کد خبر : 76157

آخرین خبر از زمان قابل برداشت شدن یارانه نقدی جدید

آخرین خبر از زمان قابل برداشت شدن یارانه نقدی جدید

یارانه نقدی جدید به مبلغ 300 و 400 هزار تومان به ازای هر نفر در حالی به حساب یارانه سرپرستان خانوار واریز شده که این یارانه فعلا قابل برداشت نیست.

یارانه نقدی جدید از 19 اردیبهشت به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. مبلغ یارانه نقدی جدید 300 و 400 هزار تومان است. یارانه نقدی جدید 400 هزار تومانی به 3 دهک کم درآمد کشور پرداخت می شود. یارانه نقدی جدید جایگزین یارانه های گذشته به حساب می آید. یارانه نقدی جدید با مبلغ افزایش یافته تا زمان تعیین تکلیف کالابرگ الکترونیک پرداخت خواهد شد.

یارانه نقدی جدید به زودی قابل برداشت می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تا پایان اردیبهشت‌ماه درخصوص زمان برداشت مبالغ واریزی یارانه به حساب خانوارها تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز دولت در جمع خبرنگاران درباره عادلانه‌سازی یارانه‌ها در پاسخ به این سؤال که "چه‌زمانی پول‌های واریزی قابل برداشت خواهد شد؟" گفت: تا آخر این ماه این موضوع تعیین تکلیف می‌شود.

مبلغ یارانه نقدی جدید بر اساس خانوار چقدر است؟

به گزارش ایسنا، با شروع واریز یارانه نقدی جدید ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی، برخی خانوارها در مبلغ دریافتی با ابهاماتی مواجه شده‌اند که در این رابطه توضیحاتی ارائه خواهد شد.

اول اینکه، تا پیش از این حدود ۷۸ میلیون ایرانی در ماه، یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کردند که از آبان ۱۳۹۸ با اصلاح قیمت بنزین،‌ از بین یارانه‌بگیران بیش از ۶۰ میلیون نفر گزینش شده و یارانه معیشتی به حساب آنها واریز می‌شد که رقم آن بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان برای خانوارهای یک نفره تا پنج نفر و بالاتر اختصاص پیدا می‌کرد، اما از این پس دیگر تحت این عناوین یارانه‌ای واریز نشده و فقط با ارقام جدید که فعلا بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است، پرداخت صورت خواهد گرفت.

دولت مبلغ یارانه جدید را به ازای ۹ دهک درآمدی و برای ۷۲ میلیون نفر پرداخت کرده است که در سه دهک پایین برای هر نفر مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و برای شش دهک بعدی به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان پرداخته شود. این واریز از شب گذشته انجام شده و به ازای دو ماه پرداخت صورت گرفته است و به تعداد اعضای خانوار هر مبلغی که برای یک ماه باید دریافت کند، دو برابر پرداخت شده است.

واریزی ماهانه یارانه نقدی جدید بین ۳۰۰ هزار تا 2 میلیون تومان

بر این اساس مثلا در خانوارهایی که در دهک اول تا سوم قرار دارند، برای یک نفر مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۸۰۰ هزار، خانوار سه نفره یک میلیون و ۲۰۰ هزار ، چهار نفره یک میلیون و ۶۰۰ هزار و پنج نفره 2 میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند.

برای دهک چهار تا ۹ نیز برای خانوار یک نفره ۳۰۰ هزار تومان، دو نفره ۶۰۰ هزار ، سه نفره ۹۰۰ هزار ، چهار نفره یک میلیون و ۲۰۰ هزار  و پنج نفره یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعلق خواهد گرفت.

برای دو ماه چقدر یارانه نقدی واریز شده است؟

اما با توجه به اینکه پرداخت اخیر،  برای دو ماه انجام شده است، مبالغ اعلام شده دو برابر خواهد بود، به این صورت که در دهک یک تا سه، خانوار یک نفره ۸۰۰ هزار تومان، دو نفره یک میلیون و ۶۰۰ هزار ، سه نفره دو میلیون و ۴۰۰ هزار، چهار نفره سه میلیون و ۲۰۰ هزار و پنج نفره چهار میلیون تومان دریافت کرده‌اند.

همچنین برای دهک چهار تا ۹ با در نظر گرفتن واریز دو ماه، برای یک نفره ۶۰۰ هزار تومان، دو نفره یک میلیون و ۲۰۰ هزار، سه نفره یک میلیون و ۸۰۰ هزار، چهار نفره دو میلیون و ۴۰۰ هزار و پنج نفره سه میلیون تومان واریز شده است.

خانوارها باید توجه داشته باشند که پرداخت انجام شده شب گذشته، دو مرحله‌ای و برای دو ماه بوده است و بعد از آن به صورت یک مرحله در هر ماه انجام خواهد شد.

در عین حال مبلغ واریزی ممکن است در برخی خانوارها کمتر از آنچه که اعلام شد، باشد، به این دلیل که آنها پیش از این، از وام یک میلیون تومانی که در زمان کرونا به یارانه‌بگیران اختصاص پیدا کرد، استفاده کرده‌اند و ماهانه از آنها قسط کم می‌شود. با توجه به اینکه دو مرحله یارانه پرداخت شده، دو قسط نیز از آنها کسر شده است. این یارانه فعلا قابل برداشت نیست و دولت زمان آن را اعلام خواهد کرد.

ثبت نام جدید یارانه نقدی انجام می شود

همچنین احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، در پاسخ به سؤالی در خصوص کسانی که قبلاً یارانه نمی گرفتند ولی الان تمایل به گرفتن یارانه پیدا کرده اند نیز گفت: به جهت اینکه دولت قائل به این است که در شناسایی افراد مستحق دریافت یارانه، ممکن است خطاهایی رخ داده باشد، این امکان فراهم است و مردم می توانند به سایت های مرتبط که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز های آینده اعلام خواهد کرد مراجعه کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود، اطلاعات تکمیلی در این خصوص و نیز سایر موارد، از فردا در اطلاعیه های رسمی ستاد اقتصادی دولت اعم  از نحوه اعتراض به عدم دریافت یارانه گرفته تا حتی میزان واریزی که دیشب و امروز انجام گرفت و اینکه از چه زمانی قابلیت برداشت خواهند داشت، اعلام خواهد شد.

وی گفت: برای اعتراض به عدم دریافت یارانه، عجله ای در کار نیست چرا که طبق دستور رئیس جمهور، حتی اگر دو ماه دیگر، افرادی مستحق دریافت یارانه تشخیص داده شوند، یارانه و کمک معیشتی آنها دقیقاً از همین روز شروع طرح، محاسبه و به حساب شان واریز خواهد شد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها