کد خبر : 54931

دنیای‌اقتصاد نوشت : سکه‌بازان در آستانه محدوده ۱۲ میلیون و ۳۰۰زار تومانی محتاط شدند. روز دوشنبه خریداران در بازار حضور فعالی نداشتند و افزایش فروش‌های معامله‌گران منجر به افت ۱۰۰ هزار تومانی فلز گرانبهای داخلی شد.

 سکه یک‌بار هم در هفته گذشته در محدوده ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی،‌ افت قیمت را تجربه کرده بود. به گفته فعالان، در بازار ارز هیچ نشانه افزایشی وجود نداشته است که سکه‌بازان با تکیه بر آن خریدهای خود را افزایش دهند. دلار روز دوشنبه به نوسانات کم‌دامنه خود پشت مرز ۲۶هزار تومانی ادامه داد.

در سومین روز هفته، رفتار معامله‌گران سکه احتیاطی شد و از موقعیت خرید عقب‌نشینی کردند. روز دوشنبه این فلز گرانبها ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، بازار در معاملات پشت خطی روز یکشنبه تا نزدیکی ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم بالا رفت، ولی بار دیگر در شکست محدوده مقاومتی یاد شده ناکام ماند.

این اتفاق موجب شد که بار دیگر به فروشندگان سکه افزوده شود و قیمت در مسیر نزولی قرار بگیرد. با این حال، احتیاط معامله‌گران از آنجا بیشتر مشخص می‌شد که سکه‌بازان تمایل زیادی هم نداشتند که دارایی‌های خود را با سرعت زیادی به فروش برسانند. به نظر می‌رسد سکه‌بازان دیروز تمایلی به خرید نداشتند، ولی همچنان حاضر نبودند که به راحتی سکه‌های خود را از دست بدهند. با توجه به حساسیت بازار نسبت به محدوده ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی می‌توان از آن به‌عنوان محدوده احتیاطی بازار سخن گفت.

به گفته فعالان، یکی از عوامل کاهنده قیمت سکه در روز دوشنبه نزول بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بود. طلا تا ساعت ۳ بعدازظهر تا نزدیکی ابتدای محدوده هزار و ۸۳۰ دلار پایین رفته بود. این در حالی بود که سکه‌بازان انتظار داشتند، طلا هفته را با افزایش قیمت آغاز کند. در بازار ارز هم دیروز متغیر افزایشی خاصی برای معامله‌گران سکه وجود نداشت. دلار دیروز ۲۰ تومان افت را به ثبت رساند و به بهای ۲۵ هزار و ۸۳۰ تومان رسید. از سمت و سوی درهم هم نشانه افزایشی خاصی به بازار داخلی مخابره نشد. نرخ حواله درهم در محدوده ۷ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت که تفاوت محسوسی با روز یکشنبه نداشت. با این سطح از قیمت حواله درهم، ارزش دلار در بازار سبزه میدان می‌توانست به بالای ۲۶ هزار تومان برسد. با این حال، به نظر می‌رسد معامله‌گران در بازار داخلی نسبت به خرید محتاط رفتار می‌کنند و همین عامل موجب شده است که اسکناس آمریکایی پشت سد ۲۶ هزار تومانی باقی بماند.

این اتفاق در حالی رخ داده است که شماری از معامله‌گران اعتقاد داشتند اخبار سیاسی به گونه‌ای بود که می‌توانست زمینه‌ساز افزایش خریدها شود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها