کد خبر : 68328

رولزرویس ساکت ترین تاکسی پرنده را ساخت + تصاویر

رولزرویس ساکت ترین تاکسی پرنده را ساخت + تصاویر

شرکت انگلیسی "ورتیکال ایرواسپیس" (Vertical Aerospace) و "رولز رویس" (Rolls Royce) یک هواپیمای عمودپرواز کاملا برقی ساخته‌اند که بیش از 321 کیلومتر در ساعت سرعت دارد و در زمان پرواز از صدای بسیار کمی برخوردار است و تقریبا ساکت است و علاوه بر کم هزینه بودن آلایندگی آن صفر است.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، "VA-X۴"  نام این تاکسی پرنده برقی انگلیسی  است که از پیشرفته ترین فناوری و بر پایه فناوری‌های کنترل پرواز هواپیمای F-۳۵  ساخته شده است.

شرکت سازنده این تاکسی پرنده می گوید  که  "VA-X۴"  صد برابر کم‌سروصداتر از یک بالگرد است که صدای آن تنها بین ۴۵ تا ۶۰ دسی‌بل است

این شرکت اطلاعات بیشتری در مورد این تاکسی پرنده ارائه نکرده استو برای مقایسه می توان گفت که طبق اعلام انجمن بین المللی بالگرد‌ها (HAI)، در ارتفاع ۵۰۰ فوت صدای یک بالگرد در حدود ۸۷ دسی‌بل است  و زمانی به ۷۸ دسی‌بل کاهش می‌یابد که در ارتفاع هزار پایی قرار گیرد. 

نکته مهم  این است که در مقیاس دسی‌بل (dB)، هر واحد افزایش و کاهش تقریباً معادل دو برابر افزایش یا کاهش بلندی صدا است؛ بنابراین ۷۰ دسی‌بل تقریباً نصف ۸۰ دسی‌بل است؛ بنابراین اگر ۴۵ دسی‌بل را با ۷۵ دسی‌بل مقایسه کنیم، می‌توانیم بگوییم که ۷۵ دسی‌بل ۸ برابر بلندتر از ۴۵ دسی‌بل است.

قبلا  با تاکسی پرنده ای به نام "سیتی ایرباس" (CityAirbus) آشنا شده‌ایم  که در زمان پرواز تولید صدای  آن زیر ۶۵ دسی‌بل است و در هنگام فرود کمتر از ۷۰ دسی‌بل صدا تولید می‌کند.این تاکسی پرنده در زمان رونمایی از نظر سطح تولید سر و صدا انقلابی بود و اکنون به نظر می‌رسد "VA-X۴" توانسته رقیب قدرتمندی برای آن باشد. 

این تاکسی پرنده یکی از چندین نوآوری پیشرفته شرکت "رولز رویس" است که در حال حاضر روی سریع‌ترین هواپیمای تمام الکتریکی جهان و همچنین یک راکتور هسته‌ای برای استخراج منابع از کره ماه و سیاره مریخ  کار می کند. اکنون نیز برای توسعه "VA-X۴" با شرکت "ورتیکال ایراسپیس" همکاری می‌کند تا ساکت‌ترین و ایمن‌ترین پیشرانه برقی جهان را تولید کند.

در حالی که ولین پرواز آزمایشی تاکسی پرنده "VA-X۴" برای اواخر امسال تعیین شده استگزارش شده است که خطوط هوایی آمریکا، "ویرجین آتلانتیک" و هولدینگ "آوولون" پیش از این برای این تاکسی پرنده  درخواست پیش‌سفارش ثبت کرده‌اند.

گفتنی است این تاکسی پرنده می تواند چهار  مسافر و یک خلبان را حمل  کند و اگر هم چیز طبق برنامه پیش رود تا سال 2024 به صورت تجاری در دسترس خواهد بود. 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها