کد خبر : 36763

آن چه به ذائقه طراحان شیرین می آید به کام مهندسان ممکن است تلخ به نظر برسد. نمونه آن شعاع چرخ های خودرو است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، هیوندایی جنسیس GV80 اولین محصولی است که یک خودروساز چرخ هایش را در خود کارخانه 22 اینچی تولید می کند و دیگر لازم نیست خریدار مشتاق آن را در تیونینگ ها و فروشگاه های بیرونی تغییر دهد. به طور طبیعی طراحان عاشق این هستند که بزرگترین رینگ و لاستیک را برای یک خودرو در نظر بگیرند اما هر چقدر این شعاع بزرگتر می شود، کار مهندسان دشوارتر می شود.

آلبرت بیرمان، مدیر عامل و رئیس تحقیقات و نوآوری گروه خودروسازی هیوندایی موتور در یک کنفرانس مطبوعاتی هنگام رونمایی رسمی از GV80 در شهر سئول به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد. وی وقتی می خواست به تعدد معضلات و چالش ها طراحی چرخ ها با شعاع بزرگتر پاسخ بدهد به شوخی گفت: «چه قدر وقت دارید؟»

بیرمان در یک شوخی دیگر با خبرنگاران گفت: «با این همه چاله چوله و این هم سرعت گیر که در مسیر خودروها هست، فکرش را بکنید که بخواهید خودرویی با رینگ و لاستیک بزرگ هم به بازار عرضه کنید.»

مهمترین چالش مهندسان در طراحی رینگ و لاستیک بزرگ برای خودروها «جرم منقبض نشده» یا unsprung mass یا به بیان ساده تر، وزنی است که کمک فنرها پشتیبانی نمی کنند. با توجه به قطعات متعدد ترمز، سیستم تعلیق، هاب ها و چرخ ها و غیره، برای مهندسان محاسبه این چالش ها آسان نیست.

رینگ و لاستیک هر چقدر بزرگتر می شود، از لذت رانندگی و راحتی سرنشینان هم کم می کند، به عبارتی دیگر چرخ های بزرگتر فقط زیباترند، راحت تر و مهندسی تر نیستند. هر چقدر شعاع چرخ ها بیشتر می شود، به طور طبیعی رینگ و لاستیک سنگین تر می شود، به همان اندازه کنترل حرکت آنها هم دشوارتر می شود. ممکن است یک مهندس پیشنهاد بدهد که برای نرم تر شدن و بهتر شدن وضعیت رانندگی، کمی سیستم تعلیق را نرم تر در نظر بگیریم تا جبران سفتی حاصل از بزرگی چرخ ها باشد. در آن صورت به هندلینگ لطمه وارد می کند. با زیاد شدن یکی از این پارامترها، یک پارامتر دیگر تغییر می کند که باید آن را هم در نظر گرفت. برای رسیدن به یک تعادل منطقی، با صراحت می توان گفت که هر چیزی یک آستانه تحملی دارد و افزایش اینچ رینگ و لاستیک، این تعادل را به هم می زند.

وقتی با رینگ و لاستیک بزرگتر رانندگی می کنید، جرم زیادی را زیر پاهای خود حس می کنید و این احساس هنگامی شدیدتر می شود که از یک سرعت گیر رد می شوید یا به چاله می افتید.

هنگام تعیین استاندارد برای شعاع چرخ های خودرو در کشورهای مختلف به دلیل سطوح جاده ای مختلف باید شاسی خودرو را هم در نظر گرفت. برخی از کشورها جاده های کوهستانی بیشتر دارند. برخی از کشورها تمام جاده هایشان آسفالت نیست و بخش هایی از مسیر خاکی می شود.

نکته آخر این که هر چقدر شعاع این چرخ ها (رینگ و لاستیک) بزرگتر در نظر گرفته میشود، دست و بال مهندسان در به کارگیری سیستم های تعلیق متنوع مثل سیستم تعلیق هوا، دمپرهای مغناطیسی و از این قبیل موارد تنگ تر می شود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها