کد خبر : 35508

«شارژ بی‌سیم خودرو برقی» عنوان پروژه‌ای است که با اعطای کرسی پژوهشی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در حال انجام است.

به گزارش خودروتک به نقل از خبرگزاری دانشجو، به پروژه شارژ بی­سیم دینامیکی خودرو برقی در آزمایشگاه پژوهشی سیستم‌های حرکت پیشرفته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران زیر نظر صادق واعظ زاده در حال انجام است. این پروژه در قالب کرسی پژوهشی انتقال توان بی سیم و بدون تماس به اجرا در آمده است و به پژوهش در حوزه فناوری انتقال توان الکتریکی بی­سیم و بدون تماس در کاربرد مختلف شامل قطارها، محرکه‌های الکتریکی و خودرو‌ها می‌پردازد.

صادق واعظ زاده دارنده این کرسی پژوهشی درباره آن گفت: در این کرسی پژوهشی با همکاری تیم قوی و فعال دانشجویی در پردیس دانشکده‌های فنی، موفق به طراحی، ساخت و آزمایش سیستمی شدیم که توان الکتریکی را با بازده زیاد به صورت بی­سیم به خودرو برقی در حال حرکت منتقل می‌کند. این سیستم با هدف حل مشکل باتری در خودرو‌های برقی به عنوان مانع اصلی بر سر راه رواج سریع استفاده از این خودرو‌ها به اجرا در آمده است.

به گفته وی، با حاد شدن معضل وابستگی حمل و نقل به سوخت‌های فسیلی و لزوم کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها، توجه بسیاری بر استفاده از خودرو‌های برقی معطوف شده است. با این حال یکی از چالش‌های اساسی در برابر رواج سریع خودرو‌های برقی هزینه اولیه، هزینه نگه داری، حجم و وزن باتری آن­ها است. با بکارگیری سیستم­ شارژ بی سیم دینامیکی در خودرو‌های برقی، چالش‌های فوق رفع و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودرو‌ها کمک مؤثری می­شود.

بر اساس این گزارش، شارژ دینامیکی خودرو‌های برقی در دنیا در آستانه تجاری شدن قرار گرفته است. دانشگاه‌ها و شرکت‌های فناوری متعددی با حمایت دولت‌ها به همکاری و رقابت در این زمینه مشغول هستند. صنعتی شدن این فناوری در کشورمان همزمان با ورود آن به بازار‌های دنیا می‌تواند منجر به نقش آفرینی ایران در عرصه بین‌المللی صنعت خودرو برقی شود.

علاوه بر آن با ترویج استفاده از خودرو‌های برقی در کشور از میزان وابستگی به سوخت‌های فسیلی و بحران آلودگی هوای کلانشهر­ها کاسته می‌شود. طراحی و ساخت سیستم شارژ بی­سیم دینامیکی خودرو‌های برقی در مقیاس صنعتی در دستور کار آتی این آزمایشگاه قرار دارد.

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها