کد خبر : 79185

در حالی که وزارت صمت قیمت سیمان را کیسه ای 50 هزار تومان اعلام کرد، اما در بورس کالا 35 هزار تومان کشف قیمت شده و انبوه سازان نرخ آن را کیسه ای ۶۰ و مرکز آمار ۷۰ هزار تومان اعلام کرده اند.

در روزهای اخیر قیمت سیمان به گفته برخی فعالان صنعت ساختمان کمی از آرامش دور شده است.

برخی کارشناسان صنعت ساختمان معتقدند: در روزهایی که دولت بر تشدید فعالیت‌های ساخت و ساز در نهضت ملی مسکن تأکید دارد، بازار این کالا باید از دست دلالان خارج شده و با سازوکارهایی، از تولیدکننده به مصرف کننده نهایی داده شود.

سرپرست مرکز تحقیقات راه و مسکن: وزارت راه بزرگترین مصرف کننده سیمان است

محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از تشکیل زنجیره تأمین مصالح ساختمانی فولاد و سیمان بین وزارت راه وزارت صمت خبر داده و می‌گوید قرار است سیمان «آمیخته» به جای سیمان پرتلند در ساخت و ساز که انطباق با محیط‌زیست دارد، جایگزین شود.

سیمان آمیخته جای سیمان پورتلند را می‌گیرد

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توضیح داد: سیمان آمیخته از منابع طبیعی مانند پوزولان و سرباره و … تهیه می‌شود که مصرف این نوع از سیمان تا ۳۰ درصد سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و آلودگی محیط زیستی نیز ندارد.

وی تأکید کرد: بزرگترین مصرف‌کننده سیمان خود وزارت راه و شهرسازی است و وزارت صمت راهبری صنایع را برعهده دارد.

سیمان در بورس کالا چند؟

متوسط قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا در معاملات دیروز و امروز سه شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ مرداد بسته به نوع، کیفیت و کارخانه سازنده آن از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان در نوسان بوده است.

وزارت صمت: کیسه ۵۰ کیلویی سیمان، ۵۰ هزار تومان

این در حالی است که نیمه تیر ماه امسال سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت اعلام کرد: طبق برنامه، هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود.

به گفته این مقام مسئول در وزارت صمت، فردی که در هفته گذشته هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی را از بورس کالا به قیمت ۳۶ هزار تومان خریداری کرده، حداکثر باید این محصول را به قیمت ۵۰ هزار تومان عرضه کند و بیشتر از آن خلاف است.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان: فقط ۴ تا ۵ درصد گران‌تر از بورس کالا می‌فروشیم

اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت بازار سیمان گفت: بازار سیمان بسیار عالی است و در آرامش قرار دارد.

وی ادامه داد: قیمت سیمان در مصالح فروشی‌ها، همان قیمت بورس کالاست و تنها با ۴ تا ۵ درصد سود متعارف فروخته می‌شود.

رئیس کانون انبوه سازان: کیسه ۵۰ کیلویی سیمان، ۶۰ هزار تومان

سید محمد مرتضوی رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره قیمت سیمان اظهار کرد: تفاوت قابل ملاحظه‌ای در قیمت سیمان بین آنچه در بازار سنتی با آنچه در بورس کالا کشف قیمت می‌شود، وجود دارد؛ قیمت سیمانی که به سازندگان پروژه‌های ساختمانی داده می‌شود بسیار بالاتر از بورس کالاست.

وی ادامه داد: هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در حال حاضر در بازار ۶۰ هزار تومان است ولی در بورس کالا بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان در روز است که یک تفاوت ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان گفت: یکی از علل این تفاوت قیمت سیمان این است که گردانندگان پروژه‌های ساختمانی هنوز عادت نکرده‌اند تا از بورس کالا سیمان خریداری کنند یا اینکه در ایجاد هماهنگی میان زمان خرید آن از بورس کالا با تحویل محموله از تولیدکننده در زمان مورد نیاز، نمی‌توانند تطبیق ایجاد کنند.

محصول قیمت (تومان)
سیمان تیپ 2 تهران 48,900 تومان 
سیمان تیپ 2 آبیک 46,000 تومان 
سیمان تیپ 2 شهرکرد 47,500 تومان 
سیمان تیپ 2 غرب 51,000 تومان 
سیمان تیپ 2 فارس نو 48,000 تومان 
سیمان تیپ 2 هگمتان 48,000 تومان 
سیمان تیپ 2 شرق 51,000 تومان 
سیمان تیپ 2 انبار شرق تهران 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 انبار آزادگان 58,400 تومان 
سیمان تیپ 2 ساوه 46,900 تومان 
سیمان تیپ 2 بین المللی ساروج بوشهر 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 استهبان 50,000 تومان 
سیمان تیپ 2 اصفهان 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 بجنورد 50,000 تومان 
سیمان تیپ 2 توسعه ماهان کرمان 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 خمسه 50,000 تومان 
سیمان تیپ 2 خوزستان 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 دورود 50,000 تومان 
سیمان تیپ 2 زابل 49,500 تومان 
سیمان تیپ 2 زاوه تربت 49,000 تومان 
سیمان تیپ 2 زنجان 51,300 تومان 
 
 
ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها