کد خبر : 82118

پیش بینی جذاب از بورس شنبه

 پیش بینی جذاب از بورس شنبه

بورس تهران تمام روزهای هفته گذشته را با رنگ سبز به پایان رساند تا هفته ابتدایی دی ماه رشد ۱۴۷ هزار واحدی برای شاخص کل به ارمغان بیاورد. با این حال جریان معاملات روز شنبه چطور پیش خواهد رفت؟

بورس تهران در روز پایانی هفته‌ای که گذشت شاهد افزایش انفجاری قدرت تقاضا در جریان معاملات سهام بود. در ادامه و تا پایان ساعات معاملات این رشد تقاضا با شیب نسبتا آرام‌تری افزایش یافت.

نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در آخرین روز کاری هفته با رشد بیش از ۴.۴۷ درصدی، موفق شد ۷۰ هزار و ۵۲۹ واحد افزایش یابد. سرانجام در روز سرتاسر سبز تالار شیشه‌ای شاخص کل با گذر از محدوده مقاومتی مهم بر فراز ارتفاع یک میلیون و ۶۴۷ هزار واحدی ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با همتای خود در سمت سبز دامنه نوسان اما با شیب کمتری نسبت به نماگر اصلی گام برداشت. در پایان جریان دادوستدهای روز چهارشنبه شاخص کل هم‌وزن موفق به ثبت رشد ۲.۹۲ درصدی شد. این رشد موجب افزایش ۱۳ هزار و ۶۲۶ واحدی ارتفاع این شاخص شد و آن را در محدوده ۴۸۰ هزار واحدی قرار داد.

 

رکورد شکنی آمار و ارقام بازار سرمایه

همزمان با ساز کوک معاملات بازار سرمایه اعداد و ارقام اطراف بازار نیز در حال رکوردشکنی هستند. ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در روز جاری با ثبت رقم ۱۰ هزار و ۱۲۵ هزار میلیاردی در بالاترین سطح خود در سال جاری قرار گرفت.

حجم معاملات نیز که همواره از اهمیت بالایی برای فعالان بازار سرمایه برخوردار است، در سطح ۲۰ میلیارد و ۸۶۰ میلیون برگه سهم در روز جاری قرار گرفت تا مانند ارزش معاملات رکورد جدید در روزهای معاملاتی سال ۱۴۰۱ ثبت کند.

همبستگی تاریخی دلار و سهام

برزو حق‌شناس، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: بازار سرمایه همواره پیروی یک به یکی از نرخ دلار داشته است. این همبستگی (Correlation) به جز یک برهه کوتاه زمانی در آخر سال ۱۳۹۷ و شروع سال ۹۸ بر هم خورد. همواره به این گونه بوده است که دلار رشد می‌کرد و پس از آن نوبت به بازار سهام می‌رسید؛ در آن بازه اما شرایطی پیش آمد که بازار سرمایه فارغ از رشد دلار، افزایش یافت.

حق‌شناس افزود: فارغ از مسائل بنیادی نظیر موثر بودن یا نبودن افزایش قیمت دلار بر شرایط یک شرکت، تا زمانی که نرخ دلار روند صعودی به خود گرفته است، بازار سرمایه به دنبال آن خواهد رفت. با توجه به روند صعودی قوی دلار که در این روز‌ها نرخ این ارز را به پرواز درآورده است، نقشه بازار یکدست سبز بورس تهران عجیب نیست.

پیش بینی بورس شنبه

حق‌شناس در راستای پیش بینی بورس شنبه و به طور کلی هفته آتی، گفت: روند بازار سرمایه فعلا صعودی است. منظور از «فعلا» بازه یک ماهه آینده است. روند صعودی به معنی صعود هر روز بازار نیست بلکه بدین معنی است که در صورت اصلاح نیز ادامه روند صعودی گزینه محتمل‌تر است. بنابراین هر اصلاحی در روند صعودی فرصتی است برای خرید و ورود پله‌های بعدی به سهام بورس تهران.

این کارشناس در رابطه با ریسک‌های بازار تصریح کرد: اما نباید غافل از این نکته شد که سایه برخی از ریسک‌های سیستماتیک بر بورس تهران سنگینی می‌کند. در چنین شرایطی و وجود چنین ریسک‌هایی در بازار ممکن است به جایی برسیم که ترند صعودی دلار حتی قوی‌تر شود اما بازار سرمایه نتواند به دنبال دلار حرکت کند.

تجارت نیوز

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها