کد خبر : 56266

رسول خطیبی که در طول دوران بازیگری یکی از مهاجمین خطرناک فوتبال ایران بود، برای مدت کوتاهی پیراهن استقلال را بر تن کرد.

به گزارش "ورزش سه"، استقلال و آلومینیوم اراک فردا و از ساعت 16:30 در استادیوم آزادی به مصاف هم می روند. رسول خطیبی در جدال هایی که با عنوان سرمربی ماشین سازی در فصل گذشته با آبی پوشان داشت، در هر دو دیدار رفت و برگشت موفق به کسب پیروزی شد و حالا امیدوار است بار دیگر موفق به متوقف کردن استقلال بشود.

خطیبی که فوتبال حرفه ای را از زادگاهش تبریز و تیم ماشین سازی آغاز کرد، پس از درخشش در لیگ آزادگان، راهی تیم پاس شد. او همیشه در تقابل هایش باعث آزار خط دفاعی استقلال و پرسپولیس می شد و در تقابل با سرخابی های پایتخت، چندین بار موفق به گلزنی شد.

در زمان حضور رولند کخ آلمانی در استقلال، علی فتح الله زاده تلاش زیادی برای به خدمت گرفتن رسول خطیبی انجام داد. مدیرعامل آبی پوشان که سخت به دنبال ترکاندن بمب در فصل نقل و انتقالات بود، در پی مذاکرات متعدد با پاس تهران، بالاخره به خواسته اش رسید و خطیبی را آبی پوش کرد.

فتح الله زاده در سال 81 و با اشاره به دلیل به خدمت گرفتن خطیبی در تیم استقلال گفت: من به هیچ وجه به فکر انتقال رسول به استقلال نبودم ولی در یک لحظه جرقه ای در ذهنم زده شد که خطیبی می تواند با توجه ویژگی هایش به کمک تیم ما بیاید. به خدمت گرفتن رسول خطیبی برای ما کار ساده ای نبود چرا که خیلی‌ها بدنبال او بودند. رسول همان بمب خبری استقلال بود که منفجر شد. انتقال رسول خطیبی به استقلال از فرمول پیچیده‌ای برخوردار بود چرا که ما برای در خدمت گرفتن او تلاش زیادی کردیم.

وی در ادامه افزود: از آنجا که خطیبی هم می توانست در لیست فروش پاس قرار گیرد. بهتر دیدیم که با مدیرعامل این باشگاه به مذاکره بنشینیم . این قضیه را اینگونه می شود تعبیر کرد که ما بر روی رسول خطیبی برای آینده باشگاه سرمایه گذاری کرده ایم.

شاید اگر بتوان میزان تورم در سال 81 و الآن را محاسبه کرد، رسول خطیبی به عنوان گران ترین نقل و انتقالات زمستانی فوتبال ایران شناخته شود. در دوره ای که هیچ باشگاهی برای دریافت رضایت نامه بازیکنان، حاضر به پرداخت مبلغی نمی شد، اما استقلال و پاس تهران این تابو را در فوتبال ایران شکستند.

در مذاکرات فشرده ای که میان مدیران عامل استقلال و پاس تهران یعنی علی فتح الله زاده و مصطفی آجورلو در کمیته ملی المپیک صورت گرفت، آجورلو حاضر به صدور رضایت نامه خطیبی شد و باشگاه استقلال نیز در قبال جذب خطیبی، مبلغ 250 میلیون تومان هزینه کرد.

با توجه به قیمت دلار در سال 81 که در محدوده 800 تومان بود، پروسه جذب خطیبی برای استقلال در آن زمان چیزی حدود 312 هزار دلار هزینه در پی داشت که اگر آن مبلغ را به نرخ روز دلار و با قیمت 25570 تومان، ارزش رسول خطیبی و هزینه انتقال او از پاس تهران به استقلالی چیزی در حدود 8 میلیارد تومان خواهد بود. مبلغی که برای جذب یک بازیکن در پنجره نقل و انتقالی زمستانی قابل توجه است.

به هر حال خطیبی که گرانترین بازیکن زمان خودش است، به تیم ملی نیز رسید و در تیم نهایی برانکو ایوانکوویچ قرار گرفت. او با تیم ملی راهی جام جهانی شد و برای ایران نیز به میدان رفت. صحنه بستن بازوبند کاپیتان تیم ملی آنگولا یکی از صحنه های ماندگار از خطیبی در فوتبال است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها