کد خبر : 68813

یک گروه تحقیقاتی در آلمان با هدایت غول قطعه‌سازی کانتیننتال در حال کار کردن روی ترکیبی از لاستیک و قطعات الکترونیکی چاپی است، به‌طوری که حسگرها می‌توانند میزان خوردگی و فرسودگی تایرها و قطعات لاستیکی را ردگیری کنند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، لاستیک‌ها فقط در تولید تایرها به کار نمی‌روند، بلکه قطعات متعدد و متنوعی (مثل تسمه‌ها) وجود دارند که در ساخت خودرو به کار می‌روند و جنس آنها از لاستیک [رابر] است. با این حال، هنوز راه موثر و قابل اطمینانی وجود ندارد که میزان خوردگی و فرسودگی این قطعات را به‌دقت اندازه بگیرد و پیش از به وجود آوردن حادثه، به صاحب خودرو هشدار لازم را بدهد.

 برای همین است که تیمی از محققان از کمپانی قطعه‌سازی کانتیننتال و شرکت‌های تایرسازی دور هم جمع شده‌اند و در حال کار کردن روی قطعاتی هستند که ترکیبی از لاستیک و مدارهای الکترونیکی است. پروژه‌ای به نام «سنس‌ای‌سی» در حال تست فناوری‌هایی است که تلفیق یا ترکیبی از فناوری‌های حسگر با مدارهای الکترونیکی چاپی است.  وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان در حال جذب سرمایه برای اجرای یک برنامه سه‌ساله است.

در پایان این دوره، شرکای مختلف باید نتیجه‌ای ارائه کنند که با عنوان demonstrator یا نشانگر نمایشگر شناخته می‌شود. این محققان، در حال کار کردن روی مایعی هستند که از این شلنگ می‌گذرد و نقش نشانگر یا نمایشگر را ایفا می‌کند. محل پژوهش آنها در مرکز کانتیننتال برای فناوری‌های چاپی کارکردی در فرایبرگ (Freiburg) است.

پروژه «سنس‌ای‌سی» کمپانی‌های مختلف و دانشگاه‌های متعددی در جنوب غربی آلمان را گرد هم آورده که هر یک از آنها در بخش خاصی از این پروژه تخصص ویژه دارند. کانتیننتال وظیفه چاپ کارکردی لاستیک و سامانه یکپارچه‌سازی حسگر و به طور کلی هماهنگی کل پروژه را بر عهده دارد.

تیم ولفر، مهندس مکانیک و مدیر پروژه کانتیننتال می‌گوید: امروزه، محصولات لاستیکی فقط کاربرد مکانیکی دارند و در آنها مدارهای الکترونیکی به کار نرفته است. یکی از نیازهای ما این است که از وضعیت قطعات و میزان فرسودگی و خوردگی آنها باخبر باشیم و بدانیم طول عمر آنها چقدر است و در چه زمانی به پایان می‌رسد.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها