کد خبر : 62727

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره فرآیند و فازبندی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در این خصوص گفت: بعد از فاز دو که هفته اول تیر ماه پایان می‌یابد، وارد فاز سوم می‌شود.

یکشنبه (امروز) هم جلسه مهمی در زمینه ارزیابی واکسن‌های داخلی داریم که بتوان درباره تزریق واکسن با این واکسن‌ها تصمیم‌گیری کرد. با توجه به قراردادهایی که برای واکسن‌های خارجی بستیم و امیدی که برای واکسن‌های داخلی داریم، امیدواریم از نیمه دوم تیر ماه به بعد ماهیانه بین ۵ تا هفت میلیون واکسن به دست‌مان برسد.

وی افزود: از اواخر مرداد ماه نیز می‌توانیم معلمان، اساتید دانشگاه‌ها و... را واکسینه کنیم. زیرا از ابتدای مهر احتمال زیاد به سمت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها می‌رویم و بعد هم مشاغل پرخطر مانند رانندگان اتوبوس، تاکسی، اسنپ، مراکز تجمعی مانند زندان‌ها، پادگان‌ها و... را واکسینه کنیم. در عین حال ان‌شاءالله می‌توانیم از اول شهریور ما وارد فاز چهارم شده و واکسیناسیون عمومی برای افراد زیر ۵۰ سال را آغاز کنیم.

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، درباره زمان تزریق واکسن برای افرادی که به کرونا مبتلا شدند، گفت: چهار هفته بعد از پایان بهبودی‌شان می‌توانند واکسن تزریق کنند. افرادی هم که واکسن را تزریق می‌کنند، ویروس فعالی وارد بدن‌شان نمی‌شود و خطری ندارد اما باید پروتکل‌ها را رعایت کنند تا سطح ایمنی‌شان بالا بیاید. دو هفته بعد از تزریق دوز دوم، خیالمان راحت می‌شود که به ایمنی بالایی برسند. در عین حال توصیه می‌کنم که اولین واکسنی که به دستمان رسید و مورد تایید وزارت بهداشت است، تزریق کنیم و اصلا دنبال اسم و ... نرویم. عوارض خفیف واکسن هیچ است و حتما توصیه می‌کنم که افراد واکسن تزریق کنند.

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها