کد خبر : 56686

مرسدس-بنز چند ماه پیش از رونمایی سدان لوکس الکتریکی خود، نمایشگر این خودرو را رونمایی کرد. این نمایشگر که بنز آن را "هایپر اسکرین" نامیده، مجموعه‌ای از سه نمایشگر است که با طول ۱۴۲ سانتی‌متر تمام داشبورد ماشین را پوشانده است.

به گزارش خودروتک ، مجموع ابعاد نمایشگرهای هایپراسکرین ۵۶ اینچ است. بزرگترین آن‌ها در وسط داشبورد حدود ۱۸ اینچ است و دو نمایشگر دیگر، روبروی راننده و سرنشین کناری قرار دارد.

هایپر اسکرین برخلاف نمایشگرهای کنونی منو ندارد و همه اطلاعات در یک صفحه نشان داده می‌شود. هوش مصنوعی خودرو با مطالعه عادت‌ها و سلیقه راننده اطلاعاتی را که او نیاز دارد نمایش می‌دهد و بیشتر دستورها را شفاهی دریافت می‌کند.

این فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تنظیم‌های هفت نفر را جداگانه ذخیره کند و هر کدام سوار خودرو شد، تنظیم‌های ویژه او را بارگذاری کند. اطلاعاتی نظیر ماساژ مورد علاقه راننده، یادآوری جلسه‌ها و تلفن‌ها، تنظیم دمای خودرو از جمله کارهایی است که هوش مصنوعی با بررسی راننده به مرور یاد می‌گیرد.

کامپیوتری که این هوش مصنوعی و نمایشگر را کنترل می‌کند، یک پردازنده هشت‌ هسته‌ای با ۲۴ گیگابایت حافظه دارد و بنز می‌گوید پهنای باند پردازش اطلاعات این پردازنده ۴۶/۴ گیگابیت در ثانیه است.

صفحه نمایشگر با فن‌آوری OLED ساخته شده که وضوح بسیار بالایی دارد و خودرو با کمک حس‌گر و دوربین، نور آن را به طور خودکار تنظیم می‌کند. برای اینکه راننده بتواند دکمه‌های لمسی را راحت‌تر پیدا و کنترل کند، پس از لمس صفحه، نمایشگر کمی می‌لرزد و به فشار انگشت واکنش نشان می‌دهد.

سرنشین کناری می‌تواند هنگام حرکت خودرو فیلم ببیند. در این صورت برای اینکه حواس راننده پرت نشود، صفحه روبروی او طوری تنظیم می‌شود که راننده نتواند محتوای این نمایشگر را ببیند.

با همه پیچیدگی فن‌آوری‌های به کار رفته در این نمایشگر، بنز می‌گوید کارکردن با آن آنقدر ساده است که در کمتر از ده دقیقه می‌توان استفاده از آن را یاد گرفت.

هایپر اسکرین برای اولین بار به عنوان یک امکان سفارشی در مدل جدید EQS استفاده خواهد شد و بنز می‌گوید که آن را دست‌کم در دو مدل دیگر هم عرضه خواهد کرد. کارخانه درباره قیمتی که خریداران برای این نمایشگر باید بپردازند حرفی نزده، اما مدیر کارخانه در مراسم رونمایی آن گفت که اگر کسی نگران قیمت هایپر اسکرین باشد، مشتری EQS نیست.

EQS لوکس‌ترین مدل الکتریکی بنز خواهد بود و قرار است تا چند ماه دیگر رونمایی شود. به گفته کارخانه این خودرو با هر بار شارژ تا ۷۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها