورتس می گوید: «درب موتور خودروها که از سال 2000 به بعد ارتفاعشان از سطح زمین 11 درصد افزایش یافته دید راننده را بیشتر کاهش داده است.» در موتور اف-150 فورد مدل 2017 که یک پیکاپ سنگین وزن است از زمین 55 اینچ فاصله دارد که خودش سقف خیلی از خودروهای سواری عادی است.

نویسنده این پژوهش می گوید: «ما درک می کنیم که هر چقدر خودرو بزرگتر می شود نیاز به استحکام بیشتر ستون های خودرو است اما افزایش استحکام لزوما به معنی پهن تر شدن با بزرگتر شدن سایز این ستون ها نیست بلکه با آلیاژها نیز می توان به این هدف رسید.»

مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه هم پیشنهاد می دهد سامانه ترمز اضطراری خودکار در خودروها نصب شود تا میزان مرگ و میر پیاده ها کاهش یابد. خودروسازان آمریکا از ماه سپتامبر 2022 در تمامی مدل های جدید خود به صورت استاندارد و فابریک کارخانه ای این سامانه را نصب خواهند کرد. به احتمال زیاد به زودی این استاندارد اجباری خواهد شد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها