کد خبر : 65238

در نیمه اول سال 2021 رشد فروش خودرو در بزرگترین بازار خودروی دنیا 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده اما همچنان به سطح پیش از شیوع جهانی ویروس کرونا نرسیده است. در ماه ژوئن هم به خاطر کمبود تراشه و پردازشگر افت فروش گزارش شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، به گفته ی انجمن سازندگان خودروی چین، فروش خودروهای شاسی بلند، سدان و مینی ون از ژانویه تا ژوئن، به 10 میلیون دستگاه رسیده است. کل فروش خودروها از جمله وانت،‌ کامیون و اتوبوس 25.6 درصد رشد داشته و کل فروش در 6 ماهه اول سال 12.9 میلیون دستگاه بوده است.

در مقایسه با سال 2019 که هنوز ویروس کرونا در سطح جهانی شیوع پیدا نکرده بود، فروش خودروهای سواری در شش ماهه اول سال 2021 نسبت به مدت مشابه در سال 2019، کاهش 1.4 درصدی به ثبت رسیده است. کل فروش خودروها در 6 ماه 2021 نسبت به 6 ماه نخست سال 2019 حدود 4.4‌ درصد تنزل داشته است.

اما در بخش تولید، در ماه ژوئن، تولید خودروهای سواری 13.7 درصد به خاطر نبود تراشه کاهش پیدا کرده است و به رقم 1.6 میلیون دستگاه رسیده است.

به گفته انجمن سازندگان خودروی چین «بعد از ماه مه، تولید خودرو به شکل مشهودی کاهش پیدا کرده و به ویژه خودروهای سواری به شدت تحت تأثیر تأمین ناکافی تراشه ها قرار گرفته اند.»

حتی پیش از شیوع کرونا و تعطیلی های سراسری، تقاضا برای خودرو در بازار چین به دلیل کُند شدن رشد اقتصاد و جنگ تجاری بین چین و آمریکا روند کاهشی پیدا کرده بود.

اقتصاد چین و حزب کمونیست حاکم خیلی زودتر از موعد و در ماه مارس سال 2020 غلبه بر ویروس را جشن گرفت. با این حال در شش ماهه اول سال 2020، فروش خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 22.4 درصد کاهش پیدا کرده بود. برای همین شاید رشد 27 درصد سال 2021 نسبت به سال 2020 دستاورد آسانی بوده چون پایه پایینی برای مقایسه امسال داشته است. البته این نکته هم شایسته یادآوری است که به همان دلایل ذکر شده در بالا، فروش سالانه سال 2020، برای سومین سال متوالی روند کاهشی داشته است.

پایین آمدن تقاضا و کمبود تراشه باعث تنگ تر و سخت تر شدن جریان پولی در جهان و به ویژه در صنعت خودروی جهانی شده است این در حالی است که اکثر خودروسازان جهانی در حال آمادگی برای گذار از بنزینی به برقی هستند و به سرمایه گذاری هنگفت نیاز دارند. افزایش تقاضا در بازار خودروی امسال چین بیشتر در بخش خودروهای برقی و هیبریدی مشاهده شده است هرچند که بازار این نوع خودروها هنوز کسر ناچیزی از کل بازار خودرو است.

فروش خودروهای برقی در نیمه اول سال 2020 حدود 200 درصد رشد داشت و به 1.2 میلیون دستگاه رسید. اما حال که مردم این خودروهای برقی را استفاده می کنند، از تب و تاب تقاضا برای این خودروها کاسته می شود. فروش خودروهای برقی در چین در ماه ژوئن، با شتاب منفی 140 درصدی رو به رو شد و فقط 256,000 خودروی برقی به فروش رسید.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها