کد خبر : 33747

شرکت خودروسازی آمریکایی فورد، از ضایعات رستوران های زنجیره ای مک دونالد، قطعه برای خودروهایش می سازد.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، تفاله های قهوه مواد مناسبی برای تولید کامپوزیت های به حساب می آیند و این کامپوزیت ها می توانند در تولید قطعات خودرو از جمله مجموعه های تزئینات داخل کابین خودرو به کار گرفته شوند. در نتیجه قطعات خودرو 20 درصد سبک تر خواهد شد، در مصرف سوخت و کاهش آلایندگی مؤثر خواهد بود و در حین قطعه سازی، 25 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی ایجاد می کند.

اولین قطعاتی که از ضایعات مک دونالد تولید خواهد شد، قاب کامپوزیتی چراغ جلوی خودرو است. در این راه دو شرکت گرین تکنولوژی (در فراوری تفاله های قهوه) و شرکت تولید چراغ واروک Varroc Lighting Systems (در تولید قطعات کامپوزیتی) با گروه خودروسازی فورد همکاری خواهند کرد. در نهایت مواد کامپوزیتی در شرکت لینکلن کانتیننتال به محصولات متنوع کامپوزیتی تبدیل خواهد شد.

قطعات کامپوزیتی حاصل از تفاله های قهوه، دوام بیشتری در برابر حرارت دارند و در چرخه طبیعت، بهتر بازیافت خواهند شد.

مک دونالد فقط در آمریکای شمالی 822 میلیون فنجان قهوه در سال 2018 سرو کرده است.

فورد و مک دونالد می گویند این اول راه است و در زمینه توسعه پایدار و بازیافت کارهای جدیدی را با هم تعریف کرده و به اجرا خواهند گذاشت.

فورد هم می گوید، در سال مقادیر زیادی پوست سیب زمینی و پوست گوجه فرنگی به عنوان ضایعات تولید می شود که زمینه بسیار خوبی برای تولید مواد کامپوزیتی ایجاد می کند. می توان در برنامه بعدی به آن هم پرداخت.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها