کد خبر : 36650

فقط ایرانی ها نیستند که برای خرید خودرو رنگ های کسل کننده انتخاب می کنند. آمریکایی ها هم در رنگ خودرو تنوع طلب نیستند.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، می گویند مشتری اول و آخر آن خودتان خواهید بود. می خواهید بفروشید، رنگ های نامتعارف، توسری خور اند. خودروی شما را به قیمت نمی خرند. اما در آمریکا چه طور؟

در خیابان های آمریکا هم خودروها تنوع رنگ ندارند. در آخرین تحلیلی که شرکت شیمیایی رنگ خودروی باسف BASF هر سال منتشر می کند، دوباره رنگ سفید برای خودرو صدرنشین باقی مانده. از هر سه خودرو در آمریکا حتماً یکی سفید رنگ است. تازه 29 درصد دیگر از خودروها هم نوعی رنگ سفید یا هاله ای از رنگ سفید هستند. در این مطالعه تحقیقاتی مشخص شده است که 39 درصد کل خودروها به نوعی یکی از حالت های رنگ سفید بوده اند.

بر اساس این مطالعه فقط این آمریکایی ها نیستند که رنگ سفید را برای خودرو انتخاب می کنند. اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا هم همین طور هستند.

در بازار آمریکا 77 درصد خودروها یکی از چهار رنگ کسل کننده سفید، سیاه، نقره ای و خاکستری [نوک مدادی] هستند. البته در سال های اخیر مطالعه نشان داده است که یک تغییر محسوسی از رنگ سفید گرم به سمت رنگ سفید خنک [cool در انگلیسی علاوه بر خنک، باحال و جذاب هم معنی می دهد] ایجاد شده مخصوصاً در خودروهای لاکچری و برقی؛ در این خودروها سفید خالص نیست بلکه سفید مرواریدی با ته رنگ آبی ملایم تلفیق شده و این رنگ به شدت در حال محبوب شدن است.

از آن جا که بازار آمریکا از لحاظ فروش وانت در دنیا پیشرو به حساب می آید، رنگ سیاه در وانت غالب است. رنگ های سفید و قرمز در مقام دوم و سوم قرار دارند. حداقل می توان گفت که در بین وانت ها کمی رنگ و سلیقه چاشنی کار شده است. [در ایران هم وانت آبی همین حکم را دارد!]

در بین مردمی که دیگر از رنگ سفید خسته شده اند ولی احتیاط به خرج می دهند که رنگ جیغ انتخاب نکنند، یک پله آن طرف تر از سفید رنگ خاکستری است که نه سفید به حساب می آید و نه سیاه. بژ [کِرِم رنگ] هم نوعی عصیان علیه سفید است و محبوبیت آن رو به افزایش است. حداقل در اروپا 2 درصد خودروها بژ هستند.

برای کسانی که از رنگ های بی روح خسته شده اند و به رنگ های دیگری روی آورده اند، تقریبا 22 درصد کل را تشکیل می دهند که در بین این رنگ ها، آبی 9 درصد و قرمز 7 درصد را تشکیل می دهند. هر چقدر خودرو کوچکتر می شود، تنوع رنگی هم در آن بالاتر می رود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها