کد خبر : 55538

پرسپولیس به واسطه تکنولوژی کمک داور ویدیویی جام قهرمانی آسیا را از دست داد.

به گزارش ایلنا، اشتباهات داوری در فوتبال همیشه بخش مهمی از رقابت‌ها بوده و اتفاقاتی ماندگار در تاریخ این رشته ورزشی به واسطه همین تصمیمات اشتباه گرفته شده است. از زمان قدیم بحث استفاده از تکنولوژی برای کاهش اشتباهات داوری مطرح بوده که رئیس پیشین فیفا، سپ بلاتر تا روز پایان کارش با آن مخالف بود ولی با روی کار آمدن اینفانتینو تکنولوژی کمک داور ویدیویی موسوم به VAR وارد فوتبال شد و کم کم گسترش پیدا کرد تا اینکه به آسیا هم رسید.

در لیگ قهرمانان آسیای 2020 از مرحله یک چهارم نهایی شاهد استفاده از این تکنولوژی در ورزشگاه‌های قطری بودیم که میزبان مشترک رقابت‌ها بودند و نقش مهمی هم در تعیین سرنوشت رقابت‌ها داشت که نمونه بارزش بازی نیمه نهایی اولسان هیوندای با ویسل کوبه ژاپن بود که این تکنولوژی برنده بازی را تعیین کرد. گل آفساید ویسل کوبه توسط این تکنولوژی رد شد و یک پنالتی هم برای اولسان گرفته شد تا چهره تیم فینالیست تغییر کند.

دیروز هم در دیدار فینال میان پرسپولیس و اولسان، بازهم VAR چهره ویژه بازی بود و تعیین کننده ترین نقش را در نتیجه بازی داشت.

پرسپولیس در شرایطی که در دقایق پایانی نیمه نخست به واسطه فرصت طلبی مهدی شیری توانست گل اول بازی را به ثمر برساند و خودش را آماده پیروز به رختکن رفتن کرده بود که چند ثانیه مانده به پایان یک پنالتی برای اولسان گرفته شد.

این تصمیم توسط کمک داور ویدیویی به داور مسابقه اعلام شد و وی پس از باز بینی صحنه آن را تایید کرد تا جونیور نگرائو در دو مرحله دروازه حامد لک را باز کند و کار در نیمه نخست با تساوی تمام شود.

در نیمه دوم هم در دقیقه 53 یک ارسال از سمت راست روی دروازه پرسپولیس و خیز نگرائو برای زدن قیچی برگردان با خطای هند مهدی شیری نیمه کار ماند. صحنه ای که باز هم به VAR رفت و یک پنالتی دیگر به سود تیم کره‌ای گرفته شد تا نگرائو دبل خود را تکمیل کند.

این پایان اثرگذاری VAR در بازی امشب نبود. در دقیقه 86 بازی بود که احمد نوراللهی در محوطه جریمه اولسان سرنگون شد و بازیکنان پرسپولیس اعتقاد به پنالتی داشتند ولی بازهم VAR و داور مسابقه بودند که تصمیمی علیه پرسپولیس گرفتند.

در نهایت این 3 تاثیر VAR‌ روی بازی بود که شکست پرسپولیس و برتری و قهرمانی اولسان هیوندای را رقم زد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها