کد خبر : 67721

با توجه به تحولاتی که در صنعت خودرو پیش آمده، از جمله تمرکز و تأکید دولت های غربی بر این که حداقل نیمی از خودروهای تولیدی در دهه آینده باید از لحاظ آلایندگی به صفر رسیده باشند، به احتمال زیاد استقبال مردم هم از این خودروها رو به افزایش می گذارد. اما متأسفانه در فضای اینترنتی اطلاعات صحیح با اطلاعات گمراه کننده چنان مخلوط شده که تشخیص سره از ناسره دشوار است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز ، کارشناسان ادموندز، وبسایت معروف خرید و فروش خودرو، می تواند تا حدودی در برخی از موارد به تشخیص اطلاعات صحیح از نادرست کمک کند.

یکی از مهمترین موضوع ها هنگام خرید خودرو قیمت آن است. زمانی که تعداد فروش خودروهای برقی بسیار پایین بود، به دلایل مقیاس های اقتصادی به طور طبیعی قیمت خودروهای برقی و هیبریدی [بنزینی-برقی] بسیار گران بود که به تدریج در حال نزدیک شدن به قیمت های خودروهای بنزینی همتای خود هستند.

اما آن چه کارشناسان ادموندز می گویند این است که شاید در بدو خرید خودروهای برقی و هیبریدی قیمت آن خیلی بالا به نظر برسد اما به دلیل پایین بودن هزینه های جاری و هزینه های نگهداری طی چند سال، بالا بودن قیمت را جبران می کند. برای مثال یک خودروی بنزین سوز هوندای شاسی بلند پاسپورت مدل 2021 تک دیفرانسیل را با خودروی مک-ایی برقی فورد مقایسه کنید. برای فردی که پیمایش متوسطی در طول سال دارد، هزینه بنزین سالانه هوندا پاسپورت حدود 2050 دلار است در حالی که هزینه شارژ باتری فورد مک-ایی 650 دلار است.

بر اساس برآورد کارشناسان، حدود 8 سال طول می کشد تا گران تر بودن خودروی برقی جبران شود. تازه این موضوع بدون در نظر گرفتن حمایت ها و مشوق های مالیاتی دولت است. در این مورد رقم دقیقی نمی توان بیان کرد چون خودرو به خودرو و ایالت به ایالت این مشوق ها و معافیت های مالیاتی فرق دارد. از آن طرف برای کسانی که خودروی برقی دارند، یک هزینه اضافه برای نصب تجهیزات شارژ خودرو در گاراژ یا پارکینگ خودرو هم هست.

در عوض خودروهای برقی در مقایسه با خودروهای بنزینی به تعداد قطعات مکانیکی کمتری نیاز دارند و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری پایین تری دارند. دیگر تعویض روغن به تاریخ می پیوندد. در ضمن حتی ترمز گرفتن هم باعث شارژ باتری این خودروها می شود و موتورهای برقی امکان کاهش سرعت خودرو بدون اعمال نیرو به ترمزها را هم دارند که در مصرف لنت ترمز هم مؤثر است و می توان گفت مدت زمان عمر لنت ترمزها هم در خودروهای برقی افزایش یافته است.

شارژ خودروی برقی

وبسایت ادموندز بخشی دارد که خریداران خودرو می توانند پیش از خرید به مقایسه بپردازند و بهترین گزینه موجود با بودجه خود را پیدا کنند.  

در چند سال اخیر پژوهش ها و مطالعاتی منتشر شده که می گویند باتری خودروهای برقی به اندازه مصرف بنزین در خودروهای بنزینی برای محیط زیست آسیب ایجاد می کند. پاسخ به این گزاره خیلی ساده و بله یا خیر نیست. باتری های امروزی تکیه زیادی به عنصر لیتیم دارند. این عنصر هم باید در معادن استخراج شوند که نیاز به محلول نمک و آب فراوان دارد و به دلیل افزایش تقاضا، میزان استخراج این عنصر به شکل تصاعدی بالا خواهد رفت. بنابراین هیچکدام از سوخت های فعلی نه بنزینی و نه برقی پاک پاک به حساب نمی آیند و به بیان ساده هر دو برای محیط زیست مضر هستند.

معضل دیگری که با گسترش خودروهای برقی به تدریج به وجود می آید موضوع بازیافت باتری ها است. امکان بازیافت لیتیم وجود دارد اما از لحاظ سودآوری و اقتصادی هنوز فناوری های لازم شکل نگرفته است. در حال حاضر پروژه هایی در حال اجرا هستند که بازیافت عناصر موجود در باتری های خودروهای برقی را مقرون به صرفه کنند. هر شرکتی که به فناوری مناسب برسد، به یقین سود بزرگی به دست خواهد آورد. زمانی که لیتیم موجود در معادن به وضعیت کمیاب یا نایاب برسد، به احتمال زیاد بازیافت این عناصر از باتری به سودآوری نزدیک می شود.

یکی از بزرگترین دردسرهای دیگر خودروهای برقی نگرانی از خاموش شدن خودرو وسط راه و تمام شدن شارژ باتری است. البته شرکت های مختلفی در دنیا در حال گسترش زیرساخت های شبکه های شارژ باتری هستند و خودروهای جدیدتر هم پیمایش بیشتری در ازای هر بار شارژ پیدا کرده اند. با این حال در بهترین حالت، که هم  خودرو جدید است و هم زیرساخت ها مجهز به جایگاه شارژ سریع است،‌ شارژ کامل باتری یک خودرو در حال حاضر زیر 20 دقیقه نیست.

اما نگرانی از این مهمتر در سطح کلان است و با گسترش خودروهای برقی نیاز به الکتریسته در دنیا افزایش خواهد یافت. همین حالا هم 60 درصد از الکتریسته ای که در دنیا تولید می شود به کمک سوزاندن سوخت های فسیلی به دست می آید. خوشبختانه از دهه 1980 به بعد تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر [منظور خورشید و باد] دو برابر شده است. روندها هم نشان می دهد که در آینده شتاب بیشتری هم می گیرد.

با این حال به دلیل عمر طولانی شبکه های توزیع برق در دنیا همچنان در وسط تابستان و وسط زمستان، با رسیدن اوج مصرف برق، اضافه شدن به تعداد خودروهای برقی نیازمند شارژ، مزید بر علت خواهد شد. بنابراین تعداد دفعات خاموشی در وسط تابستان و وسط زمستان رو به افزایش خواهد گذاشت.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها