کد خبر : 77203

پرسپولیس پس از پنج قهرمانی متوالی این بار کورس قهرمانی را به استقلال باخت.

به گزارش فوتبال 360، قهرمانی متوالی و یک روند باثبات عواملی بود که پرسپولیسی‌ها را به قهرمانی ششم امیدوار کرده بود.

پرسپولیس این فصل در بیشتر هفته‌ها یک گام عقب‌تر از استقلال قرار داشت، این عقب ماندن هم اما هواداران این تیم را از قهرمانی ناامید نکرده بود.

باخت به سپاهان اما تیر خلاصی بود به امید قهرمانی قرمزها. پرسپولیسی‌ها حالا پس از ۵ قهرمانی شاهد جشن قهرمانی در اردوی حریف هستند، دلایل این ناکامی چه بود؟

از دست دادن سه مهره کلیدی

احمد نوراللهی، محمدحسین کنعانی‌زادگان و شهریار مغانلو، سه بازیکن تاثیرگذار پرسپولیس در ابتدای فصل از این تیم جدا شدند. یحیی گل‌محمدی هرگز نتوانست جای خالی این ۳ بازیکن را پر کند و نبود این مهره‌های کلیدی در طول فصل کاملا به چشم آمد. علاوه بر نبود این مهره‌ها باید به افت شدید حامد لک که دروازه پرسپولیس را به پاشنه آشیل این تیم تبدیل کرد، اشاره داشت. خط دفاع پرسپولیس در غیاب کنعانی‌زادگان هرگز آن دژ محکم فصول قبل نشد و تیمی با این وضعیت دفاعی معمولا به قهرمانی نمی‌رسد.

خریدهای ناکارآمد

یحیی گل محمدی در این فصل هم نشان داد چندان نمی‌شود روی خریدهای او حساب باز کرد. مقایسه عملکرد بازیکنان جدید استقلال و پرسپولیس شاید کافی باشد که به دلیل قهرمان شدن استقلال و قهرمان نشدن پرسپولیس رسید. نه خریدهای ابتدای فصل یحیی و نه خریدهای نیم فصل هیچکدام نتوانستند در حد یک ستاره باشند.

 

فاصله از ذهن برنده

پرسپولیسی‌ها امسال با روی دیگری از تیم شان روبرو شدند. تیمی که پس از هر نتیجه نگرفتن بهانه می‌آورد. «نمی‌خواهند ما قهرمان شویم» جمله‌ای بود که بارها از زبان مربیان پرسپولیس شنیده شد. همین ذهنیت پرسپولیس را از یک تیمی که در سال‌های قبل در هر شرایطی موفق می‌شد، دور کرد. به نظر می‌رسد قهرمانی‌های متوالی کمی هم بازیکنان تیم را اشباع کرده است و بازیکنان پرسپولیس آن ستاره‌های باانگیزه قبل نبودند.

یحیی گل‌محمدی

درست است که که گل‌محمدی با ۲ قهرمانی در لیگ و حضور در فینال آسیا کارنامه بسیار موفقی در پرسپولیس دارد اما به او در این فصل نمی‌توان نمره قبولی داد؛ خریدهای ناکارآمد، سردرگمی در انتخاب نفرات و تاکتیک و از بین بردن آرامش تیم در مقاطع مختلف، اشتباهات بزرگ یحیی در این فصل بود. یکی از نمونه‌های بارز ناکامی گل‌محمدی در این فصل به اتفاقات دربی برمی‌گردد. او هرگز نتوانست پس از دربی تیمش را مدیریت کند و به شرایط طبیعی برگرداند.

مصدومان پرشمار

پرسپولیس در این فصل در زمینه بازیکن داشتن تیم خوش شانسی نبود. عیسی آل‌کثیر، کمال کامیابی‌نیا و سیامک نعمتی بخش عمده‌ای از فصل را به دلیل آسیب دیدگی از دست دادند. وحید امیری، میلاد سرلک، فرشاد فرجی، حامد پاکدل، جلال حسینی، سعید آقایی، احسان پهلوان، امید عالیشاه و مهدی ترابی هم هر کدام چند هفته‌ای را از دست دادند. میزان مصدومان پرسپولیس در این فصل از میزان طبیعی بیشتر بود.

وجود یک رقیب قدرتمند

پرسپولیس با تمامی این مشکلات و ایرادها با میانگین امتیازی که هم اکنون دارد، می‌توانست در بسیاری از فصول لیگ قهرمان شود. این تیم اما در شرایط کنونی ۹ امتیاز با صدر فاصله دارد و این نشان می‌دهد حضور یک استقلال شکست‌ناپذیر شاید مهم ترین عامل قهرمان نشدن پرسپولیس به‌شمار می‌رود. پرسپولیس با همین وضعیت می‌توانست در لیگ‌های نوزدهم، هجدهم، هفدهم و شانزدهم قهرمان شود، در این فصل اما برای رقابت با تیم فرهاد مجیدی بهتر از تیم کنونی نیاز بود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها