کد خبر : 37325

خیلی از افرادی که در معاملات خود دچار شکست شده‌اند، در روز معامله توصیه‌های حقوقی را جدی نگرفته‌اند و به واسطه اینکه از طرف قراردادشان اطمینان داشتند، همه موارد توافق شده را به صورت شفاهی پیش برده‌اند و سعی بر مکتوب کردن آن نداشتند.

به گزارش خودروتک به نقل از ایلنا ، سند، به عنوان مهم‌ترین برگه امضا شده میان خریدار و فروشنده محسوب می‌شود که بدون آن گویی فروش خودرو ارزشی ندارد. از این رو توجه به چگونگی سندزنی و مراحل نقل و انتقال سند ماشین به ویژه برای خریداران و فروشندگان فعال در بازار حائز اهمیت است.

نقل و انتقال سند خودرو یکی از مهمترین مراحل فروش ماشین کارکرده است که اگر خریدار و فروشنده به آن توجه نکند، ممکن است با عواقب حقوقی متعددی همراه شوند.

ما سعی داریم با بیان سه نکته طلایی و مهم در این مقاله شما را در تسهیل نقل و انتقال صحیح خودرو همراهی کنیم.

مراحل نقل و انتقال سند خودرو

همان‌گونه که گفته شد، سندزنی یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش خودرو محسوب می‌شود که باید هر دو طرف معامله هنگام امضای قرارداد و تنظیم سند در دفترخانه حضور داشته باشند؛ چرا که باید امضای طرفین در قرارداد ثبت شود. در ادامه به مراحل نقل و انتقال سند ماشین اشاره شده است:

*ذکر مشخصات کامل خودرو در سند شامل: مدل، شرکت سازنده، رنگ، نوع سوخت، وسایل ضروری موجود در ماشین، شماره شاسی و بدنه و ....

*ذکر قیمت دقیقِ تمام شده و نحوه پرداخت وجه خودرو (نقد، چک و یا اقساط)

*زمان دقیق تحویل مدارک (کارت سوخت، کارت ماشین، بیمه‌نامه شخص ثالث و در صورت لزوم بیمه بدنه، برگه پرداخت عوارض سالانه و شهرداری که با توافق طرفین انجام می‌شود).

* زمان دقیق تحویل ماشین به خریدار (تاریخ روز، ماه و سال)

* زمان تعویض پلاک خودرو (توافق شده میان فروشنده و خریدار)

*تعیین تکلیف وضعیت پرداخت مالیات

*تعیین زمان انعقاد قرارداد نهایی در دفترخانه

نحوه صحیح تعویض پلاک و انتقال سند خودرو

فروشنده برای تعویض پلاک و انتقال سند به خریدار باید مراحلی را طی کند که مهم‌ترین آن‌ها، مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو است که به حداقل یک روز کاری زمان نیاز دارد.

به همین جهت ممکن است، پیچیدگی مراحل فروش ماشین شما را خسته کند و همین امر باعث شود تا از برخی موارد صرف نظر کنید که این امر می‌تواند در بلند مدت و برای معاملات بعدی شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

۱. از معامله امن مطمئن باشید

بهتر است پیش از هر گونه انتقال سند ماشین از مشتری خود اطمینان حاصل کنید. در این باره پیشنهاد می‌شود یا با کارشناس متخصص در امر فروش خودرو مشورت کنید و یا اتومبیل خود را به واسطه شرکتی معتبر به فروش برسانید. توصیه دیگر به شما این است که حتی اگر قصد فروش خودرو کارکرده با دوست و آشنا را دارید، حتما نکات قانونی معامله را رعایت کنید.

۲. همه توافق‌ها را در فروش خودرو مکتوب کنید

خیلی از افرادی که در معاملات خود دچار شکست شده‌اند، در روز معامله توصیه‌های حقوقی را جدی نگرفته‌اند و به واسطه اینکه از طرف قراردادشان اطمینان داشتند، همه موارد توافق شده را به صورت شفاهی پیش برده‌اند و سعی بر مکتوب کردن آن نداشتند.

از این رو توصیه می‌شود حتی زمان پرداخت وجه و یا قرار ملاقات برای حضور در مرکز تعویض پلاک، همه موارد را در برگه‌ای رسمی مکتوب کنید و به امضا طرفین برسانید.

۳. برگ سبز و سند قطعی را جدی بگیرید

برگ سبز یا همان شناسنامه خودرو شما، مهم‌ترین سندی است که شما از نیروی انتظامی دریافت می‌کنید. در این سند مشخصات مالک و شماره پلاک ثبت شده است (پیش‌تر این سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شد). این برگه در حال حاضر به عنوان سند مالکیت قطعی ماشین محسوب می‌شود؛ اما برای جلوگیری از هرگونه مشکل قضایی هنگام سرقت خودرو و یا گم شدن برگ سبز، توصیه می‌شود؛ سند خودرو را در دفاتر اسناد رسمی نیز ثبت کنید.

نکته: سند رسمی درخواست کنید

اگر شما خریدار خودرو هستید و وجه معامله را پرداخت کرده‌اید، اما هنوز فروشنده نسبت به سند زدن با شما همکاری نکرده است؛ باید مستنداتی همچون (مبایعه نامه یا قرارداد فروش خودرو، برگه‌های تعویض پلاک و یا رسید‌های بانکی) را به مراجع قضایی ببرید و درخواست سند رسمی با عنوان «الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی» را ارائه دهید. در این باره، دادگاه مراحل را پیگیری می‌کند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها