کد خبر : 78347

بانک مرکزی قیمت جدید خرید و فروش دلار، یورو و دیگر ارزها را در صرافی های تحت نظارت خود را در تاریخ سه شنبه 14 تیرماه ۱۴۰۱ اعلام کرد.

نرخ‌های میانگین موزون بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده توسط بانک و صرافی‌های مجاز تحت نظر بانک مرکزی است.

 امروز سه‌شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۷ هزار و ۸۰۱ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۵۲۵ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۷۲۲ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۴۳۷ تومان قیمت خورده است.

قیمت دلار

 دلیل افزایش قیمت درهم در چند روز اخیر در کنار عوامل بنیادی رخ داده در اقتصاد امارات، به افزایش تقاضای احتیاطی در بازار ایران برمی‌گردد. برخی از واردکننده‌گان و فعالان اقتصادی به دلایل مختلف، تقاضای آتی خودشان را جلو انداخته و تصمیم به واردات گرفته‌اند. این منبع مطلع اعتقاد دارد انتظارات تورمی و چشم‌انداز مبهم در حوزه‌های سیاست خارجی ازجمله دلایل ورود تقاضای احتیاطی به بازار است. طبیعتا با افزایش حواله درهم، قیمت اسکناس دلار در بازار تهران نیز جابجا می‌شود ولی چرا بازارساز تمایلی به تغییر قیمت در صرافی ملی را ندارد؟

شنیده‌ها حکایت از این دارد که بانک مرکزی در خصوص درهم و اسکناس دلار، دو تحلیل متفاوت دارد. درمورد اسکناس اعتقاد دارد وقتی در بازار متشکل قیمت در سطح ۲۵ تومان است و صادرکننده در این قیمت حاضر به عرضه است. بنابراین قیمت اسکناس ۲۹ هزار تومانی پشتوانه بنیادی ندارد و محصول هیجان و انتظارات کوتاه‌مدت است.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها