کد خبر : 63974

بعد از بازگشت تیم ملی فوتبال از منامه، مصاحبه شهاب عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون فوتبال درباره تغییر کادرفنی تیم ملی، یک پیام روشن داشت و آن اینکه «سرمربی تیم ملی فوتبال تا پیش از دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی تغییر خواهد کرد.»

به گزارش ایران ورزشی، هرچند به نظر می‌رسد بسیاری از کارشناسان یا هواداران فوتبال، مخالف تغییر اسکوچیچ در این مقطع زمانی هستند و ترجیح می‌دهند که حداقل مرحله دوم مقدماتی را هم تیم ملی، با همین سرمربی پشت سر بگذارد اما واقعیت این است که فدراسیون فوتبال تصمیم نهایی خود را برای تغییر سرمربی گرفته است.

همین موضوع هم باعث شده که خبرهای مختلفی از احتمال رایزنی عزیزی‌خادم با علی دایی یا حتی کی‌روش برای نشستن روی نیمکت تیم ملی مطرح شود که البته همه این خبرها، در حد شایعاتی بیش نیست و عملاً امکان ندارد که هیچ‌یک از آنها جایگزین اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران شوند.

از حالا تا شروع مرحله دوم مقدماتی جام جهانی، کمتر از سه ماه فرصت باقی مانده است. بخش قابل توجهی از این مدت زمان باقی مانده، به برگزاری لیگ فوتبال اختصاص خواهد داشت و کادرفنی تیم ملی امکان در اختیار داشتن تیم یا برگزاری اردو را ندارد و شاید در محاسبات زمانی این فرصت را به ریاست و هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال بدهد که گزینه‌های مختلف را برای هدایت تیم ملی مورد ارزیابی قرار دهند.

با تکیه بر این موضوع که ترکیب فنی تیم ملی در رقابت‌های منامه تقریباً مشخص شده و هر سرمربی جدیدی که برای تیم ملی انتخاب شود، با همین ترکیب امتحان پس داده می‌تواند افکار فنی خود را در زمین مسابقه پیاده کند.

این مواردی است که در حال حاضر ریاست فدراسیون فوتبال را متقاعد کرده که تغییرات مدنظر خود را در کادرفنی تیم ملی ایجاد کند. پیش از هر تصمیمی اما عزیزی‌خادم با انتخاب بیژن ذوالفقارنسب به عنوان ریاست کمیته فنی و جوان‌سازی اعضای این کمیته و اضافه شدن افرادی مثل مجید نامجومطلق، کمیته فنی را هم به مذاکرات و بررسی‌هایی که قرار است از سوی رئیس و هیأت رئیسه صورت بگیرد، اضافه خواهد کرد.

مهم‌ترین سؤال اما این است که چه کسی قرار است جایگزین اسکوچیچ شود؟ بخصوص بعد از پیروزی تیم ملی در چهار مسابقه پیاپی در منامه، که افکار عمومی با اسکوچیچ همراه شده است، انتخاب جانشین برای اسکوچیچ سخت‌تر از هر زمان دیگری خواهد بود.

در این راستا سؤالات کلیدی که درباره تغییر سرمربی مطرح می‌شود این است که تغییرات مدیریت عالی ورزش در پی تغییر ریاست جمهوری، تا چه اندازه می‌تواند بر انتخاب سرمربی تیم ملی تأثیرگذار باشد؟ آن هم برای فدراسیونی که بارها شعار جدایی تصمیماتش از سیاست را مطرح کرده است و به این موضوع تأکید داشته که اجازه دخالت هیچ مدیر ورزشی عالی‌رتبه‌ای را در انتخاب‌هایش نخواهد داد. عزیزی‌خادم همچنان به این موضوع تأکید دارد و انتخاب کمیته فنی به حضور بیژن ذوالفقارنسب و مشاوران فنی مختلف در بررسی گزینه‌های جایگزین اسکوچیچ هم بدون شک همین موضوع خواهد بود.

نباید فراموش کنیم که فدراسیون عزیزی‌خادم در شرایط فعلی برای تغییر سرمربی تیم ملی از چند جهت تحت فشار است. یاران اسکوچیچ از یک سو با مطرح کردن گزینه‌های عجیب و غریب سعی دارند انتقادهای زیادی را نسبت به فدراسیون به راه بیندازند و از سوی دیگر مردمی که حالا بعد از موفقیت تیم ملی موافق حضور اسکوچیچ در دور بعدی مسابقات مقدماتی هستند و بدون شک انتخاب جایگزین او را برای فدراسیون فوتبال سخت‌تر می‌کنند.

گزارش از: بهناز میرمطهریان

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها