کد خبر : 80089

به زودی خبر‌های خوش برای معلمان مهرآفرین داریم

به زودی خبر‌های خوش برای معلمان مهرآفرین داریم

بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: حرف‌هایی از قبیل وجود مافیا در رتبه‌بندی مسلما جز حاشیه، چیز دیگری نیست. اکنون که طرح رتبه بندی به مرحله اجرا رسیده عده‌ای که سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب هستند می‌خواهند چنین طرح کاربردی را به حاشیه بکشند؛ در صورتی که هیچ ضرورتی به وجود مافیا در این طرح حس نشده است.

رتبه‌بندی معلمان پس از اجرا نیز در معرض فراز و نشیب‌های بسیاری قرار گرفت. اتهامات زیادی به رتبه‌بندی معلمان وارد شده است که اتفاقا از طرف یکی از نمایندگان مجلس بود. چندی پیش محمد وحیدی نماینده مجلس و دست‌اندرکار اصلی پیگیری رتبه‌بندی مدعی شد،  گروه هایی خارج از نظام اصلی آموزش و پرورش می‌خواهند برای ارزیابی معلمان در طرح رتبه بندی ورود کنند که آن‌ها را مافیا خواند. او مدعی بود که مجلس به صورت جدی و با عزمی راسخ جلوی دست‌های پشت پرده را می‌گیرد. همچنین این نماینده مجلس معتقد است ارزیابی معلمان تنها باید در چارچوب اعضای آموزش و پرورش انجام شود. او همچنین اعلام کرده بود به عنوان عضو ناظر مجلس بر این امر، اعلام کرده بود پیگیر این موضوع خواهد بود و با تمامی نمایندگان مجلس بر روند اجرای رتبه‌بندی نظارت خواهد داشت.

این موضوع جنجال‌های زیادی را در جامعه آموزشی و معلمان کشور برانگیخته است. در این میان شبهه حقیقت داشتن این ادعا به وجود می‌آید. طرحی که سالها همگان را در انتظار قرار داده است، در زمان اجرا به یکباره با چالش‌های متعددی روبرو می‌شود اما اگر این موضوع بهانه مسئولان برای به تعویق انداختن و یا وجود مافیا در این عرصه نیست پس چیست؟ از سویی دیگر ورود رانت در قانونی مصوب بعید به نظر می‌رسد چرا که دست‌های پشت پرده نمی‌توانند در قانونی که پشتوانه محکمی دارد نفوذ پیدا کنند. برای صحت این موضوع با خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفتگو کردیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

عدم نیاز مافیا برای اجرای طرح رتبه‌بندی

خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره دخالت مافیا و دست‌های پشت پرده در روند رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: به هر حال این نوع از حرف‌ها مسلما جز حاشیه، چیز دیگری نیست. رتبه‌بندی معلمان قانونی است که ۱۱ سال روی زمین مانده بود و عملا اقدام نشد. اجرای به‌هنگام این طرح حق فرهنگیان کشور بود که این امتیاز برای آن‌ها باید در سال‌های گذشته‌ اعمال می‌شد. اکنون به دلیل اجرای آن، عده‌ای سواستفاده‌گر و فرصت‌طلب می‌خواهند این طرح کاربردی را به حاشیه بکشند؛ در صورتی که هیچ ضرورتی به وجود مافیا در این طرح حس نشده است.

بهروزی‌فر در ادامه افزود: رتبه‌بندی معلمان قانونی کامل به شمار می‌رود. در این رابطه هیچ فردی نمی تواند تایید و تصریح کند که مافیایی پشت این قضیه وجود دارد.

بی‌احترامی و تبعیض به معلمان مهرآفرین تمامی ندارد

موضوع مورد بحث دیگر درباره رتبه‌بندی معلمان، عدم مشمولیت مهرآفرینان بود که این روزها سرخط تمامی اخبار آموزشی است. عده‌ای معتقدند در حق این معلمان بی‌مهری شده است چراکه آن‌ها نیز مانند همه نیروی‌های آموزش و پرورش مشغول تدریس هستند و حقوق دریافت می‌کنند. مستثنی قرار دادن معلمان مهرآفرین در هفته‌های اخیر اعتراض مجلسی‌ها را نیز برانگیخته بود. همانطور که چندی قبل یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس به گسترش‌نیوز گفته بود برگزاری آزمونی جدا برای این معلمان بی احترامی محسوب می‌شود و تبعیض است. تدوین آیین‌نامه‌ای جدا از دیگر معلمان نیز موضوعی تبعیض آمیز تلقی می‌شود. البته عصر دیروز اعلام شد، سامانه رتبه‌بندی برای بارگذاری مدارک معلمان جدیدالاستخدام و مهرآفرینان ۲۵ مهر باز می‌شود و این کور سوی امیدی برای این دسته از معلمان است.

ماجرای معلمان مهرآفرین از کجا شروع شد و چرا متمایز از دیگر معلمان هستند؟ در اواخر پاییز ۹۱ و در زمان دولت احمدی‌نژاد، درحالی که مدت‌ها بود به طور کلی استخدام‌های رسمی در کل کشور متوقف شده بود. در آن زمان معاون توسعه مدیریت وسرمایه انسانی رییس جمهور اجازه انتشار اسامی قبول شدگان آزمون‌های استخدامی انجام شده را نمی‌داد. در این میان طرحی به نام « مهرآفرین » مطرح و براساس مصوبه جلسه هیات دولت احمدی نژاد در تاریخ ۲۹/۹/۱۳۹۱ اجرایی شد. به طور کلی این معلمان هیچ تفاوتی با دیگران ندارند که حالا بخواهند تا این میزان از دیگران متمایز شوند و مورد بی‌مهری قرار گیرند.

دولت صورت مسئله را پاک کرد

یکی از اعضای صنفی معلمان نیز ارزیابی مهرآفرینان را توسط دولت ناعادلانه خواند. او همچنین اینکه چرا ۹۰ درصد این نیروها بعد از ۵ سال از زمان تدریس و خدمت آن‌ها در سایر دستگاه‌های دولتی، به شکل رسمی، تبدیل وضعیت شدند ولی ۱۰ درصدی که در آموزش و پرورش هستند اما با گذشت بیش از یک دهه هنوز تعیین تکلیف نشدند را مورد انتقاد قرار داد. اینطور به نظر می‌آید حذف معلمان مهرآفرین در طرح رتبه‌بندی پاک کردن صورت مسئله توسط دولت محسوب می‌شود که بهانه‌جویی‌های خود برای تعویق این طرح را توجیه کند. همه اینها در حالی است که سازمان امور اداری و استخدامی می‌توانست به جای حذف کامل این معلمان، به حل مشکل و فشار به آموزش و پرورش برای تعیین تکلیف وضعیت استخدامی آن‌ها، بپردازد. یکی دیگر از اعضای صنفی معلمان نیز بر این باور است که نمایندگان فعلی مجلس معتقدند این معلمان قربانی لجبازی دولت قبل با دولت احمدی‌نژاد به‌عنوان طراح طرح مهرآفرین شدند.

خبرهای خوش در انتظار مهرآفرینان

بهروزی‌فر درباره مشمولیت معلمان مهرآفرین به گسترش‌نیوز گفت: این افراد باید حتما مشمول رتبه‌بندی شوند و وزیر نیز قول داده است که هر چه زودتر برای اجرای این طرح اقدام کند. رتبه‌بندی حق این افراد نیز است و باید برای آن‌‌ها هم اجرا شود. در پی قول وزیر آموزش و پرورش، مجلس نیز مسر است و پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام خواهد شد. معلمان مهرآفرین جز نیروهای رسمی آموزش و پرورش هستتند و استخدام شده‌اند. همچنین مانند دیگر معلمان مشغول تدریس در مدارس هستند. این معلمان هیچ فرقی با دیگر فرهنگیان حاضر در آموزش و پرورش ندارند.

کلام پایانی

آمارها نشان می‌دهد ۹۷ درصد معلمان از روند اجرای معلمان ناراضی‌اند و این طرح را فشار دولت بر معلمان می‌دانند. این در حالی است که برخی از معلمان این موضع را برای مهرآفرینان مضاعف‌تر می‌دانند. البته که برای قانون ضعیف رتبه‌بندی یک آیین نامه ضعیف نیز نوشته شده که آن هم بسیار سخت‌گیرانه است. طبق مشاهدات میدانی گسترش‌نیوز اجرای رتبه‌بندی برای تعدادی از معلمان هنوز هم انجام نشده است که این موضوع پس از فراز ونشیب‌های بسیار برای تصویب آن ضعف بزرگی برای دولت و مجلس به شمار می‌رود.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها