کد خبر : 76386

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احتمالا آیین نامه رتبه بندی معلمان در جلسه هفته جاری دولت ابلاغ می شود، گفت که میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه بندی در سال جاری بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

رتبه بندی معلمان یکی از طرح هایی است که معلمان سال در انتظار اجرای آن بودند. رتبه بندی معلمان سرانجام در سال 1400 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و به صورت قانون درآمد. رتبه بندی معلمان ضمن ارج نهادن به جایگاه و تلاش معلمان موجب افزایش حقوق آنها نیز می شود. آیین نامه رتبه بندی معلمان نیز تدوین شده و باید در هیات دولت تصویب شود. رتبه بندی معلمان از ابتدای مهر ماه 1400 در نظر گرفته شده و از این تاریخ برای معلمان محاسبه خواهد شد.

میزان افزایش حقوق معلمان با رتبه بندی

علیرضا منادی در گفت و گو با ایسنا درباره زمان اجرای قانون رتبه بندی معلمان گفت: لایجه رتبه‌بندی معلمان در ۲۵ اسفند سال ۹۹ توسط دولت وقت تقدیم مجلس شد و کمیسیون آموزش مجلس حدودا یک سال روی آن کار کرد. در این لایحه تغییرات اساسی به نفع معلمان اعمال شد و نهایتا در اواخر سال ۱۴۰۰ به تایید شورای نگهبان رسید.

وی ادامه داد: طبق این قانون وزارت آموزش و پرورش یک ماه برای تدوین آیین نامه اجرایی زمان داشت که بر اساس آن آیین نامه رتبه بندی معلمان در ۲۳ فروردین سال جاری تقدیم هیات دولت شد و در آنجا هم به کمیسیون عمومی رفت. کمیسیون عمومی دولت هم آیین نامه را به دو معاونت برنامه و بودجه و استخدامی ارجاع داد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در بررسی آیین‌نامه رتبه بندی معلمان حدود ۲۶ تغییر اعمال شد ‌تا در نهایت یک آیین‌نامه روان و خوبی تدوین شد، افزود: امروز دومین جلسه کمیسیون دولت برگزار می‌شود و احتمالا موانع نهایی رفع شده و مصوبه کمیسیون به هیات دولت ارسال خواهد شد. بعد از آن هیات دولت آیین نامه را ابلاغ کرده و شاید در جلسه چهارشنبه دولت ابلاغ شود. سپس حدودا تا اواخر خرداد این رتبه‌هایی که هیات‌های ممیزه براساس سوابق معلمان که شامل ۸۳۰ هزار نفر می شود، اعلام خواهد شد.

منادی با تاکید بر اینکه «زمان اعمال رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ آغاز می شود» گفت: اعتبار پیش بینی شده برای اجرای رتبه بندی در بودجه امسال، ۳۸ هزار میلیارد تومان است و بودجه برای اجرای رتبه بندی از شهریور سال گذشته به بعد وجود دارد.

وی همچنین درباره اینکه از چه زمانی افزایش حقوق معلمان اعمال می شود، توضیح داد: قرار بود افزایش حقوق ها همزمان با رتبه بندی باشد که اکنون افزایش ۱۰ درصدی مصوب بودجه برای کارکنان دولت برای معلمان هم اعمال شده و زمانی که رتبه‌بندی اجرایی شود، آن موضوع هم در حقوق اعمال خواهد شد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: برای اعمال رتبه بندی و تاثیر آن در افزایش حقوق ها سه شاخص حق شغل، فوق العاده شغل و حق شاغل از آیتم های کارگزینی استخراج کرده و محاسبه می کنند لذا میزان افزایش ها بر اساس رتبه بندی و ۱۰ درصد افزایش کارکنان دولت ‌از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

منادی در پایان گفت که در آیین نامه رتبه بندی معلمان درخواست های معلمان اعمال شده و معوقات هم از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ محاسبه و پرداخت خواهد شد.

بررسی رتبه بندی معلمان در کمیسیون دولت ادامه دارد

همچنین صادق ستاری‌فرد سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس درباره بررسی وضعیت آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در هیأت دولت و در واکنش به این موضوع که در فضای مجازی، مطالب غیر مستندی منتشر شده است مبنی بر اینکه آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در دولت در دست‌انداز قرار گرفته است، اظهار کرد: مباحث کارشناسی آیین‌رتبه‌بندی معلمان در حال انجام است.

وی ادامه داد: در اولین جلسه، سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و معاون حقوقی ریاست‌جمهوری و 2 نفر از نمایندگان مجلس حضور داشتند و مباحث بحث شد و نقاط قوت و ضعف آیین‌نامه مطرح شد و بیشتر کلیات آیین‌نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ستاری‌فرد افزود: جلسات استمرار دارد و ان‌شاءالله در بازه زمانی کوتاه نهایی شود تا اصلاح نظام پرداخت مبتنی بر شایستگی‌ها، رضایت‌مندی شغلی معلمان و ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی محقق شود.

پرداخت مطالب رتبه بندی معلمان با صدور احکام

همچنین عباس نجار، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش، در آیین تجلیل از معلمان نمونه استان بوشهر افزود: از این جمعیت ۸۰۶ هزار نفر کسانی هستند که تا اسفند ماه حقوق دریافت کرده و به غیر از این جمعیت ۶۱ هزار نفر نیروی بازنشسته در نیمه دوم سال گذشته هستند که این افراد نیز مشمول این قانون می شوند.

وی در باره اجرای قانون رتبه بندی معلمان برای کارکنان اداری اظهار کرد: همه کارکنان اداری که از بخش آموزشی وارد بخش اداری شدند و به عنوان ۲۳۰ معروف و مشمول بخشنامه ۱۳۵۸ هستند (یعنی به دلیل نبود نیرو از معلمان برای تصدی پست اداری استفاده شده‌است) مشمول این قانون می شوند.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها