کد خبر : 81494

پاسخ تند نماینده مجلس به ادعای جمهوری آذربایجان

پاسخ تند نماینده مجلس به ادعای جمهوری آذربایجان

نایب رئیس مجلس در پاسخ به اخطار نماینده خدابنده درباره لزوم واکنش مسئولان وزارت امور خارجه به اظهارات رئیس جمهور آذربایجان بیان کرد: نوه نمی‌تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان مبنایی ندارد.

تسنیم، سید البرز حسینی نماینده خدابنده در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه 22 آبان) قوه مقننه در اخطاری با استناد به اصل 152 قانون اساسی خطاب به مسئولان وزارت امور خارجه، گفت: رئیس جمهور آذربایجان اظهارنظری درخصوص ممالک ترک‌نشین کرده است که پیشنهاد من این است که وی عهدنامه گلستان را بخواند تا بفهمد کجا از کجا جدا شده است! لذا این اظهارنظرها درخصوص تمامیت ارضی کشورهای همسایه در شأن رئیس جمهور آذربایجان نیست.

وی افزود: اظهارنظر رئیس جمهور آذربایجان غیرواقعی است، اگر قرار بود که عهدنامه گلستان اجرا نشود، آذربایجان جزو ایران بود و وی به ریاست جمهوری این کشور نمی‌رسید، لذا لازم است مسئولان وزارت امور خارجه و مجلس عکس‌العمل راجع به اینگونه اظهارنظرها داشته باشد، چرا که منطقه بیش از پیش نیاز به آرامش دارد.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به اخطار نماینده خدابنده اظهار کرد: نوه نمی‌تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنایی ندارد.

به گزارش تسنیم، رئیس جمهور آذربایجان در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران طی سخنانی گفت: نسل جوان جهان ترک باید فرصت تحصیل به زبان مادری خود را در کشورهای محل سکونت خود داشته باشند. متأسفانه اکثریت 40 میلیون آذربایجانی ساکن خارج از آذربایجان از این فرصت ها محروم هستند. آموزش هموطنان خارج از کشورهای ترک به زبان مادری باید همواره در دستور کار سازمان باشد. باید در این راستا اقدامات لازم صورت گیرد.

او ادامه داد: دولت آذربایجان توجه ویژه ای به حمایت از حقوق، آزادی ها و امنیت آذربایجانی های مقیم خارج از کشور دارد. ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد تا هموطنان ما که به سرنوشت تلخ از کشور آذربایجان جدا شده اند، زبان و سنت و فرهنگ ما را حفظ کنند و به اندیشه آذربایجانی گری وفادار بمانند و هرگز با سرزمین تاریخی خود قطع رابطه نکنند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها