کد خبر : 60997

تویوتا اعلام کرده که از سال آینده لوکس‌ترین مدل‌ لکسوس را به سیستم خودرانی مجهز خواهد کرد که به راننده اجازه می‌دهد در شرایطی خاص دست خود را از روی فرمان برداشته و رانندگی را به خودرو بسپرد.

به گزارش خودروتک ، این سیستم که نامش "هم‌تیمی" است، برای بررسی اطراف راننده از رادارهای لیزری، سیستم راه‌یاب ماهواره‌ای و هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

با فعال کردن این سیستم هوش مصنوعی با دنبال کردن خودروهای جلو، سرعت را تنظیم کرده و بدون نیاز به راننده می‌تواند از خودروهای دیگر سبقت بگیرد.

استفاده از این سیستم در تعداد مشخصی از بزرگراه‌ها امکانپذیر است. یک دوربین تمام مدت راننده را زیر نظر دارد تا مطمئن شود حواس او به جاده است و می‌تواند به سرعت کنترل خودرو را در دست بگیرد. در برخی موارد مانند تغییر خط، دست راننده باید روی فرمان باشد.

این سیستم فعلا یک امکان سفارشی در مدل لکسوس LS500h در ژاپن است، اما قرار است به مرور در کشورهای دیگر نظیر آمریکا هم عرضه شود. خودرو دیگری که به این امکان خودران مجهز شده، مدل هیدروژنی تویوتا به نام "میرای‌" است که فروش آن از این هفته در ژاپن آغاز می‌شود.

تویوتا اولین کارخانه‌ای نیست که سیستمی خودران در این حد ساخته است. در حال حاضر تسلا با سیستم "اتو پایلوت" و جنرال‌موتورز با سیستمی به نام "سوپر کروز" سرویسی مشابه به خریداران در آمریکا عرضه می‌کنند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها