کد خبر : 47570

آیا بدون فناوری های مدرن می توان جان سالم به در برد؟ آیا می توان مسئولیت رخدادها را به گردن سیستم های ایمنی خودرو انداخت؟

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، کمی به عقب برگردید و زندگی بدون گوشی های هوشمند و متصل به اینترنت را به یاد بیاورید. زمانی را به خاطر بیاورید که منتظر انجام خدمات در آرایشگاه،‌ مطب دکتر و غیره بودید و وسیله ای نداشتید که صفحات را در آن بالا و پایین کنید و خودتان را سرگرم کنید. واقعیت این است که همین موضوع در خودروهای جدید پیش آمده است، خودروهای روز اکنون به انواعی از آپشن ها و تجهیزات مجهز شده اند مثل کنترل کشش Traction control [ که به معنی واقعی مشکل کلاچ درگیر را حل کرده]، صفحه لمسی با سیستم مکان یابی و جهت یابی، فرمان صوتی و انواعی از سیستم های کمک به راننده مثل هشدار خروج از بین خطوط، هشدار خودروها در نقطه کور و غیره. به قدری این امکانات رو به افزایش هستند و به تدریج به صورت استاندارد از خود کارخانه روی خودرو نصب می شوند که شاید روزی برسد که همان طور که زندگی بدون تلفن همراه غیرممکن شده، بقا و ایمنی بدون این امکانات در خودرو غیر ممکن شود.

اکثر این سیستم های خودرو مثل هشدار نقطه کور، دوربین ها، حسگرها و رادارها، سیستم کمک به پارک، هشدار خروج از بین خطوط، کروز کنترل و هشدار احتمال تصادف، همگی برای افزایش ایمنی خودرو و راحتی راننده تعبیه شده اند. اما متأسفانه برای برخی از مردم، این ابزارها باعث کاهش هشیاری و توجه کافی به مسیر شده است. برخی از خودروسازان حتی به مسائلی فکر می کنند که تا حدودی عجیب است. برای مثال صندلی های عقب خودروهای جدید نیسان به حسگرهایی مجهز است که اگر خودرو را قفل کنید و در حال ترک خودرو باشید صندلی عقب خودروی شما، جاماندن خواروبار خریداری شده، یا کودک جا مانده در صندلی عقب را هشدار می دهد.

برای کسانی که سن بالاتری دارند و فرصت رانندگی با خودروهای قرن بیستمی داشته اند،‌ این امکانات جدید و در حال تبدیل شدن به عرف و روال عادی هستند.

این ابزارهای ایمنی تبدیل به تیغ دولبه شده اند، از یک طرف وجودشان برای افزایش ایمنی طراحی شده اما در عمل خیال راننده را راحت کرده و از توجه و هشیاری وی کاسته است. تا زمانی که خطای این ابزارها به صفر نرسیده، از مسئولیت راننده،‌ ذره ای کاسته نشده و از لحاظ حقوقی، رانندگان نمی توانند مسئولیت یا تقصیر تصادف ها را به گردن سیستم های ایمنی خودرو یا خودروسازان بیندازند و بگویند تکیه آنها به این سیستم ها باعث کاهش هشیاری آنان شده است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها