کد خبر : 3377

اوایل تیرماه امسال بود که فولکس واگن I.D. R با رکورد شکنی در رقابت های پایکس پیک نام خود را بر سر زبان ها انداخت. حال با گذشت چند ماه از آن تاریخ، اقای Ollie Marriage یکی از دست اندرکاران نشریه تاپ گیر فرصت پیدا کرده که به عنوان سومین فرد در جهان، با این سوپر اتومبیل برقی از نزدیک ملاقات نموده و بر پشت فرمان آن بنشیند.

به گزارش خودروتک، به گفته آقای مَریج، آورده جدید فولکس واگن عملکرد خارق العاده ای داشته و به طور غیر قابل وصفی هیجان انگیز است. با توجه به ایرودینامیک پیشرفته و هندلینگ استثنایی، این خودرو گویی به زمین چسبیده و می تواند با سرعت های بسیار بالایی پیچ های تند را پشت سر بگذارد، عاملی که یکی از ارکان اصلی رکوردشکنی I.D. R در پایکس پیک بود.

366d9d03-vw-id-r-3

اما نکته جالب توجه اینکه توانایی فولکس واگن I.D. R در عبور از پیچ ها با سرعت زیاد به حدی بالاست که آقای مریج آن را بیهوش کننده توصیف کرده است. وی در بررسی I.D. R با اشاره به این موضوع به حس عجیبی که پس از عبور از پیچ و چالشی که مغزش با آن روبرو شده، پرداخته است.

vw_idr_topgear_high_55_von_104

راننده تست فولکس واگن یعنی آقای دیتر دِپینگ (Dieter Depping) از این پدیده با نام G-LOC یاد کرده است. G-LOC زمانی رخ می دهد که فرد در معرض نیروی g بسیار بالا قرار گرفته و هوشیاری خود را از دست دهد.

vw_idr_topgear_high_36_von_104

بد نیست اشاره کنیم فولکس واگن I.D. R نیروی خود را از دو موتور الکتریکی دریافت می کند. این دو موتور در مجموع توانایی تولید 670 اسب بخار قدرت و 650 نیوتن متر گشتاور را دارند. اگر چه این ارقام تقریبا هم تراز و یا حتی کمتر از برخی اتومبیل های اسپرت و سوپر اسپرت هستند، اما فراموس نکنیم که I.D. R بسیار سبک تر بوده و تنها 1100 کیلوگرم وزن دارد.

99c0486d-vw-id-r-6

علاوه بر این به دلیل بهره گیری از پکیج ایرودینامیک پیشرفته، این خودرو نیروی رو به پایین (downforce) بیشتری در مقایسه با یک اتومبیل مسابقه ای کلاس LMP1 تولید می کند. میزان این نیرو حتی از وزن 1100 کیلوگرمی خودرو نیز بیشتر برآورد شده است.

vw_idr_topgear_high_6_von_104

راکت زمینی ژرمن ها برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در ساعت تنها به 2.25 ثانیه زمان نیاز دارد که رکوردی استثنایی به شمار می رود. همچنین در صورت ترمزگیری با سرعت های بالا، ممکن است راننده متحمل فشاری تا 5G شود.

idr_oper_comp1

ناگفته نماند پس از جابجایی رکورد پایکس پیک، فولکس واگن در نظر دارد رکوردهای دیگر را هم بهبود ببخشد. شکستن رکورد 41.6 ثانیه ای نیک هیدفیلد که با خودروی فرمول یک در مسابقه اتومبیلرانی Goodwood ثبت شده، هدف بعدی ژرمن ها است.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر

بیشتر