کد خبر : 43430

در آینده، در محصولات ولوو، تجهیزات مخصوص خودران، مثل «لیدار» روی سقف نصب می شوند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، نسل بعدی خودروی ولووی XC90 ممکن است اولین مدلی باشد که لیدار روی سقف آن نصب می شود. لیدار LiDAR فناوری ارسال نور لیزر و اندازه گیری فاصله خودرو با اشیا و موجودات اطراف خودرو است. بحث خودران ها جدید نیست، اکثر خودروسازان دنیا برای رسیدن به خودران کامل متناسب به بودجه و امکانات خود برنامه دارند. خودروساز آمریکایی تسلا، یکی از خودروسازانی است که سطح توقع مشتریان را از خودرو بالا برده است. هرچند که اکنون هیچ خودروسازی خودران کامل عرضه نکرده اما هر کدام از این خودروسازان پیشرفت هایی را در این زمینه به دست آورده اند.

ولوو از سال 2016 وارد این عرصه شده و چون همیشه دوست دارد به عنوان ایمن ترین خودروساز دنیا شناخته شود، با چالش بزرگی رو به رو است. هر چقدر خودرو، خودمختارتر شود، یعنی نیاز کمتری به راننده داشته باشد، تأمین ایمنی سرنشینان دشوارتر می شود. برای حل این مشکل، ولوو طرح دوستی و شراکت با شرکت لومینار Luminar ریخته است تا برای محصولات آینده ولوو تجهیزات لازم را تدارک ببیند. در بخش لیدار، شرکت لومینار، جزو شرکت های پیشرو و پیشتاز است. لیدار از فناوری لیزر برای اندازه گیری فاصله ها استفاده می کند. با این فناوری، مشخص می شود در اطراف یک خودرو چه موانعی وجود دارند و فاصله آنها تا خودرو چقدر است و خودرو با چه سرعتی به آن مانع نزدیک می شود.

نسل بعدی محصولات ولوو از معماری روزآوری شده SPA 2 بهره مند می شود. یعنی از لحاظ سخت افزاری آمادگی نصب تجهیزات و نرم افزارهای جدید را پیدا می کند. بنابراین می توان انتظار داشت از سال 2022، محصولات این شرکت به لیدار لومینار مجهز باشند. سخت افزار برای این فناوری روی سقف خودرو نصب می شود. به تدریج نرم افزارهای این فناوری پیشرفته تر می شوند و خودروها آپ دیت (روزآمدی) آن را به صورت آنلاین دریافت می کنند.

در حالا حاضر ولوو می گوید رانندگان فقط حق در بزرگراه ها حق استفاده از خودران محصولات این شرکت را دارند و در غیر از بزرگراه ها هیچ مسئولیتی از لحاظ حقوقی متوجه خودروساز نیست. در ولوو نام این خودران «پایلوت بزرگراه» یا Highway Pilot است. ضمن آن که زمانی این فناوری برای مصرف کننده فعال می شود که مجوز لازم بر اساس جغرافیا و قوانین کشورها دریافت شده باشد.

لیدار لومینار، با سایر تجهیزات پیشرفته کمک به راننده سازگار است و با آنها هماهنگ خواهد بود. برای مثال اگر در خودرویی ترمز اضطراری خودکار نصب باشد، لیدار پیام احتمال تصادف را به این سیستم ارسال میکند تا پیش دستانه قبل از برخورد با مانع ترمز خودکار عمل نماید.

کارشناسان بر این باورند که خودروی XC90 ولوو اولین محصول از این شرکت است که به این تجهیزات مجهز می شوند و می توان از سال 2022 شاهد حضور این فناوری در خودروهای ولوو بود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها