کد خبر : 78397

خبر مهم دولت درباره توضیع کالابرگ الکترونیکی | به چه کسانی تا کنون کالابرگ داده شده؟

خبر مهم دولت درباره توضیع کالابرگ الکترونیکی | به چه کسانی تا کنون کالابرگ داده شده؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از سفر رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی و ۷ معاون وزیر کشاورزی به گیلان خبر داد و گفت: مسئولان مذکور جهت بررسی مسائل امروز به گیلان سفر می‌کنند.

اگر در جریان اصلاح نظام یارانه‌ای، کالا برگ الکترونیک،‌ در دستور کار دولت قرار بگیرد، این‌گونه نیست که کارتی جداگانه و یا کوپن به مردم ارائه شود بلکه همان کارت بانکی، صرفا برای خرید کالاهای اساسی شارژ خواهد شد. بحث کالابرگ الکترونیک و یا کوپن در سال‌های اخیر بارها در جریان اصلاح یارانه‌های پنهان و یا حمایت از مردم جهت تامین کالاهای اساسی مطرح شده اما هیچ گاه به نتیجه نرسیده است.​

 مجلس برای سال جاری با توجه به مجوزی که برای اصلاح نرخ ارز ترجیحی به دولت داد، آن را موظف به ارائه کالابرگ الکترونیک برای تامین کالاهای اساسی کرد. اما اخیرا با ورود دولت به اجرای قانون بودجه در رابطه با تغییر رویه تامین ارز واردات و اصلاح نظام یارانه‌ای، موضوع نحوه حمایت‌ها مطرح است که اعلام مسئولان دولتی از این حکایت داشت که برای شروع این جریان، دو مرحله یارانه نقدی ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی به حساب خانوارهایی که توسط وزارت رفاه تعیین و دهک بندی شده‌اند، واریز خواهد کرد که این اتفاق افتاد و حساب یارانه بگیران شارژ شد.

موضع دولت این بود که تا زمانی که بخواهد در مورد کالابرگ الکترونیک زیرساخت‌های لازم را مهیا و اجرایی کند، با توجه به زمانبر بودن آن فعلا پرداخت نقدی انجام داده است. آخرین اخبار درباره پرداخت کالابرگ را با هم در سایت فردا می خوانیم.

ابراهیم نجفی از سفر اعضای کمیسیون کشاورزی به گیلان خبر داد و اظهار داشت: رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و 7 معاون وزیر در حوزه جهاد کشاورزی و نیرو برای بررسی مشکلات 9 تیرماه به رشت سفر می‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه این مسئولان روز جمعه نیز به بررسی مسائل در آستانه‌اشرفیه می‌پردازند گفت: رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی و معاونان وزیر 12 ظهر وارد گیلان شده و در جلسه شورای اداری استان حضور می‌یابند.

نجفی به برنامه‌های سفر مسئولان به استان گیلان اشاره کرد و ابراز داشت: بازدید از مراکز تحقیقاتی مرکز استان، بازدید از مرکز تحقیقات برنج، بازدید از مرکز تحقیقات تاسماهیان دریای خزر از جمله برنامه‌های مسئولان مذکور در سفر به استان گیلان است.

وی درباره پیگیری مجلس جهت جلوگیری از واردات بی‌رویه برنج خاطرنشان کرد: براساس قانون واردات برنج در 4 ماه از مرداد تا آبان‌ماه ممنوع است و اکنون طبق قانون محدودیتی برای واردات برنج وجود ندارد؛ مسلماً برنج مورد نیاز مردم نیز باید تأمین شود.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته ممکن است با این اقدام بخشی از کشاورزان شمال کشور متضرر شوند گفت: به سبب نیاز مردم به برنج وزارت جهاد کشاورزی مجبور است مجوز واردات برنج را صادر کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با اشاره به مشکلات برنجکاران اذعان داشت: همواره به این شکل بوده که در زمان برداشت برنج قیمت‌ها پایین است و زمانی که برنج از دست کشاورز خارج می‌شود 4 الی 5 ماه بعد افزایش قیمت برنج رقم می‌خورد.

نجفی درباره تأمین برنج با استفاده از ارائه یارانه به مردم افزود: در قانون بودجه سال 1400 دولت حدود 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات کالای اساسی اختصاص داده بود که عملاً به 13 میلیارد دلار رسید و در قانون بودجه امسال 9 میلیارد تومان برای ارز ترجیحی اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: همچنین این اختیار را به دولت دادیم که یا ارز 4 هزار و 200 تومانی را مجدداً به واردات کالای اساسی اختصاص دهد و یا در صورت حذف آن کالابرگ الکترونیکی ارائه کرده و قیمت کالاهای اساسی به قیمت شهریورماه سال 1400 باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه دولت ارز ترجیحی را حذف و به شکل نقدی به حساب مردم واریز کرد گفت: در جلسه‌ صحن غیرعلنی با وزیر جهاد کشاورزی آقای ساداتی‌نژاد اعلام داشت که هنوز زیرساخت ارائه کارت الکترونیکی فراهم نیست.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد تا فراهم شدن این زمینه‌ها ناچار به پرداخت یارانه به شکل نقدی هستیم افزود: یکی از دلایل ایجاد تورم در بازار نیز ورود نقدینگی است لذا دولت در تلاش است تا کالاهای اساسی را به شکل کالابرگ ارائه کند.

چندیش پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا تیرماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی تیرماه به حساب سرپرستان خانوار وایرز شد. مشخص نیست چه زمانی مشکل یارانه نقدی حل خواهد شد. وحیدی، وزیر کشور گفت: تا وقتی کالابرگ‌ها آماده توزیع شوند واریز یارانه به شکل نقدی ادامه خواهد داشت. اما یارانه قطعا به طور جدی با کالابرگ پرداخت خواهد شد.

کالا برگ به زودی به دست مردم می‌رسد

جانشین معاون رفاه در وزارت تعاون گفته قرار است یارانۀ نقدی در قالب یک پلتفرم، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با آن بتوانند از فروشگاه‌ها خرید کنند. علی شهیدی گفته پرداخت یارانه‌ها فقط یک بخش از تورم را پوشش می‌دهد و تبدیل یارانۀ نقدی به کالابرگ نیز تأثیری بر تورم نخواهد داشت. عبدالملکی، وزیر سابق رفاه، پیش‌تر گفته بود برنامه اصلی دولت که در متن بودجه هم آمده، «کالابرگ الکترونیک» است، تا افراد با همان کارت بانکی به برخی فروشگاه‌ها مراجعه و مقدار مشخصی کالا را با قیمتِ قبل از افزایش‌ها دریافت کنند.

تغییرات یارانه نقدی از چه زمان اعمال خواهد شد؟

«احسان خاندوزی» اظهار داشت: در خصوص زمان تغییر یارانه ها و افزایش میزان پرداخت یارانه‌ها، هیچ تاریخ دقیقی تعیین نشده است. وی همچنین در خصوص افزایش قیمت بنزین، تاکید کرد: تاکنون تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است. روز گذشته در برخی اخبار ادعا شد که قرار بوده از آذرماه میزان مبلغ پرداختی یارانه به مردم به دو برابر افزایش پیدا کند که به دلیل برخی مشکلات برای صدور کارت اعتباری انجام آن به دی ماه موکول شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت برای پرداخت یارانه کالایی منتظر گزارش نهایی دوره آزمایشی سامانه‌های کالابرگ است.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها