کد خبر : 73606

جی.دی.پاور و ال.ام.سی اتومتیو در یک پیش بینی مشترک، خبر از «ریسک معنی دار» substantial risk و دشواری بازگشت به حالت عادی فروش خودرو در سال 2022 خبر دادند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، این دو مؤسسه مشاوره ای و تحقیقاتی گفته اند که فروش خودروهای سبک در جهان با 400 هزار دستگاه کاهش 85.8 میلیون دستگاه در سال 2022 پیش بینی می شود که چون حمله روسیه به اوکراین مزید بر علت شده و عواملی همچون افزایش قیمت نفت و آلومینیم می تواند باعث شود مشتریان خودرو در سال 2022 برای نو کردن خودروهایشان دست نگه دارند.

جف شوستر رئیس عملیات قاره آمریکا و مدیر پیش بینی های جهانی خودرو در مؤسسه تحقیقاتی LMC Automotive می گوید تأمین، عرضه و قیمت خودرو در جهان با فشار مضاعفی رو به رو شده که بستگی خیلی زیادی به شدت و طول مدت درگیری ها در اوکراین دارد.

حمله روسیه به اوکراین باعث شده است که قیمت نفت از بشکه ای 100 دلار بالاتر برود که از سال 2014 تا به حال اتفاق نیفتاده بود. نفت بنت هنگام تنظیم این خبر 105 دلار شده بود.

صنعت خودرو هنوز بر کمبود شدید تراشه جهانی فائق نیامده و این کمبود بر تولید خودرو سایه انداخته و در برخی از خودروسازان موجب توقف خط تولید شده است. هر چند افزایش قیمت خودروهای نو و دست دوم، آثار این توقف تولید را کاهش داده است.

انتظار می رود در ماه فوریه فروش خودروهای نو در بازار 5.7 درصد کاهش یافته و به 922,100 دستگاه برسد. این موضوع باعث می شود متوسط قیمت خودروها با 18.5 درصد رشد به 44,460 دلار برسد.

توماس کینگ رئیس داده ها و تحلیل جی.دی.پاور هم می گوید: «وقفه در زنجیره تأمین و توقف در خطوط تولید چند خودروساز به معنی تشدید کمبود خودرو در انبار نمایندگی ها و ادامه روند در ماه مارس خواهد بود.»

با همه این کاهش هایی که پیش بینی شده است، در مجموع میزان تولید و فروش خودروهای سبک جهانی در سال 2022 به میزان 5 درصد بالاتر از سال 2021 خواهد بود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها