کد خبر : 56414

بررسی بازار خودروی پایتخت حاکی از راه افتادن آرام و تدریجی معاملات پس از رکودی طولانی است.

به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا، این روزها پس از تلاطماتی که هفته گذشته شورای رقابت با اعلام نحوه قیمت‌گذاری جدید خودروها اعلام کرده بود و شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم، بازار به آرامش رسیده و قیمت‌ها مجدد شیب نزولی به خود گرفته است.

کارشناسان معتقدند:‌ هر خبری در بازار سرمایه می‌تواند واکنش بازار خودرو را به دنبال داشته باشد، زیرا خودرو نیز در سال‌های گذشته به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است.

جو روانی حاصل از اعلام قیمت‌گذاری های جدید از سوی شورای رقابت سبب شده بود تا دارندگان خودرو قیمت‌های بالاتری مطالبه کنند و در مجموع افزایش سه تا پنج میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی را شاهد باشیم.

با گذشت چند روز، نمایشگاه‌داران اعلام می‌کنند:‌ قفل معاملات اندکی باز شده، صاحبان خودرو حاضر به فروش هستند و اندک افرادی که نیاز واقعی دارند خودرو خریداری می‌کنند.

به گفته آنان، این روزها بازار قیمت‌هایی مشابه اواخر آبان‌ماه که شاهد افت بیش از ۳۰ درصدی قیمت‌ها بودیم را تجربه می‌کند.

کارشناسان معتقدند: تا پایان سال روند قیمتی همین‌طور خواهد بود و شاید در مقاطعی برخی اخبار بتواند تاثیرات اندکی در بالا یا پایین شدن قیمت‌ها داشته باشد.

به گزارش ایرنا، امروز هر دستگاه پراید در بازار بین ۱۰۲ تا ۱۰۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۹۳ میلیون تومان، سمند ال. ایکس ۱۸۰ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۱۸۰ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۱۰۹ تا ۱۱۰ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۱۱۸ میلیون تومان و دنا اتومات توربو با سقف شیشه‌ای ۴۱۰ میلیون تومان قیمت خورد.

همچنین در دسته مونتاژی‌ها نیز هر دستگاه سراتو به ۸۱۰ تا ۸۱۵ میلیون تومان، تیوولی ۸۱۰ میلیون تومان، هایما اس۷ به ۶۷۰ میلیون تومان و جک اس۵ به ۶۶۰ میلیون تومان قیمت دارند.

«نعمت الله کاشانی‌نسب»، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران در این زمینه به ایرنا گفت: پس از جنجال مطلب اعلامی رییس شورای رقابت در هفته گذشته که افزایش چهار تا پنج میلیونی خودروهای داخلی را به دنبال داشت، این روزها بازار در آرامش به سر می‌برد.

وی یادآور شد: این موضوع اما روی قیمت خودروهای مونتاژی و خارجی چندان تاثیرگذار نبود و این خودروها همچنان با افت ۲۵ درصدی نسبت به یک ماه و نیم گذشته قیمت دارند.

کاشانی‌نسب پیش‌بینی‌کرد:‌ در صورتی که عرضه خودروسازان افزایش یابد، قیمت خودرو بیش از پیش کاهش یابد.

وی ادامه‌داد: نرخ ارز حدود ۲۰ روزی است که در کانال ۲۵ هزار تومان باقی مانده و تاثیرگذاری کمی بر قیمت‌ها داشته است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها