کد خبر : 72618

شرکت خودروسازی «تویوتا» اعلام کرد برای تولید یک ماه‌‌‌نورد اکتشافی با آژانس فضایی ژاپن همکاری خواهد کرد. این شرکت ژاپنی گفت برای کمک به زندگی مردم در کره ماه تا سال ۲۰۴۰ و پس از آن در کره مریخ برنامه‌‌‌های بلندپروازانه‌‌‌ای دارد.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، این خودرو که با همکاری آژانس اکتشافات فضایی ژاپن در حال تکمیل است، «کروزر ماه‌‌‌نورد» نام دارد که ادای احترام به «لندکروزر»، خودروی کاربردی اسپورت تویوتاست.

انتظار می‌رود که از این خودروی ماه‌‌‌نورد تا اواخر دهه کنونی میلادی رونمایی شود. تاکائو ساتو، سرپرست پروژه کروزر ماه‌‌‌نورد در شرکت تویوتا، با اشاره به اینکه مردم در خودروهای خود می‌‌‌خوابند، غذا می‌‌‌خورند و با یکدیگر در ارتباط هستند، گفت که چنین طرحی را می‌توان در فضا نیز پیاده کرد.

به گفته او، رفتن به فضا، ممکن است باعث توسعه ارتباطات راه دور و فناوری‌‌‌های دیگری شود که برای زندگی انسان ارزشمند است. شرکت ژاپنی «گیتای» که با تویوتا همکاری می‌کند، یک بازوی روباتیک برای کروزر ماه‌‌‌نورد ساخته است که برای انجام وظایفی مانند بازرسی یا نگهداری طراحی شده است.

سر این‌‌‌ بازو نیز قابل تغییر است و ابزارهای مختلفی به آن‌‌‌ متصل می‌شود که قابلیت‌‌‌هایی مانند کندوکاو، بلند کردن یا جارو زدن دارد. به گفته شو ناکائوسه، مدیر اجرایی گیتای، رسیدن به فضا دیگر چالش جدی محسوب نمی‌شود اما پروژه‌‌‌های فضایی هزینه‌‌‌ و خطرات زیادی دارند و به همین دلیل نیاز به استفاده از روبات‌‌‌ها بیشتر احساس می‌شود.

شرکت تویوتا از هنگام تاسیس در دهه ۱۹۳۰، همواره نگران از دست دادن جایگاهش در عرصه تجاری به دلیل تغییر زمان بوده است و به همین دلیل در ساخت محصولات مختلف مانند مسکن، قایق، هواپیمای جت و روبات نیز فعالیت می‌کند.

در سال‌های اخیر شیفتگی ژاپنی‌‌‌ها به کره ماه به‌صورت قابل‌توجهی افرایش یافته است. شینیچیرو نودا، از مهندسان تویوتا با اشاره به اینکه از تولید این کروزر ماه‌‌‌نورد بسیار هیجان‌‌‌زده است، می‌‌‌گوید که ادامه ماموریت‌‌‌های بلندمدت این شرکت برای خدمت‌‌‌رسانی به مشتریان در ماه ممکن است منابع ارزشمندی را برای زندگی روی زمین فراهم کند. به گفته او، تویوتا تقریبا در تمام نقاط زمین وسیله نقلیه دارد و حالا زمان آن فرا رسیده که خودروی خود را به ماه، نقطه جدیدی بفرستد که هرگز به آن سفر نکرده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها