کد خبر : 75998

پاسخ صریح اسماعیلی فر درباره حضور در پرسپولیس

پاسخ صریح اسماعیلی فر درباره حضور در پرسپولیس

مدافع راست ملی‌پوش تیم فوتبال سپاهان در گفت‌وگویی به تمام ابهامات که پیرامون خودش و سپاهان وجود دارد، پاسخ داده است.

به گزارش "ورزش سه"، دانیال اسماعیلی‌فر در فصلی که به پنج هفته پایانی‌اش رسیده‌ایم، یکی از بازیکنان پرکار سپاهان بوده و فقط در مصاف با شهید اورکی اسلامشهر در مسابقات جام حذفی بود که در ترکیب اصلی قرار نگرفت. او علاوه بر حضور ثابت در مسابقات جام حذفی، در 25 مسابقه لیگ برتر به میدان رفته و در 6 مسابقه سنگین طلایی‌پوشان در لیگ قهرمانان آسیا هم در میان یازده مرد اصلی محرم نویدکیا بوده است.

حضور در اردوهای ملی هم بخش دیگری از برنامه سنگین این بازیکن در فصل 1401-1400 بوده است. سپاهان اما در این فصلِ فشرده و سنگین که در سه جام حضور داشت، نتوانست به اهدافش برسد تا فشار روی بازیکنان و کادر فنی تیم از سوی هواداران و رسانه‌ها بیشتر هم بشود.

با دانیال اسماعیلی‌فر مدافع ملی‌پوش سپاهان درباره فصلی که به هفته‌های پایانی آن رسیده‌ایم، در مورد مسائل مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم که این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

*در ابتدا از بازی برابر استقلال بگو. دیداری که باز هم موقعیت‌های خوبی برای کسب پیروزی داشتید ولی این امر درنهایت محقق نشد.

ما بعد از 6 بازی سنگین به یک بازی سنگین‌تر رسیدیم. هیجان بازی هم بالا بود؛ بالاخره با تیم صدر جدول بازی داشتیم. بعد از دو سال قرار بود در حضور هواداران‌مان بازی کنیم و این هم یک وجه دیگر از فشار بازی بود. اول بازی هم یک گل دریافت کردیم و فشار چند برابری به ما وارد شد، اما خدا را شکر توانستیم جبران کنیم. در مجموع بازی خوبی بود و با توجه به شرایطی که وجود داشت نتیجه مساوی، عادلانه بود. طوری نبود که یک تیم خیلی بهتر از تیم مقابل باشد.»

*انتظار می‌رفت سپاهان در این فصل با توجه به عملکرد خیره‌کننده در لیگ بیستم یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی باشد. همین اتفاق هم در هفته‌های ابتدایی رخ داد، اما سوال اینجاست که چه مسائلی باعث شد در نیم فصل شرایط تیم دگرگون شود و نتواند به کورس رقابت برای قهرمانی ادامه بدهد؟

ما امسال در سه جام حضور داشتیم. شما شرایط ما را در سه جام بررسی کنید؛ بازی آخر ما با الدحیل در‌ جام باشگاه‌های آسیا را ببینید. اگر توپ‌های ما گل می‌شد باز هم تا این حد ناجوانمردانه درباره سپاهان بد صحبت می‌شد و می‌گفتند ما سپاهانِ بد هستیم یا به یک سپاهانِ فوق‌العاده تبدیل می‌شدیم؟ ببینید ما چطور از جام حذفی حذف شدیم؛ در ضربات پنالتی حذف شدیم. تیمی ما را حذف کرد که به فینال رفت. پس ما تیم بدی نبودیم. در لیگ عملکرد، موقعیت سازی و مالکیت توپ ما را ببینید. دلیل این اتفاقات چه چیزی جز بدشانسی می‌تواند باشد؟ یعنی هیچ تیمی در هیچ دوره‌ای بدشانسی نداشته؟ می‌گویند کیفیت سپاهان پایین آمده؛ اگر کیفیت ما پایین آمده چرا آنقدر موقعیت می‌سازیم؟ چرا انقدر خوب بازی می‌کنیم؟ چرا همه انقدر از خوب بازی کردن سپاهان صحبت می‌کنند؟ ما شاید می‌توانستیم بد بازی کنیم و ببریم اما همه بگویند سپاهان چقدر خوب بازی می‌کند، اما منطق و قانون و واقعیت چیست؟

*مگر با محرم نوید ظهور یک مربی جدید را نمی‌دادند؟! 

مدافع راست سپاهان سپس با اشاره به انتقادهایی که نسبت به عملکرد محرم نویدکیا مطرح می‌شود، ادامه داد:« این‌همه از مربی ما انتقاد می‌شود؛ این‌ها به ناحق مطرح می‌شود. چطور سال گذشته بهترین مربی ایران بود؛ سبک جدیدی داشت و همه راجع به او صحبت می‌کردند و نوید ظهور یک مربی جدید را می‌دادند؟ با یک سال تا این حد نظرات باید تغییر می‌کند؟ در صورتی‌که کمترین تقصیر را دارد و تیمش این میزان موقعیت درست می‌کند. شما بازی ما و الدحیل را ببین. الدحیل یکی از خوب‌های آسیا و قطر است؛ در ۲۰ دقیقه اول ما باید چند گل می‌زدیم؟ وقتی توپ‌ها گل نمی‌شود مقصر قطعا خودمان هستیم؛ قطعا یکی از مقصران خود من هستم و باید تمرکزمان بیشتر باشد. اما وقتی از یک قدمی توپ به تیر می‌خورد و بیرون می‌آید، اما توپ آنها از آن سر به گل می‌رود چیزی جز بدشانسی نیست. در لیگ هم برای مثال به بازی رفت ما و استقلال برگردیم؛ چند گل به استقلال باید می‌زدیم؟ یا در بازی با پرسپولیس چند گل باید به این تیم می‌زدیم؟

*یک‌چهارم توپ‌هایمان گل می‎‌شد، الان جای استقلال بودیم 

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه بدشانسی سپاهان بالاخره تمام خواهد شد، اضافه کرد:« به هرحال اینها جزو فوتبال است، اما من مطمئن هستم که یک روز درست می‌شود و توپ‌هایمان به گل می‌رود و شرایط‌مان خیلی بهتر از چیزی که هست می‌شود. اگر یک‌چهارم از توپ‌های ما گل می‌شد، ما الان جای استقلال صدر جدول بودیم. اما مقابل استقلالی که سخت گل می‌خورد و کم موقعیت می‌دهد دیدید که ما توانستیم ۳-۴ موقعیت خوب درست کنیم. در بازی رفت هم دیدید که آنقدر موقعیت درست کردیم. پس ما تیم بدی نیستیم که آنقدر ناجوانمردانه درباره ما قضاوت می‌شود.»

* همان‌طور که گفتی سال گذشته از محرم نویدکیا به‌عنوان مربی‌ای صاحب سبک نام برده می‌‍شد اما او در این فصل به‌شدت از همه طرف تحت فشار قرار گرفت.

همه مربی‌های ایران خوب هستند و من کاری به مربیان دیگر ندارم. شما یک آدم عادی را در این میزان فشار بگذار؛ مگر می‌شود یک آدم انقدر تحت فشار باشد و چیزی نگوید و حرفی نزند؟ خیلی از هواداران ما خیلی از مسائل را نمی‌دانند. من یک یا دو یا پنج سال دیگر با این تیم قرارداد دارم و بعد می‌روم، اما محرم نویدکیا اسطوره باشگاه سپاهان است و ۹ جام برای شما بالای سرش برده است. اصلا من مقصر هستم اما یک روزی باید پای چنین آدمی بمانید. اگر می‌خواهید پای محرم نویدکیا نمانید، پای چه کسی می‌مانید؟ سپاهان هوادارانی دارد که من از نزدیک دیده‌ام و روزهایی که به استادیوم نمی‌آمدند من حس می‌کردم. مطمئن هستم هواداران واقعی سپاهان پای محرم می‌مانند. بازیکنان می‌آیند و می‌روند؛ سپاهان چقدر بازیکن عوض کرده است. اما واقعا اگر یک آدم منطقی باشد می‌داند سپاهان خوب بازی می‌کند. ما در ۲۲ روز ۶ بازی پرفشار انجام دادیم، از ۱۴ فروردین تا ۲۲ اردیبهشت ۷ بازی داشتیم و در آن فشار مقابل استقلالی که صدر جدول است و باخت نداده، آن عملکرد را داشتیم. واقعا حق سپاهان و محرم نویدکیا نیست که اینطور قضاوت شود. شما همان آدم‌هایی هستید که سال گذشته می‌گفتید محرم بهترین است و فوق‌العاده است، امسال اینطور؟ گرچه نتایج تاثیر زیادی در این اتفاقات دارد، اما ما با این شرایط و اینهمه بدبیاری و توپ گل نشدن‌ها هنوز سوم جدول هستیم.

*یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد محرم نویدکیا پس از ورود به دنیای مربیگری آرامش و خونسردی عجیب و غریب او در کنار خط است. شما که به او نزدیک‎تر هستید چطور می‌شود که یک مربی می‌تواند در فشار و هیجان مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و همین‌طور مسابقات فوتبال ایران همچنان خونسرد بماند و عدم موفقیت خود را به گردن عوامل بیرونی نیندازد؟ 

برای خود ما هم سوال است؛ آدمی که نه داد می‌زند و نه عصبانی می‌شود. اما شما از قیافه آدم‌ها می‌فهمید؛ عکس‌های روزی که به سپاهان آمد هست را با امروز مقایسه کنید. چه کاری برای سپاهان کند؟ خواست خودش را برای سپاهان فدا کند. شاید اگر من این حرف‌‌ها را می‌زنم بگویند می‌خواهد چاپلوسی کند، ولی من نه نیازی به این کار دارم و نه به دردم می‌خورد؛ چون ۲۵ هفته بازی کردم. در طول دو سالی که آقای نویدکیا سرمربی من است شاید دو ساعت با هم صحبت نکرده باشیم و فقط بحث‌های فنی بوده است. ایشان گفت من می‌روم؛ مگر خودتان دنبالش نیامدید و هشتگ راه نیانداختید؟ به هر حال او هم مثل همه ما ناراحت است. همه سپاهانی‌ها، باشگاه، هیئت مدیره، بازیکنان و هواداران ناراحت هستند. انتظارات زیاد بود اما اتفاقاتی افتاد که کنترل آن از دست ما خارج بود.

*به نظر تو اگر او هم مانند برخی مربیان لیگ برتر کنار خط سعی می‌کرد با داد و بیداد کارش را پیش ببرد، الان شرایط سپاهان متفاوت نمی‌شد؟

تفکرات آقای نویدکیا اینطور است و خودش هم چندین بار گفته است؛ دوره‌ای که مربی داد و فریاد بزند و جو بدهد گذشته است و اکثرا همه سعی می‌کنند منطق داشته باشند. او می‌خواهد یک مدل جدیدی از مربیگری را ارائه بدهد و این نیاز به زمان دارد. کسی که دومین سال مربیگری‌اش است آن هم در سپاهان عملکرد بدی نداشته است. الان سوم جدول هستیم و حتی شرایط دوم شدن هم داریم. سال گذشته هم که هفته آخر با دو امتیاز اختلاف قهرمان نشدیم. به نظر من آینده خوبی سر راه او هست.

*به نظر می‌رسد اگر نگوییم سخت‌ترین که در یکی از سخت‌ترین گروه‌های لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتید. عملکرد خودتان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

امسال همه‌ گروه‌ها سخت بود اما گروه ما به‌طور عجیبی پیچیده بود و همه تیم‌ها همدیگر را برده‌اند. اگر کمی خوش شانس‌تر بودیم حتی می‌توانستیم به‌عنوان تیم اول صعود کنیم. در بازی التعاون ۸۰ دقیقه نفره بازی کردن آن هم در عربستان و مقابل میزبان خیلی سخت است؛ در صورتی‌که آن خطا اصلا اخراج نداشت و اگر آن اخراج داشت هفته بعد هم برابر التعاون همان اتفاق افتاد اما بازیکن حریف را اخراج نکرد. نبود VAR خیلی اذیت کرد. هفته آخر هم مساوی به درد ما نمی‌خورد و مجبور بودیم انتحاری بازی کنیم. خیلی بدشانسی آوردیم. ما دو بازی پاختاکور را بردیم و پاختاکور در دو بازی التعاون میزبان را برد؛ میزبانی که شانس صعود داشت. پس ما تیم ضعیفی نبودیم.

*آنها پیشرفت می‌کنند؛ ما درجا تماشاگر پیشرفتشان هستیم 

اسماعیلی‌فر در بخش دیگری از صحبت‌هایش به نکته مهمی برای نزدیک شدن فوتبال ایران به فوتبال کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت:« ما می‌توانستیم دفاعی بازی کنیم و همه بازی‌ها را مساوی کنیم اما ما چیزی که واقعیت فوتبال است و تیم‌های عربستانی، قطری و شرق آسیا بازی می‌کنند؛ ارائه دادیم. ما هم باید خودمان را به سطح فوتبال آنها نزدیک کنیم، آنها خیلی از ما جلوتر هستند؛ امکانات، زمین، ورزشگاه و شرایطی را که برایشان به‌وجود می‌آورند؛ ببینید. شما الهلال یا الدحیل را ببینید‌. یک بازیکن الدحیل اندازه کل بازیکنان ما قیمت داشت. ما باید از یک جایی شروع به نزدیک شدن به این‌ها کنیم. ما واقعا فاصله گرفتیم. آنها در حرکت هستند و ما در جا پیشرفت آنها را تماشا می‌کنیم.»

اسماعیلی‌فر در فاصله 5 هفته مانده به پایان مسابقات لیگ برتر توانسته آمار فصل گذشته‌اش را تکرار کند و موفق به ثبت 4 گل و 4 پاس گل در جریان مسابقات شده است. او یکبار هم در جریان لیگ قهرمانان آسیا برای تیمش و محمدرضا حسینی در مصاف با پاختاکور به زیبایی موقعیت گلزنی ایجاد کرد.

 

*بله من هم با شما موافقم. بعد این انتظار وجود دارد که به‌عنوان مثال سپاهان پس از چند سال غیبت در لیگ قهرمانان آسیا به یک‌باره بیاید و قهرمان مسابقات شود. آیا شما موافق این دیدگاه هستید؟

دقیقا همین‌طور است. ما شاید از لحاظ استعدادی جزو بهترین‌های آسیا باشیم ولی آیا برای پیشرفت فقط استعداد کافی است؟ تیم‌های قطری را نگاه کنید. قطر الان میزبان جام جهانی است و قبل از آن قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. اتفاقاتی که برای تیم‌های قطری رخ می‌دهد و بازیکنان و مربی‌هایی که وارد لیگش می‌شوند؛ ببینید. تیم‌های عربستانی را ببینید؛ بازی که الهلال برابر چلسی انجام داد؛ ببینید. آنها خودشان را به سطح اروپا نزدیک می‌کنند و ما در سطح خودمان بازی می‌کنیم. معلوم است وقتی به بازی‌های آسیایی می‌روی نمی‌توانی حریف آنها شوی. به نظرم از یک جایی باید خودمان را به این کشورها نزدیک کنیم تا این فاصله بیش از حد زیاد نشود و یک روزی بشود ما به تیم درجه دو آسیا تبدیل شویم.

*میزبانی عربستان نکته دیگری که معمولا در رابطه با آن زیاد صحبت شده است. میزبانی آنها از دیدگاه شما چطور بود؟

از لحاظ میزبانی همه شرایط را به بهترین شکل برای ما فراهم کردند. فقط دو نکته منفی وجود داشت؛ یکی VAR بود که اگر وجود داشت خیلی چیزها فرق می‌کرد. حداقل در اخراج عزت یا دو سه صحنه داشتیم که اخراج مستقیم داشت؛ مثل بازی با الدحیل که اوایل بازی یکی از بازیکنان سید را زد یا صحنه‌ای که در بازی دوم بازیکن التعاون باید اخراج می‌شد. نکته دوم همزمان نبودن هفته آخر بود که می‌گفتند شهری که ما در آن بودیم یک استادیوم بیشتر ندارد و نمی‌توانند همزمان بازی‌ها را برگزار کنند.

*کیفیت بازیکنانی نظیر الونگا، ادمیلسون، ذی لوئیس، تاوامبا و .. در مقایسه با بازیکنانی که در لیگ ایران مقابل آنها بازی می‌کنی، چقدر متفاوت بود؟ 

قطعا کیفیتی که بازیکنان خارجی آنها دارند متفاوت است. ما با یک خارجی بازی می‌کردیم اما بازی آنها را ببینید؛ سه بازیکن خارجی الدحیل را از آنها بگیرید، تبدیل به یک تیم معمولی می‌شود یا خارجی‌های التعاون را بگیرید و ببینید تبدیل به چه تیمی می‌شود. اینها واقعیت‌هایی است که باید قبول کنیم؛ ما پول آوردن چنین بازیکنانی را نداریم و وقتی پول این را نداشته باشیم همینطور هم می‌شود. تیم قطری اینهمه پول به همچین بازیکنانی می‌دهد که این بازی‌ها را برایش دربیاورند و آنها هم همین کار را می‌کنند. اگر نکنند سال بعد بازیکنان را تغییر می‌دهند و کسانی را می‌آورند که کاری که می‌خواهند؛ انجام بدهند.

*در مورد تیم ملی بگو و احساسی که از اولین حضور در ترکیب تیم ملی داشتی؟

در اردوی آخری که آقای اسکوچیچ من را دعوت کرد برای خودم از لحاظ فنی یکی از بهترین اردوهایی بود که در آن حضور داشتم، چون خیلی چیزها یاد گرفتم و اردو برای من در بهترین حالت تمام شد. این هم به‌خاطر این بود که بالاخره توانستم برای تیم ملی بازی کنم و این یکی از بهترین حس‌های زندگی‌ام بود.

*فصلی که در حال اتمام آن هستی برای تو به نظر می‌رسد بسیار خسته کننده بوده است. از اردوی تیم ملی در کیش و بحرین تا حضور در سه جام همراه با سپاهان. این فصل برایت چطور گذشته است؟ 

من از مهرماه که لیگ شروع شد تا الان در هفت ماه ۳۳ بازی برای سپاهان کرده‌ام؛ ۲۵ بازی در لیگ، ۲ بازی در جام حذفی و ۶ بازی در جام باشگاه‌های آسیا. ۳۳ بازی را ۹۰ دقیقه بازی کردم و فکر می‌کنم یک بازی فشار خستگی کاملا بر من و امید و بقیه بچه‌ها غلبه کرد و آن هم به این دلیل بود که ما بعد از 6 بازی سنگین وقت برای ریکاوری نداشتیم و با استقلال بازی کردیم. 

*اگر به نمره استناد می‌کنید، همه نمره‌ها را ببینید نه یک بازی را!

بخش بعدی صحبت‌های اسماعیلی‌فر در پاسخ به این سوال به‌صورت خاص با اشاره به عملکردش در مصاف با استقلال مطرح شد و در اینباره تاکید کرد:« شاید اگر بازی یکی دو روز عقب‌تر بود شرایط بدنی، فنی و روحی و روانی بهتری داشتیم. در بقیه بازی‌ها فکر نمی‌کنم بد بازی کرده باشم؛ اگر عالی بازی نکرده باشم، خوب و نرمال بازی‌ کرده‌ام. می‌توانید آمارها را بررسی کنید. اگر امروز می‌گویند طبق آمار در بازی با استقلال ضعیف بازی کرده‌ام، پس آمار همه بازی‌ها را دربیاورید‌. خیلی حرف‌ها زده می‌شود که نمرات بازی با استقلال در سایت‌های مختلف پایین است؛ اگر واقعا به نمره استناد می‌کنید همه‌ نمره‌ها را ببینید نه فقط نمره یک بازی را.»

*قراردادت این فصل تمام می‌شود ولی از همین حالا صحبت‌هایی در رابطه با مقصد احتمالی‌ات در فصل آینده مطرح شده است و از پرسپولیس به‌عنوان تیم فصل آینده تو یاد می‎‌شود. آیا چنین چیزی درست است؟

قراردادم پایان فصل تمام می‌شود اما تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم فقط یک تیم به من پیشنهاد داده است که بخواهم با آن قرارداد ببندم و آن هم تیم خودم سپاهان است. تا این لحظه هیچ پیشنهاد دیگری نگرفته‌ام که بگویم می‌خواهم به فلان تیم بروم. فقط سپاهان پیشنهاد داده که آن هم گفته‌ام پنج بازی تمام شود و بنشینیم درباره قرارداد و آینده صحبت کنیم. مطمئن هم باشید تا لحظه‌ای که در سپاهان باشم چه یک دقیقه دیگر و چه تا 10 سال دیگر، تمام فکر و ذکرم سپاهان است. دقیقا کاری که برای ذوب آهن و تراکتور کردم همین بود. من سرباز تراکتور بودم و تا آخرین روزی که بازی کردم و با تراکتور قرارداد داشتم با تمام وجود بازی کردم، همین کار را برای ذوب آهن کردم و همین کار را برای سپاهان هم می‌کنم. اگر قسمت شد و شرایط فراهم بود انشاالله سال‌های دیگر هم در سپاهان بازی می‌کنم و اگر فراهم نبود و قسمت چیز دیگری بود سپاهان یکی از بهترین خاطرات زندگی‌ام می‌شود و همیشه مدیونش هستم. اما الان هیچ چیزی مشخص نیست؛ چون من نه نظر باشگاه را درباره خودم می‌دانم و نه باشگاه نظر من را می‌داند؛ چون هیچ صحبتی با هم نکرده‌ایم. فقط یک پیشنهاد لفظی بود که به من گفتند برای فصل بعد آخر فصل بنشینیم و مذاکره کنیم. من هم با تمام میل استقبال می‌کنم، چون دو سال در سپاهان راحت بودم و آرامش داشتم و هم اینجا یکی از بهترین باشگاه‌های ایران است. اگر به توافق رسیدیم قطعا در سپاهان می‌مانم و اگر به توافق نرسیدیم آن زمان تصمیم دیگری برای زندگی‌ام می‌گیرم.

*پس هواداران سپاهان می‌توانند امیدوار باشند که تو را فصل آینده هم در تیم محبوبشان ببینند؟

قطع به یقین همین‌طور است. فوتبال یک چیز نسبی است و من نمی‌توانم بگویم الان به سپاهان می‌آیم. شاید دو روز دیگر چون من بازی با استقلال خوب بازی نکردم، نظر مربی عوض شود و بگوید من دانیال را نمی‌خواهم. قطعا سپاهان جزو اولویت‌های من است اما همان‌طور که باشگاه شرایطی دارد، من هم شرایطی دارم. الان همه فکر می‌کنند شرایط مالی است؛ در صورتی‌که اینطور نیست و می‌توانید هم از آقای نویدکیا بپرسید و هم از آقای فتاحی. قطع به یقین شرایطی من دارم و شرایطی هم آنها. باید صحبت کنیم و ببینیم آخر فصل قسمت چه می‌شود.

*پس تاکنون پیشنهادی هم نبوده است؟

پنج هفته به پایان لیگ مانده و طبیعی است که هیچ تیمی به من پیشنهاد ندهد چون همه سرگرم بازی‌های خودشان هستند. پیشنهاد برای پایان فصل است و اگر پیشنهادی داشته باشم درباره آن فکر می‌کنم. خوشحال می‌شوم اگر عملکردم طوری باشد که آخر فصل پیشنهاد داشته باشم اما اول باید تکلیفم را با سپاهان مشخص کنم.

*حرف پایانی؟

از آقای نویدکیا ممنونم که به من اعتماد کرد و در همه بازی‌ها به من بازی داد. خیلی روزها خوب نبودم اما پشتم ایستاد و کمکم کرد و شرایط را برایم طوری رقم زد که بتوانم با اعتمادبه‌نفس و راحت بازی کنم. امیدوارم پنج بازی آخر هم اگر بازی کردم خوب بازی کنم و اگر هم بازی نکردم تیم نتیجه بگیرد و به چیزی که استحقاقش را داریم؛ برسیم.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها