کد خبر : 55983

برای صنعت خودرو،آثار و پیامدهای کووید-۱۹ خیلی طولانی‌تر از خودِ ویروس دوام می‌آورد.» منظور او هم افزایش شدید بدهی‌های مردم به سبب پاندمی ویروس کرونا است و زمان زیادی طول می‌کشد که این بدهی‌ها پرداخت شوند و آثار و پیامدهای آن در بخش‌های مختلف اقتصاد و صنعت خود را نشان خواهد داد. به گفته او «صنعت خودرو در اروپا تا مدتی ضعیف باقی خواهد ماند.

به کزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، فشار به صنعت خودرو، خیلی پیش از شروع گسترش ویروس کرونا آغاز شده بود. برقی‌سازی خودروها و دیجیتالی شدن آن مستلزم سرمایه‌گذاری سنگین است. برای گذار از خودروهای بنزینی به برقی، خودروسازان مجبور شدند تعدیل نیرو و مدیریت کاهش هزینه را در دستور کار خود قرار دهند. از سویی دوره گذار همیشه همراه با تردید است و مردم هنوز نمی‌دانند چه خودروهایی جایگزین خودروهای بنزینی می‌شوند و همین عامل از اعتماد و اطمینان آنان می‌کاهد. از همه بدتر، زیرساخت‌های آن هنوز آماده نیست.

خودروهای برقی گران‌اند، فناوری باتری و زیرساخت‌های شارژ خیلی با آنچه باید باشد فاصله دارند. اما در عین حال، خودروهای بنزینی درون‌سوز که به‌عنوان عامل اصلی گرمایش زمین معرفی می‌شوند، در حال خروج از عرصه زندگی هستند. مشکلات خودروسازان با این عرصه دشوار و نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت با کُندی شدید اقتصاد به خاطر کرونا همراه شد. بر اساس محاسبات موسسات تحقیقاتی، سال ۲۰۲۰ با کاهش ۲۰ درصدی تولید و فروش خودروی جهانی همراه بود.

معنی این رقم این نیست که مردم به دنبال مالکیت و داشتن خودروی شخصی نیستند. آمار سازمان حمل و نقل موتوری فدرال آلمان KBA نشان می‌دهد تا اول اکتبر ۲۰۲۰ تعداد خودروهای پلاک شده در آلمان ۲/ ۴۸ میلیون دستگاه بوده و نسبت به شروع سال ۲۰۲۰، حدود ۴۶۰ هزار دستگاه بیشتر بوده است. معنی آمار سازمان یاد شده این است که طول عمر خودروها نسبت به پیش از بحران ویروس کرونا بیشتر شده و مردم خودروهای قدیمی را بیشتر نگه می‌دارند. حکومت آلمان این روند را خوشایند نمی‌داند ضمن آنکه علاقه‌مند است دوره گذار به خودروهای برقی را با شتاب بیشتری سپری کند. هر چه باشد، در آلمان، صنعت خودرو، مهم‌ترین بخش اقتصاد به حساب می‌آید که در آن بیش از ۲ میلیون شغل با آن به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم مرتبط هستند. با توجه به همین حقیقت است که مشوق‌های ۹ هزار یورویی (۱۱هزار دلاری) برای خرید خودروهای برقی جدید و هیبریدی تا سال ۲۰۲۵ ادامه می‌یابد.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها