کد خبر : 67086

سازمان ایمنی‌ترافیک بزرگراه ملی آمریکا سرانجام اذعان کرد که پژوهش‌های آن نشان می‌دهد سامانه‌های به‌کار رفته در هزاران دستگاه خودروی تسلا هنوز به‌حدی نرسیده‌اند که بتوان اختیار کامل را به‌دست آنان سپرد و پشت فرمان خوابید.

 به‌گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، هنوز هم رفت و آمد ناوگان خودروهای بدون راننده در سطح خیابان‌ها و جاده‌های عادی شهر برای کاهش مالکیت شخصی خودرو، کاهش‌ترافیک سنگین، ایمن شدن مسیرها برای کهنسالان و معلولان خیلی زود است. از همان ابتدا، ایده خودران‌ها [خودروهای بدون نیاز به‌راننده] برای کاهش تصادف و مرگ و میر به‌خاطر خطاهای انسانی بود و چنین آینده‌ای برای شهرها، آرزوی همه است.

اما مشکل اینجا است که تا آن آینده فاصله خیلی زیادی وجود دارد‌ و این در حالی است که خیلی از مالکان و صاحبان خودروهای جدید تصور می‌کنند که به‌چنین آینده‌ای رسیده‌ایم و متاسفانه خودروسازانی وجود دارند که به‌این توهم دامن می‌زنند. نیویورک‌تایمز هم به ‌انتقادهایی اشاره کرده است که به‌سازمان ایمنی‌ترافیک بزرگراه ملی NHTSA و رویکرد آن وارد است. در حال‌حاضر تحقیق و تفحص این نهاد درباره چند تصادف به‌خاطر استفاده از سامانه اتوپایلوت تسلا در جریان است.

با اینکه تسلا تاکید دارد که سامانه خودران این شرکت نیاز به‌مداخله انسان دارد اما هنوز برخی از مردم بیش از حد به‌این سامانه اتکا می‌کنند. سازمان ایمنی‌ترافیک بزرگراه ملی به‌عنوان نهاد ناظر فقط به‌این موضوع می‌پردازد که آیا سامانه نصب‌شده روی این خودروهایی که تصادف کرده‌اند قابلیت تشخیص موانع را دارد یا نه. این سازمان همچنین این موضوع را مورد ارزیابی قرار می‌دهد که این سامانه‌های نصب‌شده روی خودرو تا چه اندازه راننده را درگیر هدایت خودرو می‌کنند.

خودروی خودران فورد

«ریچارد بلومنتثال» Richard Blumenthal نماینده دموکرات از ایالات کنتیکت و «ادوارد جی مارکی» نماینده دموکرات از ماساچوست طی نامه‌ای به‌کمیسیون تجارت فدرال خواسته‌اند که ‌موضوع «روش‌های احتمالا گمراه کننده و غیرمنصفانه در تبلیغات و بازاریابی تسلا» را مورد بررسی قرار دهند. این خودروساز در حال فروش سامانه یا امکاناتی در خودرو است که نام آن را «خودران کامل» گذاشته و پیش از این هم وعده داده است که خودروهای این شرکت قرار است قابلیت رانندگی بدون نیاز به‌راننده را به‌طور کامل پیدا کنند.

اما در حال‌حاضر این خودروها نمی‌توانند بدون کمک‌ راننده رانندگی کنند و حتی در دفترچه راهنمای این شرکت هم به‌این حقیقت اذعان شده است. استدلال تسلا این است که داده‌های گردآوری شده توسط این خودروساز نشان می‌دهد که نصب این امکانات و سامانه‌ها، باعث بهتر‌شدن ایمنی خودروها از حد متوسط شده و سامانه‌های کمک به‌راننده نظیر اتوپایلوت تسلا، سطح ایمنی خودرو را ارتقا می‌دهند.

خودروی خودران تویوتا

حتی اگر این موضوع صحیح هم باشد، نوع بازاریابی و تبلیغات این شرکت، نتیجه دیگری دارد و به‌جای اینکه روی این موضوع تاکید کند که این سامانه‌ها برای تقویت ایمنی خودرو تعبیه شده‌اند، صحبت از خودران شدن این خودروها می‌کند که این توهم را در صاحبان این خودروها به‌وجود می‌آورد که می‌توانند اختیار رانندگی را به‌دست این سامانه‌ها بسپارند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها