کد خبر : 45533

مرگ و میر ناشی از تصادف‌های خودرو‌ها یازدهمین عامل شایع مرگ و میر در جهان است به ویژه کشور‌های در حال توسعه شناخته می‌شود و در این میان افراد در رده‌های سنی ۵ تا ۲۴ سال با بیشترین خطر آن مواجه‌اند.

به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا ، روزانه حدود ۳۰۰۰ تصادف رانندگی در سراسر جهان رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد که علت حدود ۲۲ درصد از تصادفات وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها و آزادراه‌های جهان، نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر باشد.

مرگ و میر ناشی از تصادف‌های خودرو‌ها به عنوان یازدهمین عامل شایع مرگ و میر در بسیاری از مناطق جهان به ویژه کشور‌های در حال توسعه شناخته می‌شود و در این میان افراد در رده‌های سنی ۵ تا ۲۴ سال با بیشترین خطر آن مواجه‌اند.

نیمی از افرادی که در تصادفات جاده‌ای کشته می‌شوند، عابران پیاده، دوچرخه‌سواران یا راکبان وسایل نقلیه دوچرخه هستند. از این گروه‌ها به عنوان "کاربران آسیب‌پذیر جاده‌ها" یاد می‌شود.

کشور‌هایی که دارای بیشترین آمار قربانیان تصادف‌های جاده‌ای هستند

فهرست زیر به نقل از سایت "ورلداطلس"، فهرست کشور‌هایی است که بیشترین شمار قربانیان تصادف‌های جاده‌ای به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را دارند:

۱) لیبی ۷۳.۴ قربانی

۲) تایلند ۳۶.۲ قربانی

۳) مالاوی ۳۵.۰ قربانی

۴) لیبریا ۳۳.۷ قربانی

۵) جمهوری دموکراتیک کنگو ۳۳.۲ قربانی

۶) تانزانیا ۳۲.۹ قربانی

۷) جمهوری آفریقای مرکزی ۳۲.۴ قربانی

۸) رواندا ۳۲.۱ قربانی

۹) موزامبیک ۳۱.۶ قربانی

۱۰) سائوتومه و پرنسیپ ۳۱.۱ قربانی

۱۱) توگو ۳۱.۱ قربانی

۱۲) بورکینافاسو ۳۰.۰ قربانی

۱۳) گامبیا ۲۹.۴ قربانی

۱۴) جمهوری دومینیکن ۲۹.۳ قربانی

۱۵) کنیا ۲۹.۱ قربانی

۱۶) ماداسگار ۲۸.۴ قربانی

۱۷) لسوتو ۲۸.۲ قربانی

۱۸) زیمبابوه ۲۸.۲ قربانی

۱۹) بنین ۲۷.۷ قربانی

۲۰) کامرون ۲۷.۶ قربانی

در ایران نیز بررسی ایسنا درآمار‌های سازمان پزشکی قانونی از شمار کشته‌شدگان و مصدومان حوادث رانندگی حاکی از آن است که از سال ۸۸ تا پایان آذرماه سال گذشته، یعنی تنها طی ۱۰ سال، ۲۰۰هزار و ۶۰۵ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده و سه میلیون و ۴۷۶ هزار و ۷۰۱ نفر هم مصدوم شدند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها