کد خبر : 55593

پس از پایان بازی پرسپولیس و اولسان هیوندای در دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا، می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به این رویارویی داشته باشیم.

به گزارش خبرورزشی، د ر حالی که پرسپولیس کاملاً شایسته کسب عنوان قهرمانی در آسیا بود اما متاسفانه در عین بدشانسی و البته برخی ناملایمات در فینال لیگ قهرمانان آسیا شکست خورد تا در یک قدمی رسیدن به جام قهرمانی دستش از این جام معتبر یک بار دیگر کوتاه شود.

استراتژی کلی و صحیح کادر فنی پرسپولیس در شروع بازی

کادر فنی پرسپولیس با توجه به حساسیت دیدار فینال و همچنین محرومیت چند بازیکن کلیدی‌اش، استراتژی اصلی خود را به طرز صحیح و درستی بر مبنای گل نخوردن و استفاده از اشتباهات احتمالی حریف استوار کرده بودند. برنامه‌ای که از سوی یحیی و همکارانش با توجه به شرایط موجود منطقی انتخاب شده بود و البته سرخ‌ها در این بازی و از همان شروع بازی در این زمینه جدیت لازم را هم از خود نشان دادند و حتی زننده گل اول بازی هم شدند.

کرنرهای پرسپولیس زیاد و متنوع ولی بدون ثمر

در این بازی به طرز چشمگیری پرسپولیس در زمینه کسب کرنر برتری فاحشی نسبت به حریف خود داشت و البته آنها با توجه به استقرارشان در این لحظات از بازی هم نشان دادند که برای کرنرها از قبل تمرینات لازم را انجام داده‌اند ولی متاسفانه علی رغم اینکه تنوع زیادی را در شکل ارسال کرنر ها از سوی نماینده کشورمان دیده شد ولی متاسفانه گلی را ندیدیم تا در کرنرها سودی عاید پرسپولیس نشود.

این ۲ دقیقه لعنتی

بعد از گل بسیار خوش موقعی که پرسپولیس به ثمر رساند همه به این امیدوار شدند که در پایان نیمه اول پرسپولیس قطعاً برنده به رختکن خواهد رفت و همین موضوع باعث فشار بسیار زیادی به نماینده کره خواهد شد اما متاسفانه آن دو دقیقه لعنتی از راه رسید و در یک غافلگیری و یک اشتباه محاسباتی از سوی احمد نوراللهی تیم کره‌ای صاحب ضربه پنالتی شد تا بازی در همان نیمه نخست با تساوی به پایان برسد اتفاقی که باعث شد تا حالا نوبت به تیم کره‌ای برسد که با برتری روانی بالاتر و بهتر به رختکن برود.

حریف کره‌ای شوتزن اما بی‌علاقه به گرفتن کرنر

از همان شروع بازی تیم اولسان علاقه بالای خود را به زدن شوت از پشت محوطه جریمه پرسپولیس نشان داد و آنها در این زمینه حتی توانستند تیر دروازه نماینده کشورمان را به لرزه در بیاورند، اما به همان اندازه که تیم کره‌ای اصرار زیادی به زدن شوت داشت این تیم هیچ انگیزه‌ای برای گرفتن کرنر و ضربات ایستگاهی دیگر و استفاده از این حربه در جریان بازی نداشت.

حسرتی به نام VAR 

به معنای واقعی در این بازی تک تک هواداران پرسپولیس همراه کادر فنی و بازیکنان این تیم دعا می‌کردند که ای کاش VAR وجود نداشت چرا که در هر دو صحنه‌ای که پرسپولیس گل خورد ابتدا داور دستور به ادامه بازی داده بود ولی این سیستم VAR بود که باعث شد داور تصمیم‌های قبلی خودش را وتو کند و دو ضربه پنالتی را که البته هر دوی آن‌ها هم صحیح بود را به ضرر پرسپولیس اعلام کند تا به این ترتیب حسرت بزرگی به نام VAR مانع برتری پرسپولیس در این بازی شود.

دیدار پرسپولیس و اولسان هیوندای

۵ تعویض اولسان در مقابل ۲ تعویض اجباری پرسپولیس

با توجه به شرایط بازی اولین تعویض بازی را کره ای ها انجام دادند و کادر فنی این تیم دو بازیکن را به طور همزمان در اولین تعویض خود به بازی آورد و سپس در ادامه آنها سه تعویض دیگر هم کردند تا در این زمینه مشخص شود که این تیم دارای نیمکت پر و پیمانی است و به راحتی از تمام داشته‌هایش در داخل زمین استفاده می‌کند، اما عکس این شرایط را پرسپولیس تجربه کرد و تعداد محرومان بالای این تیم دست یحیی و همکارانش را برای انجام تعویض حسابی در پوست گردو گذاشته بود تا در این زمینه شاهد یک جدال کاملاً نابرابر بین دو تیم باشیم و یادمان بیاید که AFC تا چه اندازه با فوتبال ما عناد و دشمنی دارد و کسی هم نیست که از حقانیت فوتبال ما دفاع کند.

لک در یک قدمی شاهکار

وقتی اعلام ضربه پنالتی به سود اولسان شد مسلماً همه نگاه‌ها به سمت حامد لک رفته بود و او نیز در این لحظه با رشادت تمام و بازی‌خوانی صحیح توانست ضربه جونیور برزیلی را مهار کند اما چه حیف که در برگشت توپ دقیقاً جلوی پای این بازیکن افتاد تا او گل اول خودش را به ثمر برساند. لک با گرفتن این ضربه پنالتی در بار اول تا یک قدمی شاهکار هم پیش رفت ولی بخت متاسفانه با او یار نبود.

نوع حملات متفاوت اولسان

تیم اولسان در این بازی و به خصوص در نیمه اول دو شرایط متفاوت را برای حمله کردن انتخاب کرده بود؛ آنها در جریان بازی از سمت راست خود و پشت سر سعید آقایی به ارسال‌های بلند به داخل محوطه ۱۸ قدم اقدام می‌کردند و در جناح چپ خود و در جایی که مهدی شیری حضور داشت بیشتر بازی ترکیبی را در دستور کار داشتند و سپس اقدام به شوخی می‌کردند.

واکنش پرسپولیس بعد از خوردن گل دوم

بعد از خوردن گل دوم وقتی که پرسپولیس دیگر فرصتی برای ادامه استراتژی کارش در نیمه نخست نداشت، آنها بیشتر از همیشه به نیمه حریف حرکت کردند و با بیرون کشیدن مهدی شیری و قرار دادن سیامک نعمتی در پست او از توان تهاجمی سیامک برای حمله کردن استفاده کردند و البته در این بین به بازی آوردن آرمان رمضانی بلندقامت هم به منظور زدن ضربات سر در پشت محوطه جریمه و به اصطلاح ساباندن توپ برای بازیکنانی که ازپشت سر او به محوطه ۱۸ قدم وارد می شدند مورد تاکید بود که البته این برنامه به غیر از یکی دو بار خیلی موفق عمل نکرد تا این برنامه یحیی سودی به حال پرسپولیس نداشته باشد.

حیف از گل زیبای عبدی

در پس شکست پرسپولیس متاسفانه گل زیبای مهدی عبدی نادیده گرفته شد. انصافاً وقتی گل عبدی را دیدیم اصلاً انتظار نداشتیم او این چنین با اعتماد به نفس بالا و دقیق پا به توپ حرکت و سپس گلزنی کند اما عبدی جوان بازهم در یک دیدار مهم آسیایی برای پرسپولیس گل زد تا ارزش‌های خود را نشان دهد، اما حیف که این گل سوخت.

گل مهدی عبدی در فینال لیگ قهرمانان آسیا

برنامه اولسان بعد از زدن گل دوم

اما تیم اولسان برنامه‌اش بعد از زدن گل کاملاً تغییر کرد و آنها تمرکز و توان خود را به درستی بر روی دفاع کردن با بیشترین نفرات و سپس استفاده از ضد حملات سریع گذاشتند. در این لحظات وقتی صحنه‌های بازی در این شرایط را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که تمام بازیکنان این تیم بعد از زدن گل دوم به خوبی در زمین خودی تجمع پیدا می‌کردند و بلافاصله بعد از به دست آوردن توپ به نیمه زمین پرسپولیس با سرعت حرکت می‌کردند تا در این زمینه آن‌ها را یک تیم حرفه‌ای و قابل احترام ببینیم. 

رابطه فشار روانی بالا با دو پنالتی که پرسپولیس مرتکب شد

بدون شک این بازی از نظر روانی فشار بسیار بسیار زیادی را به تک تک بازیکنان هر دو تیم و به خصوص پرسپولیسی‌ها به خاطر اینکه تا به حال تیمی از ایران قهرمان لیگ قهرمانان آسیا (علیرغم چهار دوره شرکت در بازی فینال) نشده است وارد کرده بود این فشار به قدری زیاد بود که حتی بازیکنی با تجربه مثل نوراللهی آنگونه مرتکب پنالتی می‌شود و در ادامه هم مهدی شیری چنین اشتباهی را مرتکب شد تا پرسپولیس فینال لیگ قهرمانان را با شکست به پایان برساند.

 
 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها